durere langa ureche!

40 comentarii 1 2
0
23-02-2011, ora 18:31
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
multumesc pt raspuns!!
0
15-03-2011, ora 17:57
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
buna ziua d-le dr ! astazi am ajuns la orl pt ca nu mai suport !! am avut o micoza, care din cauza ca tratamentul nu a fost corect s-a agravat !! asa cum v-am mai scris imi curg urechile dar ce este mai grav, urechea dreapta o simt f infundata si imi uruie f tare capul, mai ales pe partea dreapta, nici auzul nu mai este perfect, am observat cand vb la tel ca aud altfel fata de urechea stanga !! medicul mi-a spus astazi sa pun clotrimazol cate 4 pic dim si seara si mi-a dat cuminol la 12 ore !! eu inainte mai foloseam si alcool boricat, dar mi-a spus sa nu mai pun !! d-na dr mi-a spus ca am otita externa si o ciuperca f urata, de fapt urechile mele arata f rau de vreo 2 zile !! de ce am aceasta ureche atat de infundata, de cand am ajuns acasa mai rau ma deranjeaza, tot de la aceasta ciuperca ?? tratamentul este corect ?? multumesc !!
0
02-05-2011, ora 21:10
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
buna seara dl dr !! va rog frumos sa ma ajutati ! am facut tratament pt otita externa micotica, cu antibiotic si clotrimazol ! s-au curatat urechile vreo saptamana, dupa care s-au umplut iarasi de coji ! am pus iar picaturi si dupa cateva zile am inceput sa am niste dureri groaznice la ambele urechi, dar numai atunci cand ma ating !! nu ma doare inauntru, ma doare cumva pe os, nu mai suport sa ma ating, sa ma sterg, sa dorm pe parti !! daca nu ma ating la ele nu simt nici o durere, dar cand pun mana, parca cineva mi-a dat cu parul si nu mai pot sa le ating !!! va rog sa-mi dati un sfat, ce sa fac ???
0
02-05-2011, ora 22:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. NU le mai cuarati in interior niciodata cu betisoare
2 folosesti numai apa oxigenata.. cate 5-6 pic in ureche.. sa actioneze si sa elimine totul din interior, dupa care intorci urechea in jos sa se scurga apa oxigenata si cu un serveteo de hartie usuci interiorul urechii
3 pui 4-5 pic de Bitter suedez pentru 1 minut.. il usuci cu un servetel de hartie
4. Usuci interiorul urechii cu uscatorul de par
Repeti aceasta procesdura cap, coada de fiecare data cand simti ceva umed in urechi
la inceput poate fi si de 4-5 ori pe zi.. cu timpul o sa ajungi sa fie 1 data pe zi sau la 2 3- zile.. asa o sa mergi spre vindecare.
cand te speli pe cap.. pui in ureche dopuroi mari de vata imbibata in crema de fata ( sa nu patrunda apa )
0
03-05-2011, ora 09:57
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
va multumesc din suflet pt sfaturi ! asa o sa fac !
0
25-05-2011, ora 20:45
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
buna seara dl dr !! nu am apucat sa fac acel trat cu bitter pt ca am trecut printr-un necaz mare !! tati al meu a decedat, v-am scris la inceputul topicului despre el !!!
inca am acele coji in urechi, acum nu ma mai dor, doar imi curg noaptea !! am programare la orl maine dupa masa, dar pana atunci as dori sa ma lamuriti cu ceva : este posibil sa am ceva mai grav in urechi ? cea mai afectata este urechea stanga, dar de cateva zile am observat ca ochiul drept este un pic mai mic decat stangul si parca simt ca ma tine ceva inauntru cand ma uit intr-o anumita pozitie ? azi noapte m-am trezit cu febra 38 si pana la ora asta mai jos de 37'5 nu am reusit s-o scad! este adevarat ca ma cam doare si in gat, dar nu am avut niciodata febra care nu pot s-o scad cu nimic ! credeti ca pot sa fac febra de la urechi ( nu ma dor deloc ) si de ce este ochiul asa ? multumesc!
0
09-06-2011, ora 09:40
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
buna ziua dl dr ! as avea nevoie de ajutorul dvs ! am un baietel de 10 ani si ca de catva timp ii curge sange din nas ! cand era mai mic ii curgea din cauza ca avea o obsesie sa umble cu degetul in nas sa-si curete nasul pana ii dadea singe, dar acum nu mai are acest tic !! acum am observat cam o data la o saptamana, doua sapt se trezeste ca ii curge din senin sange din nas, si nu putin, chiar ii curge !! el este si un pic mai plinut, are 50 de kg !! sunt un pic speriata, ce poate fi ?? multumesc !!
0
09-06-2011, ora 09:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi un vas sangvin mai superficial.. in acest caz ar ajuta o cauterizare locala la ORL
sau o fragilitate a capilarelor.. asuta tarosin 3 pe zi si Vit a uleioasa pusa in nas cate 4 pic din 4 in 4 ore 10 zile
0
09-06-2011, ora 11:07
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
va multumesc mult ! sunt un pic cam speriata !! poate fi cumva si din cauza greutatii sau a oboselii? ultima data i-a curs ieri dimineata pe la 5.30 s-a trezit din somn pt ca a simtit ca ii curge, iar cu o zi inainte a stat toata ziua la teme, iar seara a mers la sedinta de karate !! nu s-a lovit la karate, pt ca nu au lovituri directe !!
0
15-06-2011, ora 19:04
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
buna seara dl dr !! am mers la alt medic orl, pt ca nu am scapat de problema din urechi !! acum 3 sapt am facut febra care mai jos de 37, 5 nu scadea, am ajuns la acest medic si mi-a gasit puroi in gat, pe langa ce aveam in urechi !! am luat zinat 7 zile si in ureche neopreol, am mers astazi la control si mi-a spus ca inca mai sunt rosie in gat !! in legatura cu urechile mi-a spus ca am o eczema in urechi cum nu a mai vazut pana acum si ca am facut o mare greseala ca am luat cuminol si am pus clotrimazol ca mi-am distrus flora din ureche !! m-a curatat f bine si mi-a zis sa nu mai pun altceva decat neopreol !
pe reteta am amigdalita cronica, pe mine ma cam sperie ca inca mai sunt rosie si inca ma mai jeneaza uneori cand inghit ! mi-a dat sa fac analizele: hl, vsh, fibrinogen, aslo, glicemie, tgo, tgp, ts, tc, ag hbd, ac hcv, exhudat faringian ! ce banuieste d-na dr, ce poate sa fie acolo in gat, este ceva grav ??
Adaugă un comentariu / răspuns
40 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.