Intrebare tratament HIV - test HIV

1861 comentarii 1 2 ..... 505152 ..... 62 63 Înainte ›
0
06-05-2022, ora 20:47
Adrian_1984
Nu este medic/terapeut
Adrian_1984
Salutare.As avea o intrebare pentru cei care sunt pozitivi și sunt in tara, cum e cu tratament si la voi e problema ca nu se gaseste sau nu au fonduri?Precizez ca aparțin de spitalul din oradea.
0
25-05-2022, ora 20:12
KatiaM
Nu este medic/terapeut
KatiaM
Salut, Adrian.
Eu sunt in Cluj, pana acum nu au fost probleme de genul.
0
25-05-2022, ora 20:15
KatiaM
Nu este medic/terapeut
KatiaM
Oare mai e cineva activ pe subiectul asta?
Mi-ar placea sa pot vorbi cu cineva...
0
25-05-2022, ora 23:04
Laurentiu191
Nu este medic/terapeut
Laurentiu191
Si eu as dori sa discutam putin despre asta... As fi dispus sa vorbim.
0
26-05-2022, ora 16:12
KatiaM
Nu este medic/terapeut
KatiaM
Laurentiu, cand ai fost depistat? Cum te simti cu tratamentul?
0
26-05-2022, ora 17:21
zaika92
Nu este medic/terapeut
zaika92
Buna! Sunt și eu cu voi. Putem vorbi.
0
26-05-2022, ora 18:39
KatiaM
Nu este medic/terapeut
KatiaM
Salut, Zaika. Cum esti?

Eu sunt cu nervii la pamant...inca ma straduiesc sa accept ce mi se intampla. Mi se pare ca traiesc viata altcuiva...si asta a venit tocmai pe fondul unei anxietati pt care fac tratament. Sunt daramata...dar incerc in fiecare zi sa accept si sa imi spun ca asta e...nu e ceva ce pot controla.

Mai rau e ca nu pot vorbi cu nimeni. Ma simt ca o stigmatizata.
0
26-05-2022, ora 21:48
Adrian_1984
Nu este medic/terapeut
Adrian_1984
M-am mutat la cluj cu tratamentul ca aici la oradea e teroare, prefer sa fac 300 de km lunar decat sa merg lunar si sa gasesc scuze in loc de tratament
0
26-05-2022, ora 21:50
Adrian_1984
Nu este medic/terapeut
Adrian_1984
Fetele de acolo de la cluj care iti dau tratamentul sunt niste doamne nu am ce comenta, în fond la oradea iti vorbesc ca din pod.
0
27-05-2022, ora 00:26
Laurentiu191
Nu este medic/terapeut
Laurentiu191
KatiaM am fost diagnosticat in Martie anul acesta... Incerc si eu sa accept ceea ce mi se intampla. Totusi ma mai trezesc din somn cateodata si vreau sa cred ca e doar un vis urat, dar din pacate.este realitate.Sunt bine cu tratamentul...In luna Iunie voi face din nou analizele sa vedem ce efect a avut tratamentul... Nu trebuie sa te sperii.. Incearca sa accepti situatia. In momentul asta e cea mai buna varianta. Fii puternica si treci peste acest diagnostic de rahat. Numai asa vei putea sa iti traiesti viata in continuare. Cand ai fost diagnosticata ?
0
27-05-2022, ora 00:29
Laurentiu191
Nu este medic/terapeut
Laurentiu191
Zaika tu cum esti ?
0
27-05-2022, ora 06:44
KatiaM
Nu este medic/terapeut
KatiaM
Laurentiu, anul trecut in octombrie.

Da, incerc sa accept, dar e greu...Eu am ajuns la nedetectabil dupa o luna de tratament, viremia a fost foarte mica, 346.

