Disfunctie erectila psihogena, pls help | Forumul Medical ROmedic

Disfunctie erectila psihogena, pls help

03-04-2022
Ddg
Nu este medic/terapeut
Ddg
Salut, am 24 ani, si cred ca am o forma de disfunctie psihogena, pe la 18 ani a inceput problema asta, de curand am fost la doctori, urolog, endocrinolog, sexolog, mare lucru nu am rezolvat, fizic nu am nimic, nivelul de testostreon trebuie crescut dar nu am nici o reteta nimic, mi au dat priligy pt ejaculare precoce dar eu inca nu am curajul sa ma bag in pat cu cineva daca stiu ca nu am erectie. Cum pot sa mi cresc testisteronul, vreau pastile sau gel, nu pe cale naturala cu ceaiuuri sau mai stiu eu ce.
2 comentarii
0
03-04-2022, ora 11:03
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua

In postarea dumneavoastra se amesteca doua lucruri diferite: disfunctia erectila (dificultatea de a obtine sau a mentine o erectie) si ejacularea precoce (ejacularea dupa o perioada de timp de sub 2 minute).

Nivelul de testosteron nu are legatura cu erectia ci cu dorinta sexuala ceea ce este, din nou, alta treaba.

Din ceea ce scrieti imi dau seama ca nu aveti datele necesare si ca pe unde ati fost nu vi s-a explicat clar cam care este situatia si ce se poate face.

Va recomand sa mergeti la un psiholog cu competente in psihosexologie si sa incepeti psihoterapia sexuala.
0
03-04-2022, ora 15:31
Ddg
Nu este medic/terapeut
Ddg
Multumesc pentru raspuns dl doctor, ca sa va dau mai mult context, ejaculare precoce si incapacitatea de a obtine/mentine o erectie este, dorinta sexuala nu am, libido scazut, testosteron 11.41 nmol/l. imi doresc o viata normala, sunt constient ca poate e ceva psihogen dar nu ma ajuta sa trec peste faptul ca totusi nu am erectii deloc, nici dimineata nici spontane. stiu unde am gresit si s impacat cu asta, masturbarea de tanar, des abuziv etc, dar vreau ceva sa ma ajute. atasez recomandarile sexolugului cu care am discutat

NEUROZA SEXUALA. ANXIETATEA DE PERFORMANTA

Disfunctie erectila combinata preponderent psihogena (Nu se exclude geneza endocrinasi NEUROGENA)

SE RECOMANDA ;

Consult NEUROLOG
CONSULT ENDOCRINOLOG (radiografia seii turcesti la necesitate)
INVESTIGATII HORMONALE + BIOCHIMICE :

- ALAT, ASAT, GLUCOZA, COLESTEROL, PSA, BILIRUBINELE,
- TESTOSTERON TOTAL SI LIBER, FSH, LH, PROLACTINA, PROTEINA TRANSPORTATOAE DE HORMONI SEXUALI, CORTIZOL IN SER, ESTRADIOL, PROGESTERON
ecografia aparat urogenital : RINICHI, VEZICA URINARA, PROSTATA, URINA REZIDUALA, SCROT (TESTICOLE)
SPERMOCULTURA (investigatii bacteriologice a ejaculatului)



recomandare speciala :
SEX TERAPIA (relatii sexuale fara penetrare 1 luna )

CONSULT NEUROLOG + evaluarea statut neurologic + VALIDAREA NECESITATII DE ADMINISTRARE A — paroxetinei 20 mg, ¼ tableta pe zi, 4-6 saptamani (reteta)
excludere alcool, fumat

Fitocalmante preventiv ( daca nu exista alergii la preparate) ex: VALERIANA, SEARA, 10-15 ZILE
EVIDENTA IN DINAMICA
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: