glanda sublinguala umflata, nimeni nu imi spune de ce

07-07-2009
rusuclaudiu1988
Nu este medic/terapeut
rusuclaudiu1988
Buna ziua...in urma cu mai bine de o luna si jumatate am resimtit o usoara jena sub maxilar, jena care mi-a trecut de tot. Uitandu-ma sub limba am vazut ca glanda salivara dreapta este mai umflata si (mi s-a parut mie) cu o pata alburie pe ea...fiind fumator de doi ani cam 7-8 tigari pe zi m-am speriat si am fost la orl, unde mi s-a spus ca nu am nimic dar ar trebui sa ma las de fumat, lucru pe care l-am si facut...trecand doua saptamani am fost la un alt medic orl care mi-a spus acelasi lucru, dandu-mi in plus sa fac 10 zile gargara cu solutie de un l ceai de salvie si cu o lingura si jum de bicarbonat de sodiu, fara sa imi spuna insa de ce e mai mare. Au trecut acele 10 zile si nu vad nicio ameliorare, ma rog, dimineata de ce sa mint nici nu e asa marita si nici nu se mai vede pata aceea de pe ea. D-l doctor flueraru de pe acest forum mi-a spus ca nu e este de competenta lui si mi-a recomandat sa merg ca chirurgie maxilo-faciala, dar momentan chiar duc lipsa de timp. De aceea, va rog frumos, daca ati putea sa ati adresa urmatoare, sa apasati ctrl+c si apoi sa o puneti in bara de adresa de la internet explorer si apasand ctrl+v v-as fi recunoscator. Acolo sunt 4 poze cu problema mea, facute destul de decent. Adresa este http://img19.imageshack.us/gal.php?g=vederecentrala.jpg

Va multumesc anticipat si imi cer scuze ca chinui forumul cu problema mea. Inca o data va multumesc si multa sanatate. Cu respect, claudiu
5 comentarii
0
08-07-2009, ora 08:34
rusuclaudiu1988
Nu este medic/terapeut
rusuclaudiu1988
corectie...m-am uitat in dimineatat aceasta.foarte dimineata, imediat dupa ce ma trezesc este dezumflat aproape de tot, aratand aproape la fel cu cealalta...bine un pic mai umflata, dar nu alarmant, doar e asimetrie in natura
0
08-07-2009, ora 18:15
rusuclaudiu1988
Nu este medic/terapeut
rusuclaudiu1988
sa nu se inteleaga comentariul de mai sus ca mi-a trecut...problema respectiva este inca prezenta.va multumesc
0
09-07-2009, ora 14:50
siluana
Nu este medic/terapeut
siluana
si eu am aceeasi problema. sa intamplat din cauza la o extractie. eu am fost trimisa la iasi.mai multe nu am ce sa spun, nu sunt fumatoare deci nu cred k la tine ar fi de la fumat. nu-ti pot spune decat sa mergi cum ti-a zis si domnul dr flueraru
bafta.multa sanatate
0
23-03-2011, ora 19:45
doru1982
Nu este medic/terapeut
doru1982
Si eu am aceeasi problema. A s vrea sa stiu si eu care era problema si bineinteles daca te-ai vindecat. Multumesc
0
23-03-2011, ora 20:12
rusuclaudiu1988
Nu este medic/terapeut
rusuclaudiu1988
pt doru1982... in principiu mi s-a dezumflat foarte mult...am simtit odata cum s-a umflat mai tare dar mi-a trecut intre timp. Bineinteles ca si acuma mai fac gargara cu bicarbonat de sodiu si mi-a trecut dupa cum vezi (doi ani de atunci). Mai mare e sperietura. In concluzie, la mine a fost o glanda salivara inflamata. Sper ca ti-am putut fi de ajutor, dar nu neglija nici contgrolul medical.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  •