Jocuri de noroc

27-07-2021
PierdutaDeTot12
Nu este medic/terapeut
PierdutaDeTot12
Buna dimineata! As dori un sfat, cred, nici nu stiu exact ce anume caut. Am o problema cu jocurile de noroc si de curand m-am angajat (am dorit tare mult sa fac aceasta schimbare). Dar trecutul ma urmareste si eu il loc sa invat cum trebuie, pierd mult timp si energie undeva unde oricum daca fac bani ii bag inapoi pana la urma.
Se poae cumva sa te indepartezi de aceasta activitate in conditiile in care si persoana cu care locuiesti o face?
2 comentarii
0
27-07-2021, ora 18:08
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Dependența de jocurile de noroc se poate rezolva prin psihoterapie.
0
28-07-2021, ora 17:26
Psiholog Patru Monica Daniela
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Patru Monica Daniela
Felicitări pentru schimbarea pe care ați realizat-o.
Dependența de jocurile de noroc indică o posibilă traumă din copilărie. Gândiți-vă ce nevoie vă este îndeplinită atunci când jucați sau ce obțineți după ce jucați, și veți avea, parțial, răspunsul la întrebarea dvs. Ma refer la nevoia de a fi apreciată, validată, de a fi iubita, de a fi în siguranță etc.
Cu ajutorul unui psiholog/psihoterapeut puteți înțelege ce anume determină această dependență. Și, dacă sunteți hotărâtă să renunțați la jocurile de noroc, veți reuși.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Legătura între dependența de substanțe și jocuri de noroc și nevoile de atașament primar
  •