in luna aprilie mi-a venit menstruatia de 2 ori iar eu am inceput sa iau anticonceptionale

08-05-2012
al23
Nu este medic/terapeut
al23
buna ziua, e prima data knd scriu aici.Vroiam sa va intreb: in luna aprilie mi-a venit menstruatia de 2 ori iar eu am inceput sa iau anticonceptionale la cel de-al doilea ciclu, pentru prima data(e prima folie) se poate considera o menstruatie normala si pot continua cu ele fara griji, adik au aceeai protectie k si cum le-asi fi luat la primul ciclu sau nu e in regula ce am facut ?
6 comentarii
0
08-05-2012, ora 12:55
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Daca le-ai inceput trebuie sa continui folia pana la sfarsit, sa nu faci prostia de a le intrerupe.
In ce data a fost prima si in ce data a fost cea de-a doua menstra in aceeasi luna?
Esti sigura ce ce-a de-a doua sangerare a fost menstruatie si nu o sangerare din orice alt motiv?
0
08-05-2012, ora 14:39
al23
Nu este medic/terapeut
al23
prima a fost in 15 aprilie si cea de-a doua in 30 aprilie. am fost si la medic si mi-a zis k e menstruatie si k mi-a venit asa din cauza k am ovare micropolichistice.dar am vrut sa mai aud niste pareri, eu sunt mai panicoasa si cam stau stresata.
0
09-05-2012, ora 19:27
lacrimaalbastra
Nu este medic/terapeut
lacrimaalbastra
buna am si eu o mare urgenta, va rog sa ma ajutati care doriti si cunoasteti.iau ptr prima data anticonceptionale rigevidon si nu stiu ce tre sa fac cu pastilele maro, cica tre sa fac pauza de 7 zile cand imi vine...?? ce fac va rog ajutati-ma ! va multumesc !
0
10-05-2012, ora 11:54
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Pauza de 7 zile trebuie să o faceţi nu când vă vine, ci când se termină toate cele 21 de pilule ale foliei.
De regulă, în această pauză are loc o mică sângerare, care aminteşte de menstruaţie.
0
11-05-2012, ora 18:19
lacrimaalbastra
Nu este medic/terapeut
lacrimaalbastra
si este obligatorie aceasta pauza de 7 zile ? prietena mea le ia zi de zi fara nici o pauza
0
12-05-2012, ora 18:21
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Se pot lua şi fără nicio pauză, situaţie care, totuşi, ar putea creşte riscul instalării sterilităţii. Dacă sunteţi convinsă că niciodată nu vă veţi dori un copil, puteţi lua fără nicio pauză. Dar, în acest caz, ligatura trompelor ar fi o opţiune preferabilă.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Modul de administrare al contraceptivelor orale combinate
  • Ce e de facut daca sunt omise pilule anticonceptionale
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  •