ROmedic Black Friday:  reduceri la serviciile de promovare a cabinetelor, clinicilor și firmelor medicale

Interpretare analize papanicolau

05-12-2007
Fabiana_
Nu este medic/terapeut
Fabiana_
Buna ziua! Am facut testul Papanicolau si examenul secretiei vaginale si vreau sa stiu parerea dvs despre rezultate. Doctora mea e cam "indiferenta" si inainte de a-i arata analizele m-am gandit ca n-ar strica sa aflu si de aici o parere.

Concluzia testului Papanicolau este: celule intermediare si superficiale in
prezenta de numeroase polimorfonucleare - inflamatie nespecifica

Rezulatul analizei secretiei vaginale : celule epiteliale scuamoase superficiale - rare ; celule intermediare - relativ frecvente ; polimorfonucleare - rare ; flora bacteriana - frecventi lactobacili ; levuri - absente ; trichomonas vaginalis - absent.
Astept raspunsul dvs si va multumesc anticipat!
4 comentarii
0
05-12-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Secretia vaginala este normala, insa pentru acea inflamatie nespecifica de la Papanicolau, medicul v-ar putea recomanda un tratament, daca este cazul. Oricum, sunt rezultate bune!
Numai bine!
0
05-12-2007, ora 00:00
Fabiana_
Nu este medic/terapeut
Fabiana_
Va multumesc frumos! Mi-ati luat o piatra de pe inima. Va doresc multa sanatate !
0
21-10-2010, ora 17:09
johi
Nu este medic/terapeut
johi
Buna ziua, as dori o interpretare de analize:
diagnostic descriptiv: modificari celulare benigne (infectii sau modif reactive) :nici o rubrica bifata
anomalii celule epiteliale (celule scuamoase, glandulare ) : nici o rubrica bifata
descriere citologica: celule pavimentoase
celule endocervicale
polimorfonucleare - frecvente
flora polimorfa - frecventa

test micoplasme(ureaplasma, mycoplasma hominis), antigen chlamydia-toate absente-negativ
Va multumesc anticipat.
0
26-12-2010, ora 18:31
tony01
Nu este medic/terapeut
tony01
buna ziua.as dori o interpretare de analize, medicul a facut o fata!!!!!!! si m-am speriat.as dori sa stiu daca e ceva grav.
ASC-H, numeroase polimorfonucleare, rare hematii, relativ frecvente superficiale si intermediare
prezente grupuri de celule scuamoase cu atipii nucleo-citoplasmatice ce nu exclud o leziune de grad inalt, prezente binucleate
flora polimorfa
frotiu inflamator acut ASC-H9 repetare lame)
Va multumesc pentru intelegere si ajutor!
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Interpretare analize medicale online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.