Cicatrice modificata | Forumul Medical ROmedic

Cicatrice modificata

03-09-2008
Madalina Brutaru
Nu este medic/terapeut
Madalina Brutaru
Buna ziua!Numele meu este Madalina, am fost operata acum 2 ani si 8 luni, la san-diagnostic-nev pigmentar iritat!...primele 2 luni au decurs normal, dar usor, usor cicatricea s-a modificat:s-a inrosit si s-a latit.Am urmat numeroase tratamente:unguente, injectii, plasturi cu silicon etc, fara nici un rezultat concret!...si acum sunt sub tratament si supraveghere medicala...oare o alta interventie ar fi o solutie?
5 comentarii
0
03-09-2008, ora 00:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Cicatricea este pe san sau pe stern ?
Oricum ar fi, exista suficiente metode de tratament pentru a-i reduce dimensiunile. Apelati la un chirurg plastic care chiar sa se priceapa la aceste afectiuni.
0
09-09-2008, ora 00:00
Madalina Brutaru
Nu este medic/terapeut
Madalina Brutaru
Cicatricea este pe san!stiu ca exista multe metode de tratament pt reducerea dimensiunii, dar de 2 ani de zile tot caut varianta optima si rezultatele tot intarzie sa apara!...acum mi s-a prelungit perioada de tratament (plasturi cu silicon+prosil)cu inca 3 luni!Daca as stii ca o noua interventie ar rezolva situatia nu as mai sta pe ganduri.
0
09-09-2008, ora 00:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Daca cicatricea este pe san, va recomand re-excizare si re-sutura cicatricii. Pe san cicatrizarea este in general excelenta. Daca cicatricea s-a modificat inseamna ca nu a fost suturata corect.

Plasturii cu silicon dau rezultate pe cicatricele cheloide, acelea care apar frecvent pe stern.
0
09-09-2008, ora 00:00
Madalina Brutaru
Nu este medic/terapeut
Madalina Brutaru
Folosesc de vreo luna acei plasturi...dar mi se par incomozi, avand in vedere ca trebuie sa ii port 24 de ore!si inca mai am dureri, sunt perioade cand se inroseste si pot spune ca se si umfla putin.
0
05-11-2009, ora 09:39
Madalina Brutaru
Nu este medic/terapeut
Madalina Brutaru
Am citit despre unguentul Dermatix ca ajuta la vindecarea cicatricelor.am folosit Prosil si Contratubex, dar cam fara rezultat.Dermatix ar fi mai indicat?
Multumesc.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cicatricile vindecate nu au un impact asupra atractivității
  •