e normal sa iti uiti o idee, un gand, aproape instantaneu?

15-03-2013
Mens sana in corpore sano
Nu este medic/terapeut
Mens sana in corpore sano
Buna ! vreau sa stiu daca e normal sa iti uiti o idee, un gand, aproape instantaneu. sa va dau un exemplu:

De exemplu, vreau sa caut pe google despre ceva anume, despre cineva etc.. si cand dau sa tastez intr-o fractiune de secunda, ca un flash imi trece prin gand altceva, ca o imagine sau ceva de genul ( desi se intampla de multe ori si sa nu imi fie distrasa atentia in felul acesta, sa imi treaca prin minte un "flash" ) si uit ce vroiam sa scriu. Apoi ma chinui cateva minute bune ( in cel mai bun caz) sa ma gandesc, laund-o consecutiv pe urma gandurile pt a ajunge la acel gand, la ce vroiam eu sa scriu. Sper ca ati inteles ce am vrut sa spun, daca ati putea sa ma ajutati cu un sfat, e vreo boala ceva, sau se intampla la multi asa ? Ast raspuns ! :) Va multumesc !
3 comentarii
0
19-04-2013, ora 10:08
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Bună ziua, uitarea este un fenomen normal, dar dacă episoadele despre care vorbiti se întâmplă zilnic, sau de mai multe ori pe zi atunci trebuie să faceţi câteva evaluari.
Cauzele pot fi atât de natură organică dar şi psihică, un deficit de vitamine afectează concentrarea şi fluiditatea gândirii, iar stresul scade viteza în gândire şi favorizează fuga de idei.
Numai bine
0
03-05-2013, ora 01:13
Mens sana in corpore sano
Nu este medic/terapeut
Mens sana in corpore sano
se intampla destul de des, chiar si de cateva ori pe zi, in general cand vreau sa tin minte ceva de moment, ce urmeaza sa fac in viitorul apropiat (cateva minute, ore, sau ideii de moment)
0
03-05-2013, ora 02:02
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
În acest caz se poate realiza un test psihologic pentru memorie, iar daca rezultatele sunt defavorabile, atunci va trebui sa mergeti la un neurolog.
Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • E normal să uiți ce ai făcut ieri?
  • Lapsus - ce este, de ce apare și ce poate însemna
  • Când uitarea devine patologică?
  • Combinarea a două strategii de învățare reprezintă cheia succesului pentru reținerea mai ușoară a informațiilor
  •