dermatita?

12-07-2013
roxana_90
Nu este medic/terapeut
roxana_90
Buna ziua,
Am o intrebare la dvs si va rog din suflet sa ma ajutati pentru ca nu stiu ce sa mai fac si unde sa ma mai duc. In urma cu 8 luni am facut cea mai proasta alegere posibila si anume sa-mi pun unghii cu gel. Acum 3 saptamani si jumatate am mers la intretinere ca de obicei si dupa ce am plecat mi-a aparut o mancarime foarte puternica la baza unghiei (pe deget, exact sub cuticula), apoi niste basici foarte mici care aveau lichid in ele si eram rosie si umflata in zona respectiva. Am mers la farmacie si mi s-a dat baneocin ungunet si clotrimazol si mi s-a spus sa ma dau cu ambele. Dupa ce m-am dat cateva zile mi-a trecut dar ramasese foarte uscata zona respectiva si ma decojeam. Am stat asa deoarece am crezut ca asa e normal sa se vindece. Acum 2 zile am fost iar la intretinere si nu am avut nimic dupa ce am plecat de acolo, dar cand am ajuns acasa m-am dat preventiv cu baneocin si clotrimazol de frica sa nu patesc acelasi lucru. La cateva minute de la aplicare a inceput sa ma manance pielea foarte rau in zona respectiva pe deget si am mers la farmacie si mi s-a dat fenistil gel si aerius pastile. Gelul nu si-a facut efectul, doar putin mi-a amortit degetele si a vazand ca nu au niciun efect am mers la medic a doua zi, si mi-a dat elocom unguent si mi-a zis sa-mi iau un sapun de la Avene si apa termala de la Avene pt mancarimi. Nu a avut niciun efect apa termala pt mancarimi si cred ca elocomul nu a facut decat sa inrautateasca situatia deoarece mi s-a extins mancarimea si mi-au aparut pe degete niste bubite din acelea mici care se simt mai mult la atingere. dar foarte multe si pe tot degetul aproape. Azi, la o zi dupa aceasta patanie, am mers iar la medic, la altul de data aceasta, si mi-a zis k nu poate sa-mi mai dea nimic pt ca nu stie exact ce am si mi-a dat trimitere sa-mi fac teste, un examen care am inteles ca se face direct, iti da rezultatul pe loc iar daca acesta iese negativ sa-mi faca altul. Dar fiindca eu sunt data recent cu acele unguente mi-a zis sa mai astept 7 zile si apoi sa merg si sa nu folosesc nimic intre timp. I-am spus ca nu mai suport mancarimea si sa-mi dea ceva pt asta si a zis ca nu are ce sa-mi dea pt ca nu stie ce am si nu vrea sa-mi dea tratament aiurea. Acum va rog si pe dvs sa va dati cu parerea si sa-mi spuneti daca este ok sa astept cele 7 zile pt ca mi-e frica sa nu se extinda mai rau si nu stiu ce sa fac cu mancarimea asta care efectiv mi se urca la creier.
Astept raspunsul dvs. Multumesc anticipat!
1 comentarii
0
01-08-2013, ora 10:09
Savarina
Nu este medic/terapeut
Savarina
Buna ziua.Draga mea renunta la manichiura. Ai facut alergie la produsele folosite. Medicamentele amelioreaza nu trateaza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dermatita cauzată de săpun și dezinfectanți
  •