Nelanurire tratament singulair sugar

06-03-2020
Al ina
Nu este medic/terapeut
Al ina
Buna ziua,
Am o fetita de 1, 5 luni care a fost internata de 2 ori cu tratament pentru pneumonie interstitiala cam doua luni. La ultima externare, recent, am primit pe langa diagnosticul de pneumonie si astm bronsic, fata avand ce a de a doua internare pentru wheezing recurent, fara stari de sufocare.
Ca tratament acasa am de administrat:
- zinat 2 x4 ml, 5 zile plus eubiotic,
- timp de 3 luni cate 10 zile: isoprinosine 2 x 5 mk, gluconat de calciu 1 x 10 ml, aerius sirop 1 x 1, 5 ml,
- sigulair 1 plic granule, 4mg pe zi timp de 6 luni.
Asteptam panelul de alergii pentru o suspecta alergie la proteina de lapte.
Ma nelinisteste acest singulair care are efecte adverse in prospect alarmante, iar la o cautare pe net unii pacienti au reclamat stari de neliniste, depresie, anxietate si din cele povestite, chiar suicid.
De cateva zile de cand ne-am externat, fetita e mai plangacioasa si observ tresariri. Nu stiu daca sa ma alarmez din cauza acestui medicament?!
1 comentarii
0
07-03-2020, ora 13:25
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Respectați medicamentul prescris de pediatrul pneumolog, există efecte adverse la orice medicament dar nu este neapărat să apară în cazul dumneavoastră. Vedeți cum îl suportă fetița, iar în caz în care nu îl acceptă sau vi se pare că apar efecte adverse importante vorbiți cu medicul curant pentru schimbarea tratamentului. O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.