ce alte metode de contraceptie mai sunt disponibile?

14-01-2008
pisicutzaai
Nu este medic/terapeut
pisicutzaai
de cand mi am inceput viata sexuala am folosit metode contaceptive de care am auzit si eu cate ceva de pe la prieteni, medici etc(prezervativ, anticonceptionale). in vara am ramas insarcinata si am facut un avort. atunci mi s-a propus sa imi pun sterilet dar nu e o metoda care imi prezinta incredere din nici un punct de vedere. momentan nu mai pot folosi anticonceptionale deoarece recent am facut candida in urma unui tratament intens cu antibiotice. am citit ca acestea inceteaza vindecarea de candida sau chiar revine din cauza lor. mai stiam de niste vaccinuri sau ceva de genu dar nu am auzit nici o parere despre aceste. pe ce principiu functioneaza? cum se pot procura??sau ce altceva mai exista? (mentionez ca am folosit si contracept m si nu e pe placul nostru) va rog raspundeti-mi
3 comentarii
0
14-01-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
As vrea sa-ti spun numai ca steriletul se recomanda femeilor care au copii si nu-si mai doresc, pentru ca antreneaza anumite procese inflamatorii locale care pot obstrua trompele uterine;Numai bine
0
14-01-2008, ora 00:00
pisicutzaai
Nu este medic/terapeut
pisicutzaai
din pacate acesta metoda chiar ma infioara
0
14-01-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
"Vaccinurile" sunt injecţii cu o substanţă cu efect hormonal asemănător Progesteronului. Există 2 tipuri, mai folosite în România sunt cele care se fac o dată la 3 luni. Sunt aproape la fel de eficiente cu contraceptivele orale combinate, fata de care au avantajul ca se fac o dată la 3 luni. Pe de altă parte, au efecte adverse, ca orice medicament, mai ales hormonal.
Este preferabil să nu alegeţi metoda înainte de a-l consulta pe medicul de familie sau pe cel de planificare familială. Cereţi detalii şi despre contracepţia naturală, care ar putea fi o alternativă bună în cazul dv.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O metodă contraceptivă pentru bărbați având la bază un hidrogel
  • Contraceptivul on-off pentru bărbați
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale pot diminua simptomele premenstruale?
  • Contraceptiv masculin sub formă de gel eficient la maimuțe
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • Pilula contraceptivă masculină este sigură și eficientă (Studiu)
  •