Dureri in zona tibiei !

20-10-2013
tavym9
Nu este medic/terapeut
tavym9
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat! Practic fotbal de 2 ori pe saptamana, iar la 10 min dupa ce incep sa alerg, incep niste dureri in zona tibiei, dureri musculare care se resimt si pe os. Specific faptul ca am facut acest sport timp de 8 ani la un club de fotbal si antrenamentele erau 4 pe sapt, de 5 ani nu mai practic la nivelul asta! Care ar fi rezolvarea sau ce consultatie de specialitate ar trebui sa fac. Va multumesc anticipat !
4 comentarii
0
20-10-2013, ora 12:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul este foarte simplu: supra-solicitare extrema a osului, care incepe sa sufere reactionand, firesc si logic, prin durere.
Numai evitarea acestei solicitari extreme va rezolva suferinta. In general, trebuie sa intelegeti ca atat foot-ball-ul cat si jogging-ul sunt sporturi fabulos de agresive pentru membrul inferior, distrugand rapid articulatiile.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-10-2013, ora 19:18
tavym9
Nu este medic/terapeut
tavym9
Multumesc pentru raspuns ! As dori sa stiu daca dupa o perioada de repaus mai apar durerile respective! Problema e ca nu vreau sa renunt la sport. Trebuie sa existe o solutie, un tratament, un mod de recuperare la aceste dureri. Va rog sa ma ajutati in acest sens !
0
20-10-2013, ora 22:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cred ca m-ati inteles fundamental gresit:
- durerea este un semnal firesc al unei probleme locale, este ca un bec de alarma de la bordul masinii care semnaleaza un pericol;
- in cazul D-voastra, supra-solicitarea tibiei duce, logic si firesc, la aparitia fracturii "de stress"sau "de oboseala";
- prin urmare, care este logica tratarii durerii??? Este ca si cum am incerca sa anulam becul de alarma, iar anuland alarma se va intampla nenorocirea...este ca si cum ati incerca sa faceti uitat adevaratul pericol, indepartand semnalul de alarma...
- nu inteleg la ce "tratament" va referiti: la simpla combatere a durerii??? Este evident ca simpla combatere a durerii va provoca invariabil adevarate dezastre...
- in afara de repaus sportiv nu poate fi conceputa o alta solutie.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg ante-picior
0
21-10-2013, ora 19:32
Dr dunca ioan
Identitate neconfirmată
Dr dunca ioan
Buna ziua,

Pentru mine dupa cum descrieti durerea este vorba de un syndrome de loja chronic.
Confirmarea diagnosticului se face luind presiunea in loja. tratamentul este chirurgical, incizia aponevrozei logei si se practica de obicei in spitalizare de o zi
Dr Dunca ioan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Antiinflamatoarele non-steroidiene cresc riscul cardiovascular la pacienții cu osteoartrită
  • Rolul estrogenului în osteoartrită și durerile lombare la femei
  •