Am impresis ca traiesc viata altcuiva...mi se pare ireal ce mi se intampla.Sunt zile in care sunt ok, dar sunt si zile in care cad...
0
27-05-2022, ora 10:28
Laurentiu191
Nu este medic/terapeut
Laurentiu191
KatiaM si eu am perioade când cad psihic... E normal... Dar nu putem face nimic... Cel mai bun lucru pentru noi este acceptarea.
Daca nu te superi, cat a fost CD 4 la tine ?
Eu am avut viremia 5800 si CD 4 228...
0
27-05-2022, ora 11:22
Laurentiu191
Nu este medic/terapeut
Laurentiu191
Daca mai ai stari din alea nasoale si simti nevoia sa vb cu cineva...Sunt aici... Si eu simt asta cateodata si e bine sa ai o persoana cu care sa poti discuta...
0
27-05-2022, ora 11:37
KatiaM
Nu este medic/terapeut
KatiaM
Laurentiu, multumesc :-) chiar imi face bine sa vorbesc si sa stiu ca nu sunt singura in asta.

Nu retin cat aveam cd 4 atunci..dr vorbea cu mine, dar nu auzeam nimic, nu ma puteam opri din plans. Dar, acum am 555 cd4, la ultimele analize de luna trecuta.

Am tot cautat pe net metode de stimulare a cresterii imunitatii, dar nu am gasit nimic, care sa imi inspire incredere. In plus, nu se poate lua orice in combinatie cu medicatia data. Tot timpul trebuie sa verific pe site ce este contraindicat. Nici chiar unele plante nu sunt recomandate.

Tu stii sau ai idee cum putem sa ne ajutam la partea asta?
0
27-05-2022, ora 20:27
Laurentiu191
Nu este medic/terapeut
Laurentiu191
KatiaM scuze pentru raspunsul intarziat insa am fost la lucru.
Eu iti recomand sa nu iei nimic pentru imunitate. Cel mai bun lucru pe care il poti face pentru cresterea imunitatii este sa ai un psihic bun.
Insa tu nu ai motive de ingrijorare... La valorile pe care le ai tu esti ca si un om seronegativ. Practic nu ai pentru ce sa iti faci griji... Serios... Eu am fost mult mai rau decat tine... Si valorile mult mai nasoale.
Totusi daca vrei sa discutam mai multe detalii la telefon scrie-mi un email cu nr tau de tel la kristianne2021@gmail.com
Si mie imi face bine sa vorbesc cu persoane care se afla in aceeasi situatie ca si mine.
1
27-05-2022, ora 20:30
Laurentiu191
Nu este medic/terapeut
Laurentiu191
Practic daca incarcatura ta virala este nedetectabila si CD 4 peste 500 esti la fel ca orice persoana.
Tu trebuie doar sa iti mentii aceste valori.
Cel mai important factor il joaca psihicul.Dupa parerea mea... Ti-am spus ca nici eu nu stau prea bine psihic.Dar ma straduiesc
0
28-05-2022, ora 12:39
zaika92
Nu este medic/terapeut
zaika92
Buna Laurentiu191! Sunt bine, mulțumesc. Incerc sa merg mai departe și să accept situația care e, nu mai pot schimba nimic și mă concentrez pe ce pot sa schimb. Sper că în curând vor apărea noi tratamente care pot fi administrate mai rar, la fel de eficiente. Urmăresc în fiecare lună ce medicamente s-au mai aprobat. Frica mea cea mai mare e sa nu afle cnv că am HIV, că virusul in sine nu îmi dă mari bătăi de cap la moment.
0
13-06-2022, ora 12:33
Andra3199
Nu este medic/terapeut
Andra3199
Buna dragilor! Eu am avut niste simptome mai ciudatele si as vrea sa ma testez dar mi.e frica rau...voi cum ati ajuns sa va testati? Cum ati acceptat diagnosticul? Mai exista fericire sau o viata buna dupa acest diagnostic?
0
13-06-2022, ora 16:22
KatiaM
Nu este medic/terapeut
KatiaM
Andra, in primul rand, nu are rost sa iti faci ganduri aiurea pana nu ai un rezultat. In al doilea rand, chiar daca e pozitiv, nu e sfarsitul lumii. Cu medicatie poti tine sub control virusul si sa ai o viata normala.
E adevarat ca nu e usor de "iinghitit " un astfel de diagnostic, dar viata merge inainte.
Curaj, va fii bine! :-)
0
04-09-2022, ora 19:29
Stsionut
Nu este medic/terapeut
Stsionut
Ce simptome aveți ? La ce clinica trebuie făcută testarea și cât timp ne putem testa ?2-3-6-9luni
0
05-09-2022, ora 08:30
KatiaM
Nu este medic/terapeut
KatiaM
Ionut, eu de exemplu nu am avut niciun simptom, testul l-am facut la o clinica oarecare, dupa care m-au trimis la Infectioase pt confirmare si tratament.
0
05-09-2022, ora 09:09
Stsionut
Nu este medic/terapeut
Stsionut
La cât timp ai aflat de la infectare?
0
05-09-2022, ora 11:25
KatiaM
Nu este medic/terapeut
KatiaM
La vreo 4 luni
0
05-09-2022, ora 12:33
Stsionut
Nu este medic/terapeut
Stsionut
Și ce analize ai făcut hiv1-2?sau bănuiai ca ai luat de la accea persoana?
0
05-09-2022, ora 19:21
Stsionut
Nu este medic/terapeut
Stsionut
Am citit aici pe forum ca sunt foarte multe persoane care au anumite simptome dar nu au hiv, la ce clinica ați făcut analizele cei care ați iesit pozitiv?
Știu ca este ceva banal dar am înțeles Ca testele nu pot fi 100%bune ma refer la cele care ies negativ și tot sunt simptome.
Și de accea trebuie repetat la clinici diferite.
2
05-09-2022, ora 20:46
Andra3199
Nu este medic/terapeut
Andra3199
Ionut...tu ai o obsesie cu asta! Nu exista asa ceva, ca rezultatele pot fi pozitiv sau negativ in functie de clinica...ori ai, ori nu ai!.si diagnosticul nu se pune pe baza de simptome...ci pe analiza!! Atat timp cat analiza dupa 3 luni de la expunere e negativa, poti sa ai 1000 de simptome, nu esti infectat!! Poate ai altceva, dar nu hiv!!!
0
19-10-2022, ora 15:56
KatiaM
Nu este medic/terapeut
KatiaM
Hei, Zaika, cum mai esti? Eu cu emotii...am fost ieri sa imi ia sange pt CD4, astept rezualtatul...sper sa iasa bine. Mi s-a spus ca daca imi ies peste 500, nu va mai trebui sa refac analiza decat o data pe an.

In rest, perioade si perioade...sunt momente in care ma apuca plansul de nu ma mai pot opri, in alte dati parca parca sunt un pic mai bine. Mi-am facut un obicei si urmaresc periodic noutatile legate de tratamentele care apar. M-am bucurat cand am vazut ca a fost aprobat un vaccin pe care il faci o data pe luna.dar m-am bucurat degeaba pt ca e undeva la 4-5000 euro o doza :-( Eu totusi sper sa apara un vaccin care sa distruga in totalitate virusul asta nenorocit.

Astepti vesti de la tine.
0
02-11-2022, ora 23:21
EmiEmiliano
Nu este medic/terapeut
EmiEmiliano
Buna seara, sunt nou pe subiectul asta, totul a inceput pe 12 oct anul acesta, am fost la o prostituata si mi a facut oral, problema a fost ca a fost cam dur ca m a atins cu dintii pe uretra aceasta facandu se maro, nu am observat nici un fel de sange sau ceva, dar a doua zi am avut urinari dese, a 4 a zi mi a aparut herpes la buza pe care l am tratat cu aciclovir, care sunt sansele sa fi contactat virusul? ideea este ca am fost dupa o sapt si la medicul de familie care mi a dat un antibiotic pentru infectie urinara si am efectuat si un test hiv rezultatul find negativ. Alte simptome nu am avut decat rosu in gat si mancarimi pe tot corpul care s au mai diminuat in ultima perioada. Medicul mi a spus ca nu am de ce sa ma ingrijorez ca nu am nimic si nu ar mai trebui sa fac nici un test. Voi ce parere aveti ? Multumesc
0
27-12-2022, ora 13:47
euu27
Nu este medic/terapeut
euu27
Bună ziua!
Am și eu o întrebare : care este procedura după ce ai fost depistat cu hiv, trebuie anunțat medicul de familie sau mergi direct la infectioase de unde primești medicamentele și îți faci analizele?
Adaugă un comentariu / răspuns
1861 comentarii 1 2 ..... 505152 ..... 62 63 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.