la virsta de 5 ani am avut primul episod de tpsv...

09-12-2007
maria25
Nu este medic/terapeut
maria25
buna ziua

ma numesc maria, am 26 ani.la virsta de 5 ani am avut primul episod de tpsv la virsta aceea nu stiam ca nu aveam voie sa alerg.am avut de mai multe ori crize.prin anul 92 am avut un episod de 1ora (tpsv) la care am vazut ca nu imi trece m-au dus parinti la spital unde am avut un ritm de 190 b/min.am fost internata la cfr2 baneasa in buc unde nici in ziua de astazi nu se stie de unde este.in anul2007 am facut o ecocardiografie si test de efort la sp c c iliescu (la test efort 8 m mers pe banda 161b/min) unde la eco mi s-a spus ca am o persistenta de canal arterial.sub tratament cu rytmonorm.in ultima vreme tot nu imi este bine simt niste palpiattii ca si cum ar incepe crizele din nou.
daca ma puteti ajuta cu ceva
astept raspuns
4 comentarii
0
10-12-2007, ora 00:00
raluca2000
Nu este medic/terapeut
raluca2000
Cum percepi aceasta tahicardie?
Batai regulate sau neregulate?
0
10-12-2007, ora 00:00
maria25
Nu este medic/terapeut
maria25
DACA AR FI SA FAC TAHICARDIE (TPSV) AR FI UN RIMT FOARTE RAPID.IN MEDIUL URBAN MA SIMT BINE DAR CHIAR DACA NU FAC NIMIC AM NISTE BATAI NEREGULATE CARE IMI DAU MICI DURERI IN ZONA INIMI.SI MA SPERIE.
0
10-12-2007, ora 00:00
raluca2000
Nu este medic/terapeut
raluca2000
Vreau sa spun ca si eu am frecvent tulburari de ritm cardiac pe care le simt ca pe batai rapide urmate de pauze, iar batai rapide, un ritm aiurea, si ma panichez mi-e frica pur si simplu sa nu mi se intample ceva...
Mie imi apar aceste tulburari de ritm la efort si emotii si chiar si sub trataemnt cu betablocante.
0
11-12-2007, ora 00:00
maria25
Nu este medic/terapeut
maria25
ACEIASI PROBLEMA O AM SI EU.AM FOST INTERNATA LA CC ILIESCU.PINA SA MA INTERNEZ AM FACUT TESTE DE EFORT SI MULTE ALTELE HOLTER.CIND M-AM INTERNAT DOCTORA DE LA SPITAL MI-A SPUN CA NU NECESITAM INTERNARE CA AM INIMA LENESA.I-AM SPUS CA IN 92 AM AVUT O CRIZA DE TPSV DAR CRED CA NU M-A CREZUT O FI ZICIND CA SINT NEBUNA.I-AM ARATA CE AM FACUT PINA IN PREZENT TESTE DE EFORT HOLTER SI ECO SI A ZIS SA IMI IASA DIN CAP CA NU AM PERSISTENTA DE CANAL ARTERIAL.
PRACTIC NU MAI STIU CE SA MAI CRED.
IN IANUARIE VREAU SA GASESC ALT MEDIC
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Palpitații - când ar trebui să-ți faci griji?
  • Cauzele tahicardiei (bătăilor rapide ale inimii și pulsului crescut)
  • Pacienții cu tahicardie ar putea avea un nou tratament, sub forma unui spray nazal
  • Puls mare/mărit temporar/continuu - cauze, explicații, tratament
  •