copil 7 ani, rinita alergica si astm bronic alergic

11-01-2015
SIMONASTELI
Nu este medic/terapeut
SIMONASTELI
buna seara ! am un copil de 7 ani diagnosticat cu rinita alergica si astm bronsic allergic.Are tratament cu flixitide, aerius, montelukast, biorinil.Cu toate astea mi-a facut dinou rinita si a inceput sa tuseasca
mentionez ca acest tratament il ia de o luna cu exceptia biorinilului care il ia la nevoie pentru ca la administrarea lui ii apar pete rosii umflate pe fata
Am incercat si nasonex la fel am patit
Ig E = 194
VA ROG DACA SE POATE SA-MI SPUNA CINEVA CE SA MAI FAC CU COPILUL ACESTA !!!
am fost la alergolog, pediatru, orl
MULTUMESC!!!
13 comentarii
0
12-01-2015, ora 15:18
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua.
La ce este copilul alergic?
0
12-01-2015, ora 18:21
SIMONASTELI
Nu este medic/terapeut
SIMONASTELI
alergia la acarieni si par de pisica pe care nu o avem{ din fericire}
0
12-01-2015, ora 18:25
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Multumesc. Pentru alergie la alimente a fost testat?
0
12-01-2015, ora 18:47
SIMONASTELI
Nu este medic/terapeut
SIMONASTELI
nu a fost testat la alimente. alergologul ia facut teste cutanate la pteronissinus, farinae, peri de pisica, alternaria, ambrosia, artemisia vulg, mesteacan, cereale amestec, gandac de bucatarie.
rezultatul:teren atopic.sensibilizare cutanata imediata la acarienisi posibila sensibilizare la peri de pisica
MULTUMESC SI EU
0
12-01-2015, ora 20:11
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pentru evaluarea completa a statusului atopic, sugerez sa se efectueze si Ig E serice specifice pentru alergeni alimentari.
0
12-01-2015, ora 21:01
SIMONASTELI
Nu este medic/terapeut
SIMONASTELI
multumesc mult doamna doctor !!!! azi am fost la alt alergolog a schimbat putin tratamentul :aerius cu xyzal ;sinupret;avamis.. sa vedem cum merge si cu asta
voi incerca sa vorbesc cu alergologul despre ig e serice alimentare, nu stiu cum se fac,.in orice caz nu a pomenit de asta ci de faptul ca astmul bronsic ar fi partial controlat
0
13-01-2015, ora 20:43
SIMONASTELI
Nu este medic/terapeut
SIMONASTELI
as avea totusi cateva nelamuriri doamna doctor: cum incepe criza de astm bronsic, astazi l-am auzit ca tuseste si se ineaca de vreo 2 ori, nu stiu daca sa-i dau ventolin sau nu
- a facut o criza fara tratament la inceput, apoi alta cu tratamentul inceput.credeti ca ar mai putea face altele...pana cand ????
multumesc mult!!!
0
13-01-2015, ora 21:18
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara.
Astmul fiind partial controlat, copilul mai poate prezenta exacerbari in contextul unor infectii virale sau cand vine in contact cu alergenul/alergenii respiratori. Daca survin modificari respiratorii (respiratie dificila sau expir prelungit/wheezing = suierat) se administreaza Ventolin si copilul trebuie examinat.
0
15-01-2015, ora 19:28
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Singurul mod corect de a trata problema este de a va adresa unui centru de pneumologie pediatrica competent pentru a face investigatiile complete(inclusiv explorarile functionale respiratorii-la aceasta varsta sant posibile), de a stabili gradul de implicare pulmonara si de a preciza si adapta, din timp in timp, tratamentul.Succes!
0
16-01-2015, ora 09:18
SIMONASTELI
Nu este medic/terapeut
SIMONASTELI
multumesc domnule doctor BACIU ADRIAN, dar unde este un astfel de centru ????
mai aproape de SATU MARE ??
0
19-01-2015, ora 09:32
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Buna intrebare!!! Poate intr-un centru universitar de traditie...Cluj.Succes!
0
19-07-2016, ora 09:48
SIMONASTELI
Nu este medic/terapeut
SIMONASTELI
buna ziua !!
copilul meu cu astm alergic a inceput tratament homeopat de desensibilizare de 1 an, in primele luni a fost bine
iar acum la 1 an i se tot infunda nasul. ii curge, stranuta mai si tuseste
are tratament homeopat si aerius singulair, seretide, ketotifen
am facut si niste analize IG E este 540 iar inainte de desensibilizare era 200
e posibil dupa un an sa mai aiba astfel de simptome ???
analiza IGE nu ar fi trebuit sa scada ??[sa dublat]
nu mai stiu ce sa cred... mi-am pus toata speranta in homeopatie...oare mai are rost????


multumesc frumos
0
20-07-2016, ora 23:31
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Tratamentul de desensibilizare este o utopie.Vad ca se administreaza concomitent 2 antihistaminice si 2 branhodilatatore de fond, ceea ce nu se face !!!.Adresati-va unui centru medical de boli respiratorii competent si cu activitate pediatrica, pentru ca situatia este complexa, trebuie evaluata starea copilului si stabilit tratamentul corespunzator !!! Succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul