in urma cu 3 ani a facut tahicardie

22-06-2007
panterut
Nu este medic/terapeut
panterut
buna ziua, mama mea este operata pe cord de 25 ani - defect septal atrial, acum are 59 ani, si in urma cu 3 ani a facut tahicardie ( din cate am inteles flater sau ceva de genul acesta ), iar ca si tratament i s-a aplicat un tip de soc electric pentru ca ritmul cardiac sa revina la normal - in criza oscileaza de la 50 la 160 batai /min. acum a facut iarasi o astfel de criza dar de o mai mica anvergura, si datorita faptului ca nu a raspuns la tratamentul medicamentos este nevoie din nou de soc. intrebarea mea este cum poate fi rezolvata aceasta problema, ca sa nu se mai repete; am auzit de un stimulator; va rog sa ma sfatuiti; multumesc foarte mult
4 comentarii
0
24-06-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este destul de probabil ca stimulatorul să reprezinte o soluţie bună pentru mama. Cereţi sfatul cardiologului şi doctorului ei.
0
30-11-2009, ora 14:08
paulo
Nu este medic/terapeut
paulo
mie in urma cu patru luni mi sa inplantat un dfibrilator cardiac desi am 28 de ani sufar de un simdrom care se numeste brudaga, este tot un fel de tahicardie si cred eu k pt mama ta ar fii ceva necesar un defibrilator
0
27-03-2010, ora 17:05
gabor erika
Nu este medic/terapeut
gabor erika
te rog antreaba pe mama ta cum sa simtit dupa 3 luni de la operatie pe cord.am si eu sotul operat de DSA pe cord si e tot cu fibrilati?are dureri an piept.poate dai si mie un raspuns.mersi
0
03-07-2012, ora 23:05
palainea.cristina
Nu este medic/terapeut
palainea.cristina
Buna seara,
As avea si eu o intrebare...de ceva timp "m-am pricopsit" cu o tahicardie de toata frumusetea.In jurul a 130-150 batai/min.Am 21 de ani.Acum o saptamana a trebuit sa merg cu tatal meu la spitalul Bagdasar Arseni pt o operatie pe creier.Dupa cum va dati seama, a trebuit sa stau treaza multe nopti, sa alerg in toate partile.Si pentru a putea face fata am baut foarte multa cafea, Cola si am si fumat destul de mult.Recunosc ca am facut un exces foarte mare.Dar cu toate astea atat tensiunea, cat si pulsul au fost in limite normale.
Pulsul a fost zilele astea in jurul valori de 80.Mi se pare ciudat avand in vedere ca intr-o zi normala v-am spus, pulsul meu este intre 130-150, iar acum este in limite normale, cu toti excitantii pe care i-am tot aplicat organismului meu in ultimele zile.Intrebarea mea ar fi:ar trebui sa ma ingrijorez?Adica, ma bucur ca nu mi-a crescut frecventa cardiaca..dar totusi ma intreb ce anume a tinut-o sub control si dabea acum incepe usor usor sa se ridice...
Va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: