interpretare analize diabet zaharat 2

04-06-2009
iordacheady
Nu este medic/terapeut
iordacheady
Mama mea are 61 de ani. Are diabet zaharat 2 si de curand si-a facut analizele urmatoare:
glicemie: 106.3
glucoza: absenta
hemoglobina glicozilata: 6.82.
Cum vi se par? Va rog frumos daca aveti timp sa mi le interpretati si mie. Va multumesc anticipat si astept raspunsul de la Dvs.
3 comentarii
0
04-06-2009, ora 15:07
Lucie_sb
Nu este medic/terapeut
Lucie_sb
Cine si in baza caror analize a decis ca mama dvs are diabet tip 2?
Potrivit acestor analize, glicemia este normala iar hemoglobina glicozilata
nu creste numai in caz de diabet.
In urma unei viroze, am avut o luna de zile glicemia 111 si hemoglobina glicozilata
usor cresuta peste 6.am fost la diabetolog, am tinut regim si totul a revenit la normal.
Acum mananc normal(incusiv dulce) si analizele imi sunt in valori normale.deci nu a fost diabet(ceea ce poate fi si cazul mamei dvs) Nu uitati ca si anumite medicamente(cum ar fi unele betablocante) pot altera valorile glicemiei.Sfatul meu: consultati un medic diabetolog.
Multa sanatate mamei!
0
04-06-2009, ora 15:10
Lucie_sb
Nu este medic/terapeut
Lucie_sb
Foarte bun este si preparatul FITODIAB(facut de Hofigal).este 100% natural, ieftin si eficace in reglarea glicemiei.(cate o tableta dupa mesele principale)...cititi prospectul !(il gasiti si pe net)
0
09-06-2009, ora 23:09
stefd
Identitate neconfirmată
stefd
Analizele indica faptul ca mama d-voastra isi trateaza diabetul corect: atat glicemia cat si Hemoglobina glicozilata (care indica controlul in timp al glicemiei) sunt in limitele normale, recomandate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Smart Contact Lens – lentilele care monitorizează glicemia
  • Compușii din cafea ce pot preveni apariția diabetului de tip 2
  • Persoanele care suferă de diabet au un risc crescut de a dezvolta infecții stafilococice
  • A fost creat plasturele care să regleze glicemia și insulinemia fără a fi necesare injecțiile
  • Includerea proteinelor din zer în dietă ar putea fi benefică în managementul diabetului zaharat tip 2
  • Paradoxul lactatelor integrale
  • Dieta bogată în grăsimi „înfometează” creierul
  •