Iau anticonceptionale, dar mi-e frica sa fac sex neprotejat

21-08-2012
ankuuu
Nu este medic/terapeut
ankuuu
Am inceput sa folosesc Rigevidon (fara consultarea unui medic) dar mi-e frica sa incep actul sexual neprotejat. Sunt foarte stresata, oare isi fac efectul daca nu am consultat un medic? adica sunt bune pentru organismul meu?
8 comentarii
0
21-08-2012, ora 18:18
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Multi medici nu iti fac nicio analiza inainte de a-ti recomanda un tip de pilule anticonceptionale sau altul. Ce trebuie sa stii tu este ca orice tip de pilula anticonceptionala te protejeaza impotriva sarcinii nedorite.
Daca ai inceput pilulele in prima zi de sangerare atunci esti protejata de la prima pilula, daca ai inceput administrarea pilulelor intr-una din zilele 2, 3, 4 ori 5 a sangerarii menstruale, atunci trebuie sa te protejezi suplimentar primele 7 zile de administrare insa dupa aceea esti protejata mereu, inclusiv in pauza de 7 zile dupa sfarsitul fiecarei folii.
0
21-08-2012, ora 18:52
ankuuu
Nu este medic/terapeut
ankuuu
Vai, multumesc mult. Pai din prima zi de sangerare am inceput cu pilulele maro, asa trebuie nu? Este prima oara cand iau pilule, m-am informat, dar totusi, nu ma simt in siguranta
0
22-08-2012, ora 03:48
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nu ai inceput bine!!! Trebuia sa incepi cu pilulele albe, nu cu cele cafenii... Total gresit.. Nici nu stiu daca cele cafenii au ceva hormoni in ele.. Sper sa iti raspunda un medic.
Nicum sa nu intreti raport sexual neprotejat!
Te sfatuiesc sa renunti la ele luna asta daca nu le-ai inceput deja pe cele albe, si sa astepti urmatoarea menstruatie pentru administrarea unui nou blister cand sa incepi cu cele albe.
0
22-08-2012, ora 16:41
ankuuu
Nu este medic/terapeut
ankuuu
Eu asa stiu ca se incepe cu cele cafenii, deoarece acelea le iei la ciclu, deci mi-a venit ciclu si am inceput q acelea.dupaia continui cu cele albe si cand imi vine ciclul iau iar pilulele cafenii.
0
22-08-2012, ora 18:36
ankuuu
Nu este medic/terapeut
ankuuu
Azi e a5a zi de ciclu si la ora 4 am luat cea cafenie, are ceva daca tot azi incep q cele albe dar la alta ora? Eu nu cred ca ar avea ceva
0
23-08-2012, ora 13:16
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
ankuuu, administrarea se incepe cu pilulele albe, asa scrie in prospect., rolul pilulelor cafenii este acela de a pastra ritmul de administrare corect.
Drajeurile maron nu contin niciun fel de hormoni, ci doar fumerat feros (adica o preparatie feroasa utilizata in tratamentul anemiei) si excipienti ( de genul amidon de porumb, lactoza, zahar, etc.. ).
Doar pilulele albe au efect contraceptiv.
Sper ca ai facut bine si ai inceput administrarea ieri in ziua a 5'a a pilulelor albe asa cum vroiai sa faci, era corect. Sa te protejezi timp de 7 zile suplimentar cu prezervativ daca le-ai inceput pe cele albe din ziua a 5'a. Dupa acele 7 zile poti face neprotejat oricand.
0
23-08-2012, ora 13:29
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Daca nu ai inceput pilulele albe ieri atunci sa renunti la folie, a 6'a zi e prea tarziu pentru a le incepe si nu te mai protejeaza luna asta. A 5'a zi e singura zi in care le mai poti incepe.
0
23-08-2012, ora 23:37
ankuuu
Nu este medic/terapeut
ankuuu
Nu am mai luat in ziua a5a, le-am intrerupt. Am sa le iau incepand de luna viitoare asa cum este corect. Multumesc pt informatii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •