Gheara in piept si intepaturi de inima

21-03-2023
Denissavulescu
Nu este medic/terapeut
Denissavulescu
Buna dimineata, din senin au aparut aceste simptome urate si de 2 luni incontinuu simt o gheara in piept care ma tine non stop, o stare de lesin de sfarseala, obosesc imediat cum alerg sau urc niste scari, uneori gheara din piept se ruduce in intensitate dar nu dispare complet, ma culc cu ea ma trezesc cu ea , pe langa asta de mai multe ori pe zi apar si intepaturi in piept groaznice de parca atunci as face infarct…care radiaza spre mana stanga si gat…de multe ori imi amorteste mana stanga uneori foarte rau….plus senzatie de cap plin, presiune in frunte si ceafa, stare de agitatie si normal ca intru in panica pentru ca sunt foarte suparatoare

2 ekg bune, ecografie inima buna, am purtat holter 48 ore totul ok doar mici extrasistole, analize sange glanda ok…nici un doctor nu gaseste nimic in neregula si totusi ma simt rau

se poate ca toate aceste teste sa nu depisteze o problema de inima sau ce alte analize / teste as mai putea face ? Multumesc nu mai stiu pe ce cale sa o iau…
4 comentarii
1
21-03-2023, ora 20:02
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Nu vrei sa ne dati virsta, greutate si inaltimea ?
Pentu ca si eu am avut cam aceleasi simtome plus balonari am mers la un medic gastrointerolog, am facut o endoscopie si am descoperit o hernie hiatala care-mi dadeau acele simtome plus stari depresive.
0
22-03-2023, ora 08:22
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna. In lipsa unui diagnostic clinic pot fi somatizari de anxietate. Faceti orientativ un test de anxietate online.
1
23-03-2023, ora 00:27
Teacher2k17
Nu este medic/terapeut
Teacher2k17
Poate totuși aveti angina. Medicul nu v a propus sa faceți un angio ct? Ca sa excludă și aceasta posibilitate de a avea angina din cauza arterelor îngreunate de placi de aterom? Dacă este Ok și acest lucru însemna ca pot fi alte cauze ale problemei. Eu am dureri in piept și spate plus brațe de vreo 3 luni. Și nu sunt de la inima. Încă stau și caut un răspuns. :-/
1
04-04-2023, ora 18:43
Mariaa15
Nu este medic/terapeut
Mariaa15
Ce mai puteti face este un test de efort. Acolo se vede cel mai bine cum reactioneaza inima in conditii de efort, daca apar modificari sau daca exista vreo problema. Daca acesta nu iese ok, puteti merge mai departe cu investigatiile. Daca este in regula, inseamna ca sunt sanse destul de mari sa nu fie de la inima.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici