Himen rupt sau nu ?

18-04-2013
Mihaela.
Nu este medic/terapeut
Mihaela.
Va rog sa ma ajutati! Acum o zi m-am lasat dusa de val cu prietenul meu si am incercat sa sustinem primul act sexual. A incercat sa patrunda dar m-a durut foarte tare si i-am zis sa se opreasca insa el a continuat pana inainte de himen (cam 5 minute). Cand am ajuns acasa, pe chiloti aveam o secretie maronie care a curs toata noaptea. Dimineata, dupa ce am fost la baie mi-a aparut si o pata de sange pe chiloti, dupa care a continuat sa curga secretia aceea maronie. Mi se pare imposibil sa se fi rupt himenul pentru ca, inainte sa incheiem am facut o 'proba' si a incercat mai adanc dar inca ma durea si simteam himenul acolo. Acum, intrebarea este de ce secretie maronie si putin sange abia dimineata?
O alta intrebare ar fi, exista riscul sarcinii? Totul s-a intamplat fara prezervativ dar nu a ejaculat( mi s-a spus ca si lichidul preejaculator prezinta risc de sarcina si asta ar fi posibil chiar daca himenul nu este rupt) As avea de ce sa-mi fac griji?
12 comentarii
0
18-04-2013, ora 20:40
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Vad ca tu te dezvirginezi cam in fiecare saptamana, , , Esti o virgina de cursa lunga, nu gluma.
Fata, daca a curs sange, himenul NU mai e intact, deci nu mai esti virgina. Chiar daca himenul se va rupe de tot data viitoare (saptamana viitoare, presupun, , , ).
Daca nu voiai sa te dezvirginezi, nu te jucai cu dansa langa vagin, ca e natural ca barbatul si femeia sa tinda sa se acupleze. Da, daca ai fost in perioada fertila, e posibil sa ramai gravida si din lichidul preejaculator, desi e mult mai putin probabil.
Deci, hotareste-te ce vrei, nu mai ameti omu ala, conteaza si pentru tine sa incepi viata sexuala normal si pentru el sa nu aiba una "pretioasa". Si intreaba/documenteaza-te bine in legatura cu protectia folosita, sa nu ramai gravida daca nu vreti, si sa nu iei boli.
Ai grija de tine.
0
18-04-2013, ora 21:10
Mihaela.
Nu este medic/terapeut
Mihaela.
Si de ce zici ca ma dezvirginez in fiecare saptamana? :) ( tin sa mentionez ca am postat si aici pentru ca am asteptat un raspuns mai clar acolo si nu am primit, am dat copy-paste) Eu si prietenul meu suntem impreuna de 3 ani..nu am cautat doar joaca, am vrut sa fie ceva serios, insa, atunci cand a patruns simteam himenul si o durere destul de puternica. M-am speriat si mi-am zis ca nu o sa fac asta niciodata ( cel putin sa nu ajunga la himen si sa-l rupa pentru ca ma durea prea rau).
0
19-04-2013, ora 00:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Pink Freud

"Deci, hotareste-te ce vrei, nu mai ameti omu ala, conteaza si pentru tine sa incepi viata sexuala normal si pentru el sa nu aiba una "pretioasa".

Iti mai atrag atentia sincer prieteneste o data ca indemni diferite persoane carora le raspunzi la un pacat care se numeste desfranare sau pacatul curviei, pacat generator de alte probleme ulterioare pe care le va avea cuplul in continuare (impreuna sau separat): boli, probleme chiar in cadrul cuplului, probleme cu copiii pe care ii vor avea sau in familiile din care fac parte.
Tu crezi ca indemni la ceva normal, dar daca Dumnezeu a scris in Biblie in decalog sa pazesti poruncile, iar Biblia dureaza de doua mii de ani, inseamna ca stie Dumnezeu ce si de ce a scris acolo.

Sa pazesti poruncile nu inseamna sa le pazesti pe toate in afara de una: "Sa nu fii desfranat." Ci inseamna sa o pazesti si pe asta cu infranarea.

Am facut un lucru asemanator cu ceea ce faci tu, crezand ca ajut persone, pe cand eram la serviciu si aveam 27 de ani. Probabil ca din cauza mea si a unor informatii pe care nu trebuia sa le dau daca as fi stiut ce contin, s-au schimbat destinele a sute de oameni. Te rog eu sa te opresti.
Ia-o logic:
Crezi ca nu exista Dumnezeu ?
Si daca exista, crezi ca vrea ca fetele sa mearga la nunta cum pina la urma... ca nu stii ce se va petrece intre cei 2 ?

Daca tu crezi ca Dumnezeu ar fi dat o lege in defavoarea omului sau ca Dumnezeu e prost si ca tu ai dreptate... ce pot sa zic...

Poti sa ma injuri (mi-e egal) dar numai sa nu primesti plata pe care am primit-o eu in urma nestiintei mele.
Poti sa dai informatii daca vrei si vad ca te pricepi dar nu ii indemna la pacat.

@ Mihaela

Pe mine m-a bucurat sa aud de un cuplu care are 3 ani si care nu a avut relatii sexuale.
S-a facut o deflorare partiala. Ai grija ca data viitoare (eu iti doresc sincer sa fiti cuminti si acea data sa coincida cu data nuntii) ca s-ar putea sa fie dureroasa si sa curga f mult sange.
0
19-04-2013, ora 00:27
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Clara,
Nu mai am rabdare sa citesc iar aceleasi idei (scuze, obsedante si nesincere oarecum, pentru ca tu ti-ai 'trait viata' cum ai vrut, nu esti vreo virgina). E preferabil sa ai grija de ce trebuie faci tu ca sa te simti iar bine, , ,

Iti respect ideile, dar as vrea sa nu-mi mai atragi tu atentia ce sa gandesc, ce sa cred, ce sa spun!
De asta e libertate si slava Domnului, nu inchizitie (care s-a facut cu oameni care credeau ca doar gandirea lor trebuie sa existe si sa fie IMPUSA, , , )

Inteleg ca e prefererabil sa se masturbeze ani de zile, sa nu stie cum sa se protejeze, sa ramana 'virgina' dar cu alte apucaturi si frustrari. Au ales sa nu aiba contacte x ani, acum au ales probabil sa faca pasul asta. Crezi ca ce spui tu o sa-i impiedice?Sau ce spun eu? Sau mai degraba au nevoie de cineva care ii invata sa nu sufere, sa fie sanatosi, sa se respecte ca femeie si barbat, sa intrebe ce nu stiu si ce e natural si firesc?

Tu traieste cum vrei, dar nu-mi impune mie cum aleg. Ca N-AI ACEST DREPT! IN NUMELE A NIMIC! Nu-l mai faceti voi pe Dumnezeu si invataturile spirituale, dupa chipul si asemenarea voastra! Pentru ca pe mine nu ma intereseaza abordarea ta. Si, oricum eu aleg pentru mine, nu tu.Si daca imi esti superioara spiritual ai stii lucrul asta.
Sanatate! Si imi pare rau ca ai facut din trecutul tau o povara, iti negi alegerile. Dar e problema ta.

Si nu mai baga in cap prostii de genul 'o sa te doara, o sa curga mult sange etc'. Vezi ca ai o gandire stramba si nealtruista? Dar te rog, nu-mi mai raspunde, ca stiu ce urmeaza.
0
20-04-2013, ora 00:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Pink Freud

Ai citit pe Forumul Romedic de curiozitate ce afectiuni a dat si masturbarea ?

Nu ti-am impus nimic niciodata si nici nu m-am simtit niciodata mai presus ca tine.
Nu ti-am zis ce sa gandesti, ci te-am sfatuit sa nu indemni pe cineva sa faca un pacat. Pentru ca asta e un pacat in sine. Care atrage dupa el o pedeapsa candva cand nu te vei astepta mai mult. E vorba de tine mai mult, nu de Mihaela, nu stiu daca ai perceput. Pentru ca am intalnit aceasta abordare a ta in mai multe postari.
Asa cum zici tu: treaba lor ce fac, dar nu ii sfatui si tu, pentru si tie o sa ti se puna pacat si astea sunt pacate grele.

Ei treaba lor, fac tot ce stiu ei, asa cum spui. Insa totul se va plati.
Nu vorbesc de acest caz, dar cum ar fi sa te intrebe copilul: mama, cati iubiti ai mai avut inainte de tata ?

De unde stie fata ca acela va fi tatal copiilor ei pina in final si ca va ramane cu el ?
Iti spun nu numai din experienta mea ca barbatii sunt neseriosi ci mai ales din povestile pe care le aud de la copiii care imi scriu in particular pe forum.

Asa este. Eu sunt foarte foarte rea ca v-am apostrofat pe ambele intr-un singur topic. Recunosc.

Dar ma gandesc ca Dumnezeu a fost totusi bun cand a dat acea porunca. Pentru ca daca acea porunca se respecta, lumea nu mai era astazi plina de peste 60 de boli cu transmitere sexuala.

Sunt atatea cazuri (mai ales de baieti) care nu au gasit ajutor pe acest Forum.
Mergi si ajuta-i si salveaza-i si pe ei daca detii informatii. Ca tare mult se chinuiesc si cheltuiesc cu analize si cu doctori.
0
20-04-2013, ora 16:42
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
SANATATE!
Ca in rest, vedem in jur ravagiile facute de ipocrizie. Lumea n-a ajuns asa din preacurvie, ci din cauza minciunii, manipularii, lasitatii si needucarii copiilor de catre parinti (care educa numai cu 'NU ai voie', in loc de 'asa e mai bine').


Sa-ti doresc gasirea unui partener de viata care va dori sa aiba relatii sexuale cu tine numai dupa casatorie?Te-o ierta ca nu mai esti virgina. O fi vrunul si peste 30 de ani care a fost 'cumpatat' de tanar si a inteles ce ai inteles tu abia la varsta asta

Iti doresc tot ce ti se potriveste, sa-ti fie bine si sa ai liniste si bucurie sufleteasca!

PS Educatie sexuala au nevoie si partenerii casatoriti, nu doar frivolii, , , , Si se face, mai mult de o gramada, , , , de aia suntem o natie plina de nespalate, de femei care nu se duc niciodata la ginecolog si auzi ca isi arunga copiii in buda sau la caini. Si fac sex in cadrul casatoriei, , , ,
Ma iau nervii daca mai continuam subiectul! Pai sa facem ceva sa ajutam nu sa dam din gura ca e pacat si ne intoarcem privirea spunand doar ca nu e bine!
0
20-04-2013, ora 23:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Pink Freud

In filmul acesta

Sexul in afara Casatoriei are un pret ! - Recomandat si Adolescentilor
-*

suntem informati ca daca in anii '50 se cunosteau si erau tratate numai cateva boli cu transmitere sexuala, acum sunt peste 60, unele la care inca nu s-a descoperit leacul.
Sa nu ma intelegi gresit. Tu crezi ca eu arat cu degetul ca ala e pacat sau acela e pacatos. Nici gand !
Eu sunt mai pacatoasa decat ei toti la un loc.
Problema trebuie privita sub mai multe aspecte. Aspectul moral despre care am vorbit. Aspectul cu bolile pe care le iau unii de la altii si nu iti imagina ca sunt atat de cerebrali si de corecti ca atunci cand afla sa ramana linistiti si sa zica: "o.k.. cerem bani parintilor, cel care a adus boala sa plateasca si medicamentele celuilalt, mergem de mana la doctor" (stii foarte bine ca sunt barbati care nu recunosc nimic pentru ca "ei nu au nimic", dar la ei boala nu se manifesta si umplu o gramada de femei cu acea boala; unele boli nu se manifesta nici la femei si dau sterilitate; nu se duc impreuna la doctor unde te simti pe de o parte rau de la boala, pe de alta parte din cauza ca esti singur si nu tu esti de vina pentru acea boala. Slava lui Dumnezeu cand gasesc medicamente si bani de medicamente. Ca unii stau cu lunile, as zice chiar anii, fara sa se trateze deoarece nu au bani sau le e rusine sa mearga la doctor; unii dau in anxietate care este o boala foarte grava pentru ca au umblat la n doctori si nu au gasit leacul la boala si denumirea bolii).
Ti-am scris aici din experienta mea proprie si din experienta celor care mi-au scris povestile lor pe privat si pe mail sau direct pe Forum.

Toti cei care nu se trateaza pentru ca nu se poate din varii motive, ce fac ?

Zi tu cum sa ii ajutam si ii ajutam.

Unii au povesti atat de sfasietoare ca i-am trimis sa se roage efectiv la sfinti vindecatori despre care am citit.
Daca problema lor ii depaseste si pe doctori ?

Crede-ma ca nu judec pe nimeni si nimeni. Caci cu cat voi judeca eu, cu atat Dumnezeu ma va judeca pe mine. Doamne fereste sa fii in postura femeii care si-a pierdut mintile in asa hal si si-a aruncat copilul in wc. Offf..

Il crezi pe Dumnezeu rau ca a dat "porunca" ? Intra pe Boli feminine, Boli cu transmitere sexuala si Probleme urologice numai sa iti arunci un ochi si mai gandeste-te... ca tot ei trebuie sa ii scape pe toti cei care s-au imbolnavit si nu au bani de medicamente si doctori si analize (un copil am inteles ca a dat 1400 lei pina acum de pomana).

As face ceva sa ii ajut pe toti deodata daca s-ar putea, dar in afara de a ma ruga pentru sufletele lor si pentru sanatatea lor. ce pot face ? Sunt si eu un om.

Cu pace, Pink Freud,

Clara

(*modificat de admin)
0
21-04-2013, ora 16:22
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Parerea mea e, asa cum am scris de fiecare data, ca e nevoie de EDUCATIE SEXUALA SI DE CUPLU!

Adica se se vorbeasca deschis despre:
-anatomia organelor genitale feminine si masculine
-ce insemna si ce rol au partile componente ale organelor genitale
-ce se intampla in timpul unui act sexual
-ce e ovulatia, ce e sperma
-cum apare sarcina
-cand e organismul si psihicul pregatite sa inceapa viata sexuala
-ce e masturbarea
-care sunt bolile cu transmitere sexuala
-care sunt malformatiile minore/majore ginecologice/urologice
-daca sangerarea este sau nu semn al virginitatii
-de ce eimportant preludiu, postludiul pentru parteneri
-daca e mit sau realitate 'potrivirea' fizica/sexuala
-ce e libidoul si ce se intmapla daca el creste/scade prea mult
-diferenta de libidou in cuplu, intrebari, raspunsuri, ce e de facut
-cand mergem la medic, ce inseamna un consult, ce analize se fac
-care sunt manifestarile bolilor, cum ne ferim de ele
-cum ne raportam fata de cei care au alta orientare sexuala decat a noastra
-ce produse de igiena folosim, cum ne ingrijim organele genitale, ce ne dauneaza
-pe cine putem intreba daca avem o problema/nelamurire
-ce metode anticonceptionale exista, daca sunt eficiente, daca dauneaza, care sunt alternativele
-dialogul intre barbat si femeie despre oricare dintre subiectele de mai sus
-ce analize, ce trebuie sa facem cand ne dorim un copil,
-ce necesitati are un nou-nascut, ce rol au parintii
-violenta sau gelozia in cuplu
- ce putem face sa avem echilibru in viata de cuplu


Si mai sunt destule subiecte. Daca pe astea le are lamurite un tanar, un matur, oricare, atunci altfel va lua decizii, altfel se va ingriji, Vor scadea semnificativ bolile, avorturile, suferinta, umilinta, teama. Caci se va fi inteles ca totul are o logica, totul e natural (chiar si situatiile 'anormale'), totul poate fi simplu si tot ce conteaza e sa-ti iei in serios organismul, sa nu iti fie rusine.

Si daca vei fi informat, iti va pasa si mai mult de aproapele tau, vei stii sa-l ocrotesti mai mult, vei stii sa-l inveti la randul tau lucrile astea simple. Vei avea o femeie/barbat mai linistit, vei avea o familie mai echilibrata, vom o societate fara atatea traume.

Asta n-ar fi mai placut lui Dumnezeu?
Asta n-ar insemna ca iti iubesti mai mult semenii? Si fiind parte activa la astea, (alturi de medici, de profesori, de de preoti, de parinti mai ales, fiecare avnd rolul sau foarte important) nu inseamna ca faci realmente ceva bun? Nu prin educatia asta simpla vom avea o generatie urmatoare mai responsabila, mai constienta de ce e bine si ce nu e de dorit?

Cand primul medic a folosit manusi la o nastere au ras toti de el si era sa fie exclus considerandu-se ca e un pic ticnit si ia in batocura minunea nasterii gatrantate de divinitate. Dar cand au constatat ca lui i-au scazut cu mai mult de jumatate decesele postanatale cauzate infectia lauzei, au inceput sa accepte ca poate avea dreptate. Si apoi s-au descoperit cu microscopul bacteriile, microbii etc. Si totul a devenit firesc de simplu. Si a opera cu manusi a deveit ceva absolut necesar. Si doar Dumnezeu a creat si bacteriile. Dar nu poti zice: daca Dumnezeu vrea s-o salveze pe lauza o va pazi. Ca om, ca iubitor de semen al tau, stii ca Dumnezeu va face tot ce e mai bun pentru lauza, dar tot Dumnezeu ti-a deschis ochii, ti-a dat mintea sa stii ca o vei ocrotii daca vei folosi manasi. Omul are mereu la indemana mijloace de a alege sa faca bine sau cel mai mic rau. Totul e de asumare.

Fii convinsa ca stiu, ca perspectiva mea, ca si a oricarui alt individ, e doar una ce poate fi mereu completata si ce e 'corect' presupune mult mai mult. Dar pana sa ne dorim ca oamenii sa poata zbura, trebuie sa constientizam mersul.
Hai sa incepem prin a ne spala, prin a intreba ce avem intre picioare, ca nimic nu-i rusinos si apoi, evitand astfel dezastre morale si umane sa dezbatem aspecte mai profunde. Unui copil mic nu-i spui : e pacat sa-i dai cu ciocanul in cap fratiorului si mai bine nu va las impreuna. Inatai ii iei pur si simplu din mana ciocanul si il pui unde el n-are acces. Apoi ii spui ca-l doare pe fratior si abia apoi va intelege de ce e pacat sa-l faci pe fratior sa sufere, ca-ti faci si tie rau etc.

Eu nu caut sa te conving de nimic. Si nici nu-i indemn pe altii la nimic. Vreau doar sa stie fiecare cat mai mult, ca sa poata alege constient. Si cu cat stii mai multe, cu atat alegi in cunostinta de cauza.

Hai sa ne asumam cu totii fiecare avort, fiecare boala a celuilalt, daca stim cum ne putem feri de astea, dar nu facem nimic. Hai sa fim constienti ca daca undeva in lume exista un copil care moare de foame, sau o femeie avorteaza la alegere, sau un barbat ia HIV si se intampla ca nu stiu de cum se pot feri de astea, ca e si vina noastra a celor care stiu sau pot!

Ca tot suntem in postul Pastelui, sa ne marturisim si pacatele venit din 'nefacere', nu numai din ce am facut. Cum ar suna: am pacatuit pentru ca stiam cum pot feri pe cineva de suferinta, dar nu am facut-o considerand x si y, , ,
Stiu, fiecare alege, fiecare cu pacatul lui. Si totusi suna cam egoist, , , si nici noi nu ne ducem singur crucea, , ,

Numai Bine!
0
25-04-2013, ora 21:42
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Observ ca n-ai mai avut nimic de adaugat la ce am scris. Ar fi chiar culmea sa spui ca nu am dreptate in ce am scris, ca nu e nevoie acuta de educatie sexuala si de cuplu, inclusiv pentru cei casatoriti!
0
26-04-2013, ora 13:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Tacerea mea a insemnat aprobare @ Pink Freud.
Dar cine, cum, cand, unde, sa tina astfel de cursuri de educatie sexuala ?

Dupa cate stiu se pare ca au niste ore de genul asta in liceu, dar care se pare ca nu ii ajuta prea mult.

Cred ca noi asta facem pe acest Forum. Incercam sa dam niste sfaturi care sa ii ajute pe cei aflati in dificultate. Fiecare prin prisma viziunii lui proprii, a varstei si a lucrurilor pe care le-a studiat pina la aceasta varsta.

Domnisoara care a deschis Topicul isi pune intrebari asupra himenului.
Intrebarea mea este: daca cineva a avut relatii sexuale cu altcineva, mai este virgin ? (cu himen rupt partial sau nu)

Uneori consider ca mai bine este sa imi vad de ale mele si sa merg mai departe.
0
26-04-2013, ora 14:51
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Deci cand ai dreptate te manifesti, cand are altul dreptate taci malc. Asta inseamna orgoliu si mandrie.
Hai sa spunem lucrurilor pe nume: ce faci tu nu este educatie sexuala. Educatia sexuala e sa vorbesti medical despre subiectele amintite mai sus. Ce faci tu este sa redai idei venite din dogma religioasa. Si aici fiind forum medical, ai un auditoriu restrans. A spune sa nu faci sex, nu este educatie sexuala.

Intrebarea ta are un singur raspuns: daca s-au intretinut relatii sexuale fie si partiale, virginitatea se pierde. Si crede-ma ca un ginecolog observa asta, fie si daca himenul este aproape intact. Deci nici medical nu mai e vorba de virginitate, nici moral, in nici un fel.

Esti libera sa faci si sa scrii ce vrei. dar fii consecventa. Nu considera intr-un topic ca e normal sa ai educatie sexuala, iar in altul ca e o contradictie cu crestinismul.
Eu una nu mai continuu dialogul pe aceasta tema, deja avem comportament pueril si nu vad cui i-ar folosi.
0
26-04-2013, ora 15:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Pink Freud

Ma simteam extrem de rau cand ti-am citit antepenultima postare.
Cu ultimele puteri ti-am scris un Reply.
Problema este ca am uitat sa ma loghez si s-a pierdut ce am scris.
Nu am mai avut putere sa o iau de la capat.
Imi pare rau.

Chiar am incercat de cateva ori sa iti trimit mesaj pe privat, dar ai inchisa optiunea.

Unde scrie ca educatia sexuala este sa vorbesc medical despre subiectele amintite mai sus ?
E mai presus trupul decat sufletul ?
Sper ca ai observat ca i-am raspuns si eu medical.
Dar in primul rand ti-am raspuns tie.
Si iti mai raspund o data: e mare pacat sa indemni un om sa faca un pacat.
Tie ti se pare poate in momentul actual ca nu este. Dar Biblia minte ?
Mie mi-a fost grija mai mult de tine decat de autoarea topicului.

A vedea ca se intampla ceva rau si a nu spune o vorba care sa corecteze acel rau inseamna "pacat prin omisiune".
Din cauza pacatelor se intampla tot felul de lucruri ulterior: singuratate, probleme in familie, dificultate in cresterea copiilor, boli, saracie. In momentul in care vin si scriu aici despre astfel de lucruri, intentia mea este de a preveni ceva rau care se poate intampla pe termen lung.

Se spune ca toate legile dumnezeiesti sunt date spre folosul oamenilor.
Ar fi interesanta o discutie asupra subiectului cu sexul inainte de casatorie. De ce "legea" este sa nu.

Nu am afirmat nicaieri ca educatia sexuala contravine crestinismului. De unde si pina unde ?
Sunt cu totul si cu totul de partea ta si o sustin.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sunt însărcinată?
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •