testul babes-papanicolau

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Dragii mei,
Va rog sa ma ajutati sa inteleg ce inseamna acest rezultat:
-calitatea frotiului: satisfacator pt evaluare; elemente ZT/CEprezente
-caracterizare: negativ pt leziune intraepiteliala sau malignitate
-interpretare:- fungi inclusiv candida;bacterii.
-metaplazie imatura;
-leziune pavimentoasa intraepiteliala usoara: HPV (posibil)
Apelez la ajutorul vostru deoarece nu am inteles prea multe din foaia eliberata de laboratorul unde s-a analizat aspectul celulelor. Deasemenea am citit despre HPV si stiu ca acest virus este implicat in etiologia cancerului de col uterin. Sunt ingrijorata si vreau sa stiu daca acest rezultat reprezinta o stare de urgenta si ce trebuie sa fac in continuare. Va multumesc.
4 comentarii
1
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
draga vizitatorule,
pentru moment nu ai motive de ingrijorare. rezultatele sunt ok. in functie de varsta ta, testul babes-papanicolau trebuie repetat dupa cum urmeaza:

• Frotiurile se încep la primele contacte sexuale ºi se fac douã frotiuri la cel mult un an interval;
• Se continuã apoi anual pânã la 30 de ani;
• Între 30-60 de ani se face câte un frotiu la 3 ani;
• Dupã 60 de ani, dacã nu s-au constatat elemente patologice, femeile pot fi rechemate mai rar.

pentru mai multe informatii intra pe site, vom adauga acest capitol la baza noastra de date.
-
dr.ciprian
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Domnule doctor Ciprian,
Va multumesc pentru raspunsul pe care mi l-ati dat si as vrea sa va mai intreb ceva.
Am 24 de ani si anul acesta as vrea sa fac un bebe. De aceea am si hotarat sa fac acest test citologic pt a stii daca totul este in regula. Doctorul meu ginecolog mi-a dat tratament pt candidoza: Clotrimazol ovule, unguent si pt. spalaturi, Tantum Rosa. La controlul ginecologic mi s-a depistat o rana pe col si de aceea ma ingrijoreaza acel "posibil"HPV. Ginecologul mi-a spus ca ma va trimite sa fac ADN HPV. Este necesara aceasta analiza? Credeti ca este ceva grav?
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
draga rox,
exista in jur de 100 de tipuri de virus HPV. dintre acestea, au relevanta pentru patologia colului cervical 13.
este important pentru medicul tau ginecolog sa stie daca esti purtatoare a uneia dintre aceste tulpini, pentru a urmari mai atent si mai frecvent testul papanicolau. va trebui sa repeti acest test dupa 6 luni, daca este pozitiv pentru HPV.
oricum, la femeile cu varsta sub 30 de ani e foarte probabil ca infectia sa dispara de la sine.
iti recomandam sa faci acest test, mai ales ca doresti sa ia un copil.
bafta!
-
dr.ciprian
0
20-12-2018, ora 12:52
Crtp
Nu este medic/terapeut
Crtp
Buna ziua,
De curand am facut testul papanicolau in mediu lichid si rezultatul a fost urmatorul:frotiul comporta frecvente celule malighipene superficiale cianofile si orangeofile fara anomalii nucleare cu reactie inflamatoare redusa.Relativ moderate celule intermediare cu anicitoza si anizocarie celule cilindrice endocervicale prezente...concluzie Ascus.
Va rog frumos sa-mi spuneti daca este ceva grav!
Multumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •