infectia cu ureaplasma duce la infertilitate?

30-03-2010
mamitzu
Nu este medic/terapeut
mamitzu
am 24 de ani si vreau sa raman insarcinata.am luat anticonceptionale 5 ani si in urma cu aproape 1an le-am intrerupt pt ca imi doresc foarte mult un copil.de 9 luni incerc si imi calculez si perioada de fertilitate si nimik.in februarie amurmat un tratament cu doxiciclina pt ureaplsma.valorile erau cam mari...10 la puterea5.si acum sper problems-a rezolvat dar as vrea sa stiu daca in urma acelei infectii vor ramane urmari in privinta aceasta pt ca am vb cu cineva care s-a confruntat cu aceasta problema si mi-a zis ca nu mai poate ramane insarcinata din cauza infectiei cu ureaplsma(mentionez ca are 39 de ani).va rog...ce as mai putea face inafara de calcularea perioadei de fertilitate?si este adevarat ca infectia cu ureaplsma duce la infertilitate?
3 comentarii
0
30-03-2010, ora 17:32
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
ce anticoncepţionale aţi luat? aţi făcut vreodată pauză?
ăti fost la un consult medical- ecografie pelvină să vedeţi starea ovarelor şi a trompelor uterine?
Cam la 1 an de încercări neprotejate de a rămâne gravidă e bine să vă duceţi la medic să vedeţi starea dvs.
Cum era ciclul înainte de anticoncepţionale? regulat?
0
30-03-2010, ora 17:39
mamitzu
Nu este medic/terapeut
mamitzu
am facut pauze.poate nu chiar la 6 luni.dar am facut..recunosc ca nu lungi si nici dese.chiar dupa ce le-am intrerupt menstruatia imi venea perfect la 28 de de zile.eco si control ginecologic am facut si mi-au zis ca am un uter foarte curat.doar un ovar(stangul) cam inflamat.dar in rest nimic.si in februarie mi-a venit menstruatia de 3 ori in 2 sapt...am inteles ca era din cauza infectiei cu ureaplsma.si facut tratament cu doxi 10 zile.pe l-am urma ink odata.si pt a 3-a oara cand mi-a venit mi-a dat duphaston 5 zile cate 2 pe zi si mi-a zis ca o sa am o dereglare din cauza lui...ca imi va intarzia menstruatia...dar nu mi-a intarziat decat 2 zile.nu 10-15 cum am auzit ca s-a mai intamplat.acum.nu stiu ce sa zic.mi-e cam frica din cauza infectiei aleia
0
30-03-2010, ora 17:40
mamitzu
Nu este medic/terapeut
mamitzu
si anticonceptionale am luat le femmenal de la medicul de fam.2 ani si 3 ani logest
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Clasificare: lista completa de cauze de infertilitate feminina
  • Cauze hormonale de infertilitate la femei
  • Cauze pelviene ale infertilitatii la femei
  • Cauze ovariene de infertilitate
  • Cauze uterine de infertilitate: endometrioza si fibromul
  • Semne de infertilitate la femei - indicatori de infertilitate feminina
  • Etape de testare fertilitate la femei - ghid prima examinare de infertilitate
  • Pregătirea pentru sarcină
  •