Cum vindec agresiunea fizica, verbala si emotionala? | Forumul Medical ROmedic

Cum vindec agresiunea fizica, verbala si emotionala?

21-04-2014
Calex
Nu este medic/terapeut
Calex
Pasti fericit tuturor!
Intrebarea mea este pentru psihologi, psihoterapeuti. Tatal meu m-a agresat fizic intr-un mod brutal saptamana trecuta marti, m-a imbrancit, am cazut si m-am lovit la spate, la o unghie si la cap. M-a tras de par si m-a lovit in cap, la un moment dat cum statea peste mine mi s-a facut rau, am simtit ca nu mai am aer si nici atunci nu m-a prea lasat decat cand a obs. ca chiar imi era rau. Pe urma cand m-am ridicat m-a izbit de mobila sau nu mai stiu de ce anume caci eram inconstienta. Ma sperie felul in care a ales sa reactioneze la faptul ca i-am pus pe un ton mai ridicat intradevar ca a stricat harul de a fi tata si ca nu are ce cauta aici unde stau eu. Si mi-a raspuns asa si cu insulta 'nebuna'. Asa ma face de cativa ani buni sau 'gunoi' si 'ratata' si mai nou a incercat tot felul de metode de subjugare prin manipulare plus ca de fiecare data cand ii spuneam ceva pe un ton potrivit el trecea peste. S-a intamplat sa intre peste mine si cand eram dezbracata si m-a mai agresat si alte dati. In ianuarie m-am izolat caci ma speriam de contactul cu orice om care intra in spatiul meu personal si atunci am ales sa inchid complet relatia cu el. Insa si asa el alege sa ma agreseze in continuare. Eu am facut progrese, acum iar ma inmoi in fata anumitor persoane si mai ales daca sunt singura, simt ca o sa cad jos si ca mi se taie respiratia. Se simte oribil si acum tremur cand redau aceasta intamplare.
Va multumesc.
10 comentarii
0
21-04-2014, ora 21:50
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
AI MERS LA SPITAL? LA POLITIE SA DEPUI PLANGERE? LA TRIBUNAL SA CERI ORDIN DE RESTRICTIE PT EL? sau iai gasit scuze: na vrut, a gresit, era beat, lam intaratat eu etc.
calex TU TE UITI LA STIRI? acele femei agresate si omorate de catre soti concubini sau rude majoritatea nau facut nimic, sau lau iertat gandestete la asta.
0
22-04-2014, ora 00:12
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
cati ani ai? locuiesti cu el? mama ta ce zice despre asta? mai ai pe altcineva in familie pe care sa te bazezi?
0
22-04-2014, ora 12:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Calex

Incearca sa faci lucruri care sa te faca sa te simti bine. Citeste, vezi un film, intra intr-o biserica si aprinde o lumanare, inconjoara-te de oameni cu care sa te simti bine (fie virtual, fie o convorbire placuta la telefon, fie chiar reali) carora sa le poti impartasi problema ta.

Vorbeste despre ea cand vine ameteala. Roaga-i sa te ajute, atunci pe loc.

Toate aceste lucruri creeaza o stare de bine care ar putea compensa comportamentul tatalui tau.

Desigur ca daca iti permiti, poate ar putea sa te ajute si niste sedinte de psihoterapie.
0
22-04-2014, ora 14:22
Psiholog Manuela Nicolae
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Manuela Nicolae
Este dificil sa accepti ca tatal tau poate avea un asemenea comportament. Dar, din pacate, sunt oameni care nu-si pot controla agresivitatea. Pentru inceput poti asculta sfatul dlui Marton. Inr-adevar, cele mai multe acte de violenta se petrec in familie si e bine sa te protejezi de eventuale agresiuni viitoare. Deocamdata nu mai incerca sa discuti cu el, ai observat ca de cate ori ai facut-o ai obtinut altceva decat ai fi vrut. Poate mai tarziu, daca amandoi veti fi pregatiti, va putea avea loc o confruntare, o clarificare.
De asemenea, poti ruga pe cineva apropiat sa-ti fie alaturi.
Un parinte violent lasa multe urme traumatice in sufletul copilului, care se traduc prin simptome psihice nedorite, cum sunt izolarea si teama de care vorbesti tu. Psihoterapia te poate ajuta sa le intelegi si sa le depasesti si sa te impaci in sufletul tau cu tata. Oricum, nu incerca sa le uiti - nu ajuta. Eventual fa-ti timp cateva minute pe zi sa notezi tot ce-ti vine in minte legat de agresiunile tatei - ce simti fata de acele situatii, fata de el, fata de tine.
0
22-04-2014, ora 16:04
Calex
Nu este medic/terapeut
Calex
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Am ales sa nu fac rau unui om care chiar daca mi-a facut mie rau isi face enorm de mult rau lui apeland la acest comportament.
Si mama si bunica mea ma sustin, dar mama mai oscileaza. Multumesc mult pentru sfaturi doamna Clara P.
Doamna Nicolae, aveti dreptate, nu pot nicicum sa leg acest comportament de harul pe care il primeste un om, acela de a fi parinte, tata in acest caz. Am ales sa ma indepartez total de el, sa nu mai am niciun fel de contact, nici macar tangential. Inca sunt in perioada de refacere, de vindecare a fricii si a durerii sufletesti cauzate, la medic am fost si din fericire nu am nimic. Prefer sa imi indrept atentia spre mine si spre vindecarea mea, caci pe el nu-l pot schimba niciodata daca el nu accepta ca are probleme cu adevarat. Inca doare foarte tare, mai ales ca treaba tine de ani buni.(in special agresiunea verbala la adresa mea si incercarea lui mereu de a ma anula ca persoana prin orice mijloc si a se ridica deasupra mea). Oameni ca el nu merita sa stea in viata nimanui.
0
22-04-2014, ora 22:11
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
EXACT cum am zis eu este : mama ta oscileaza adica ii accepta comportamentul si cand tu nu vei mai avea dea face cu el nici tangential, aceasta rupere se va sparge in capul mamei careia i se va reprosa cu palma sau pumnul ceea ce iti era adresat tie.
SPER SA MA INSEL dar te rog sa mai postezi din cand in cand sa vedem timpul cum a rezolvat impreuna cu tine aceasta problema.
MULT CURAJ, MULTA FORTA SI MULTA INTELEPCIUNE IN CEEA CE VEI HOTARA SA FACI IN CONTINUARE.
0
23-04-2014, ora 20:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Calex

Cand incepe sa tipe sa nu incerci sa ii explici lucruri.
Asa este, cum zici tu.
Dar mintea lui, care deja e bolnavioara, deci deja afectata, nu mai face conexiunile corect. Si risti sa devina violent.
Violenta psihica este si ea tot un tip de violenta.
Evita-l cat poti. Stai cat mai departe.

Mi-a spus un medic ca un "episod", chiar si fara tratament, poate dura 2-3 luni, apoi persoana isi revine.

Fa-ti lumea ta frumoasa, cu persoane placute care sa te inconjoare, si stai o perioada retrasa ca sa iti revii.

Comunica. Fa-ti o relatie (de prietenie, de iubire daca da Dumnezeu) care sa iti calmeze sufletul.
0
07-05-2014, ora 21:38
cvy
Nu este medic/terapeut
cvy
Agresiunea fizica sau verbala nu se poate vindeca, dar se poate denunta. De asta exista Codul Penal. Ai putea merge la Institutul de Medicina Legala pt a-ti scoate certificat pt a avea dovezi in instanta.
Mai multe detalii aici.
http://www.legmed.ro/?doc=1237736381&
http://www.avocatnet.ro/
Din propria experienta iti spun ca o persoana violenta nu se va schimba niciodata. Dupa episodul violent urmeaza o perioada de impacare, relatiile de violenta se dezvoltă pe principiul cercului vicios: după cuvintele de iertare revine etapa unei agresiuni mai puternice.
@clara_p Mentalitate tipic balcanica. Violenta nu se rezolva aprinzand lumanari decat denuntand la Judecatorie.
Nimeni nu are dreptul sa-si bata copiii.
0
07-05-2014, ora 21:53
cvy
Nu este medic/terapeut
cvy
@Psih. Manuela Nicolae
Domnia voastra stie despre cercul vicios al violentei?
0
08-05-2014, ora 01:15
Calex
Nu este medic/terapeut
Calex
Buna. Va multumesc tuturor pentru sfaturi si sustinere. Am ales sa inchei definitiv relatia cu aceasta persoana care m-a agresat (relatia oricum era incheiata din ianuarie) si sa evit orice contact cu el.
Consider ca nu are rost sa ma focusez pe aceiasi problema si s-o trag dupa mine cu lunile (poate) pana cand justitia imi va face dreptate. De aceea am ales sa tai total contactul cu el. Noapte frumoasa tuturor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: