fibrom?! | Forumul Medical ROmedic

fibrom?!

15-02-2007
amideea
Nu este medic/terapeut
amideea
buna ziua!as dori sa stiu exact ce inseamna aceasta boala si ce tratamente exista?!antibiotice, ceaiuri, interventie chirurgicala?astept un raspuns cat mai repede posibil!va multumesc anticipat
4 comentarii
0
15-02-2007, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Fibromul uterin este o tumora benigna uterina. Tratamentul este in functie de varsta, de dimensiuni, de acuzele pe care le produce.Deci necunoscand o multime de astfel de date nu se poate da un raspuns pertinent.
0
19-03-2007, ora 00:00
dulce_amarui
Nu este medic/terapeut
dulce_amarui
Va rog sa ma ajutati!!! Am 21 de ani, si am un fibrom uterin subseros. Acum un an avea 1, 9 cm, acum are 3, 2 / 2, 6 cm. Am fost pana acum la 3 medici: 2 dintre ei mi-au recomandat operatie cat mai repede iar al treilea mi-a recomandat sa mai astept, ca daca ma operez acum poate recidiva si atunci necesita o alta interventie chirurgicala(o alta cicatrice pe uter). Mentionez ca fibromul este situat pe partea posterioara a uterului. CE SA FAC???? Sa ma operez sau sa mai astept ???? Va rog sa-mi raspundeti, nu stiu ce sa fac.
Va multumesc!
0
30-07-2010, ora 10:56
Pisoias85
Nu este medic/terapeut
Pisoias85
Mai bine ai face embolizare. Eu am facut operatie laproscop dar nu ma ajutat prea mult. A aparut din nou. Acum ma gandesc sa fac embolizare. Poti merge la spitalul universitar, cineva mi-a recomandat-o pe dr. Carstea Monica. Eu inca n-am ajuns la ea dar mi s-a spus ca e un medic foarte competent si vb frumos si pe inteles. Sanatate multa!
0
16-09-2013, ora 12:44
adinaj88
Nu este medic/terapeut
adinaj88
Doctorul cu cea mai mare experienta la noi este Rares Nechifor. Il gasiti la Bucuresti, la spitalul Ponderas (fostul Delta Hospital).

Mult succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uter fibromatos - explicaÈ›ii pe înÈ›elesul tuturor
  • SubstanÈ›e chimice regăsite în produse comune de consum pot creÈ™te riscul de fibrom uterin
  • Un compus din ceaiul verde a avut rezultate promițătoare în tratarea fibroamelor uterine
  • Femeile care stau pe scaun 6 ore zilnic au un risc dublu de fibrom uterin
  •