Interpretare analize papanicolau

05-12-2007
Fabiana_
Nu este medic/terapeut
Fabiana_
Buna ziua! Am facut testul Papanicolau si examenul secretiei vaginale si vreau sa stiu parerea dvs despre rezultate. Doctora mea e cam "indiferenta" si inainte de a-i arata analizele m-am gandit ca n-ar strica sa aflu si de aici o parere.

Concluzia testului Papanicolau este: celule intermediare si superficiale in
prezenta de numeroase polimorfonucleare - inflamatie nespecifica

Rezulatul analizei secretiei vaginale : celule epiteliale scuamoase superficiale - rare ; celule intermediare - relativ frecvente ; polimorfonucleare - rare ; flora bacteriana - frecventi lactobacili ; levuri - absente ; trichomonas vaginalis - absent.
Astept raspunsul dvs si va multumesc anticipat!
4 comentarii
0
05-12-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Secretia vaginala este normala, insa pentru acea inflamatie nespecifica de la Papanicolau, medicul v-ar putea recomanda un tratament, daca este cazul. Oricum, sunt rezultate bune!
Numai bine!
0
05-12-2007, ora 00:00
Fabiana_
Nu este medic/terapeut
Fabiana_
Va multumesc frumos! Mi-ati luat o piatra de pe inima. Va doresc multa sanatate !
0
21-10-2010, ora 17:09
johi
Nu este medic/terapeut
johi
Buna ziua, as dori o interpretare de analize:
diagnostic descriptiv: modificari celulare benigne (infectii sau modif reactive) :nici o rubrica bifata
anomalii celule epiteliale (celule scuamoase, glandulare ) : nici o rubrica bifata
descriere citologica: celule pavimentoase
celule endocervicale
polimorfonucleare - frecvente
flora polimorfa - frecventa

test micoplasme(ureaplasma, mycoplasma hominis), antigen chlamydia-toate absente-negativ
Va multumesc anticipat.
0
26-12-2010, ora 18:31
tony01
Nu este medic/terapeut
tony01
buna ziua.as dori o interpretare de analize, medicul a facut o fata!!!!!!! si m-am speriat.as dori sa stiu daca e ceva grav.
ASC-H, numeroase polimorfonucleare, rare hematii, relativ frecvente superficiale si intermediare
prezente grupuri de celule scuamoase cu atipii nucleo-citoplasmatice ce nu exclud o leziune de grad inalt, prezente binucleate
flora polimorfa
frotiu inflamator acut ASC-H9 repetare lame)
Va multumesc pentru intelegere si ajutor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •