dupa 24 de ore am luat prima pastila de postinor 2 si a doua cu 12 ore... exista vreun risc?

12-10-2008
georgeta2
Nu este medic/terapeut
georgeta2
va rog sa imi raspundeti cat de poate de repede..sunt ingrijorata...vineri..adik in data de 10.10..am avut contact sexual neprotejat, desi el sustine k nu a lasat in mine...ziua urmatoare adik dupa 24 de ore am luat prima pastila de postinor2 shi normal a doua cu 12 ore...exista vreun risc sa fiu insarcinata?.mentionez k desi am doar 15 ani am luat postinorul...ulterior am citit instructiunile shi scrie acolo k nu prea e recomandat femeilor sub 16 ani..de ce?.e vreo problema grava k lam luat?pot patzi ceva?.va multumesc
5 comentarii
0
12-10-2008, ora 00:00
Yria
Nu este medic/terapeut
Yria
Postinor 2 se poate lua la max 72 ore dupa un contact neprotejat, deci tu ai luat in timp util si poti sta linistita ca nu exista nici un risc sa fi insarcinata.Nu se recomanda femeilor sub 16 ani deoarece organele sunt inca in dezvoltare, dar nu poti pati nimic grav.Sa fi atenta ca e posibil ca menstruatia sa apara mai devreme decat in mod normal, provocata de pastila.Iti recomand sa incerci pastile anticonceptionale sau daca nu sunt ovule Contracept M se numesc, le gasesti in orice farmacie, iar daca nu ai partener stabil Prezervativ.Daca mai ai nelamuriri intreaba-ma si iti raspund cu placere.
Numai bine!
0
12-10-2008, ora 00:00
georgeta2
Nu este medic/terapeut
georgeta2
multumesc mult:*...mam mai linistit..>:D<.
0
12-10-2008, ora 00:00
georgeta2
Nu este medic/terapeut
georgeta2
aaa...shi ar trebui sami fac probleme daca nu vine snagerarea aia dupa 7 zile?...sau ciclul normal imi intarzie?
0
13-10-2008, ora 00:00
Roxyca
Nu este medic/terapeut
Roxyca
Nu este obligatoriu sa -ti vina acea sangerare dupa 7 zile, daca ciclul intarzie este tot o dereglare de la Postinor2.Stai linistita!Postinorul deregeaza uneori menstruatia.
0
13-10-2008, ora 00:00
georgeta2
Nu este medic/terapeut
georgeta2
aha..deci daca imi intarzie nar trebui sa ma prea ingrijorez?.cam ce sanse am sa fiu insarcinata?:|
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul