citodiagnostic col Papanicolaou

07-12-2008
mishale
Nu este medic/terapeut
mishale
exocol: clasa C2/C3 CS+CI parahyperkeratoza(+), inflamator(+), celule de regenerare aspect +/- imatur cu BNC si diskarioze usoare
endocol: clasa C2/C3 fon mucoid, inflamator(+), koilocite(+) celule de regenerare cu diskarioze usor hyperplazic
TBS: L-SIL metaplazie imatura
Va rog frumos lamuriti-ma cit de grava este situatia mea in ceea ce priveste datele de mai sus. Multumesc anticipat pentru ajutor !
3 comentarii
0
08-12-2008, ora 19:14
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
L-sil înseamnă displazie- displazia înseamnă celule anormale, cel mai bine ar fi să te duci să mai faci analize colposcopie
0
08-12-2008, ora 21:32
mishale
Nu este medic/terapeut
mishale
Merci frumos Crinna22...astept rez unui alt test Papanicolaou. Colposcopie am facut iar medicul mi-a spus doar sa astept, fara sa ma ingrijorez si sa-mi dau dureri de cap, rezultatul la citotest. Ma las in grija lui D-zeu.
0
29-02-2012, ora 11:51
emanuelaN
Nu este medic/terapeut
emanuelaN
buna ziua! am facut si eu testul papanicolau, anul trecut si mi a aparut ca am infectie cu HPV, tulpina 6-11, risc scazut oncologic...dupa indelung tratament, si vizite pe la dermatologie si ginecologie, am facut un alt test si de data asta mi a reiesit ca am " celule cu metaplazie imatura" daca mi ati putea explica si mie ce inseamna asta, ar fi perfect! va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Ginecolog sau Urolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.