interpretarea rezultatelor analizelor: Uree Serica, Calciu Seric, Magneziu Seric

16-01-2008
Vrabiutza1980
Nu este medic/terapeut
Vrabiutza1980
Mi-am facut analizele, sange si urina si as vrea sa stiu ce inseamna:
PCT = 222 (in conditiile in care min.=0.190 iar max.=0.360),
PDW=15.3 (in conditiile in care min.=15.5 iar max.=17.1),
Uree Serica=40.50 (in conditiile in care min.=15 iar max.=40),
Calciu Seric Total=8.67 (in conditiile in care min.=8.6 iar max.=10.5)
Magneziu Seric=1.26 (in conditiile in care min.=1.7 iar max.=2.7)

Va rog sa-mi raspundeti urgent! Mi-e frica sa nu fie ceva grav!

Multumesc.
4 comentarii
0
20-01-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
La PCT (plachetocrit) este vorba de o greseala, probabil e 0.222, PDW (distributia plachetelor in functie de dimensiuni) nu are o modificare notabila, ba chiar e nesemnificativa. Atat timp cat numarul trombocitelor e normal si acestea isi exercita functia, mici variatii ale dimensiunilor sunt nesemnificative.
Ureea poate fi crescuta in functie de alimentatie - carne, ciocolata etc, neavand o asa mare importanta cand nu e insotita de cresterea creatininei serice.
Aveti o lipsa de calciu si magneziu pentru care va poate recomanda medicul de familie un tratament cu calciu, vitamina D si magneziu.
Numai bine!
0
20-01-2008, ora 00:00
Vrabiutza1980
Nu este medic/terapeut
Vrabiutza1980
Din pricina programului de lucru de-abia pe miercuri-joi ajung la medicul de familie si mi-era teama sa nu fie ceva grav...la o greseala ma gandisem si eu, dar aveam nevoie de o confirmare.
Va multumesc mult!
0
01-07-2009, ora 15:38
oanaghitescu
Nu este medic/terapeut
oanaghitescu
buna ziua sunt un pic ingrijorata am facut analiza pentru sumar de urina si rezultatul suna cam asa: ubg 8 leu 500 restul erau in limite normale
0
24-04-2011, ora 16:01
danciugol
Nu este medic/terapeut
danciugol
am facut un set de analizesi am pct 0.395 maxim este de 0.282 si as dori sa stiu si eu cauza
Adaugă un comentariu / răspuns

01-07-2021, ora 11:30
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Interpretare analize medicale online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.