M-am trezit intr-o dimineata cu nasul infundat

50 comentarii 1 2
0
24-03-2011, ora 23:25
voios23
Nu este medic/terapeut
voios23
Buna seara Dl Doctor, revin cu multumiri pentru raspunsul dumneavostra si vreau sa va informez ca am consultat si un neurolog astazi caruia i-am prezentat poza RMN-ului si diagnosticul prezentat si dumneavoastra mai sus.Dansa mi-a spus sa stau linistit ca acele leziuni demielinizante le prezinta majoritatea oamenilor si nu este un motiv pentru ingrijorare excesiva.mi-a prescris totusi diagnosticul de nevralgie de trigemen asociat cu sinuzita(nu stiu daca se poate lucrul acesta)
Doresc totusi sa va mai tin la curent cu simptomele prezente: dureri de cap pe partea dreapta-uneori puternica-(intre tampla si ureche), uneori senzatie de amorteala pe partea dreapta - ochi, pomete, ureche, uneori durere spre interiorul ochiului(zona sinusului etmoidal) si pomete, uneori dureri spre crestetul capului sau la spate(deasupra cefei pe partea dreapta), uneori furnicaturi in jurul ochiului drept si a urechii, uneori dureri minore difuze ce se mentin pe partea dreapta.toate aceste simptome numai pe partea dreapta a capului.Vreau sa mentionez si senzatia de frig care se mentine uneori cu aceste stari, plus sensibilitatea la curent, aer conditionat..se simte imediat la partea din spate a capului aceasta sensibilitate la curent, frig, aer conditionat.
Sunt putin confuz de amestecul acesta de simptome si sper ca ac operatie sa poata rezolva aceste probleme.
Daca mai aveti vreo indicatie pe care ati putea sa mi-o dati inainte de operatie, v-as fi recunoscator.
Multumiri..cu respect!
0
16-05-2011, ora 02:05
stelutacata
Nu este medic/terapeut
stelutacata
m o nepotica de 2, 8 ani careia i s-a recomandat pentru nas infundat rhinocord pe parcursul a 3 sapt.Se poate folosi la aceasta varsta?Va multumesc
0
16-05-2011, ora 09:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acest tratament este indicat numai in rinite alergice confirmate la alergolog
NU cred ca este tratament corect pentru copilul Dvs.
nasul se desfunda cu ser.Efedrinat.. se aspira secretiile si se administreaza Colargol
0
16-05-2011, ora 20:29
stelutacata
Nu este medic/terapeut
stelutacata
multumesc pt.raspuns
0
25-05-2011, ora 10:46
adistan0
Nu este medic/terapeut
adistan0
Domnule doctor,
Am nasul infundat incontinuu. Seara imi suflu nasul la baie, cu apa, bine de tot, pun si picaturi si noaptea ma scol ca nu mai pot respira. Evident ca sforai...
Cand stau in pozitia culcat se infunda imediat, daca ma ridic se desfunda dar nu complet.
Ca info am facut acum 20 de ani operatie de deviatie de sept la nara stanga...
Sa incer si eu cu Colargol?

Multumesc anticpat,
0
25-05-2011, ora 12:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da se face tratament cu colargol 10 ziel
Tarosin tab 2 la 8 ore
sinupret tab 2 la 8 oe
daca nu ajuta.. solutia este reducerea cornetelor in volum
0
25-05-2011, ora 12:24
adistan0
Nu este medic/terapeut
adistan0
Multumesc, am plecat la farmacie sa iau medicamentele.
PS Tarosin si Sinupret tot 10 zile ?
0
28-06-2011, ora 09:52
marcelam_2007
Nu este medic/terapeut
marcelam_2007
Domnule doctor,
In ultima jumatate de an, am avut o problema de sanatate serioasa, in sensul ca in urma unor raceli repetate, am efectuat investigatii amanuntite la Clinica de Pneumologie Iasi, in urma carora mi s-a pus diagnosticul de sarcoidoza.Mentionez ca, domnul profesor Mihaiescu nu mi-a prescris tratament.Dupa punerea acestui diagnostic, am reusit sa am episoade repetate de rosu in gat, care erau urmate de o presiune in piept, care nu ma lasa sa respir pana la capat.Dupa ce luam antibiotice, la 2-3 zile revenea imbolnavirea amigdalelor, dintr-un punct din spatele amigadalei drepte si starea de boala se repeta.Am facut mai multe exudate faringiene, care au iesit negative.Recent am reluat efectuarea exudatelulor, dar am facut si unul nazal care a prelevat existenta unui streptococ coagulazo pozitiv.Mentionez ca si acum am ceva in gat care nu pot inghiti, senzatia de gat plin.Credeti ca toate racelile mele au vreo legatura cu rezultatul de la exudatul nazal?Ce trebuie sa fac in continuare ? Va multumesc.
0
28-06-2011, ora 11:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mucoasa faringelui.. poate fi afectata de la secretiile din nas
poate fi afectata de la refluxul gastric
de la anfectia din amigdale
ar fi bine daca puteti ajunge la Pascani sa vad gatul
0
28-06-2011, ora 11:57
marcelam_2007
Nu este medic/terapeut
marcelam_2007
Domnule doctor,
Multumesc mult pentru raspunsul dat si pentru invitatia de a veni la dv. pentru consultatie.In acest moment nu pot aprecia cand as putea ajunge la dv., deoarece am drum iminent la Cluj cu o problema grava a soacrei mele si am si o disertatie in 15 iulie. Dupa 16 iulie cred ca as putea ajunge, dar nu stiu daca va mai gasesc, adica daca nu plecati in concediu.Oricum, in aceasta vara aveam de gand sa consult un medic ORL, mentionez ca sunt din Suceava si pot ajunge cu usurinta la Pascani.Presupun ca gasesc pe internet date despre localizarea cabinetului dv.

Cu respect, Marcela Matei
0
28-06-2011, ora 14:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cabinetul este in Policlinica Veche la 50 metri de spitalul Municipal
NUmerg in concediu decat in septembrie
0
20-06-2012, ora 07:42
harciog2005
Nu este medic/terapeut
harciog2005
Buna ziua,

In luna februarie am luat o raceala de la o colega de munca. In urma acestei raceli am ramas cu o tuse iritanta de care nu reusesc sa mai scap.
Am fost la control la TBC, am luat un tratament preventiv, apoi la un nou control mi s-a spus ca nu am nimic.
Acum am si amigdalitele inflamate.
Apoi am fost la control la ORL unde mi s-a spus ca am faringita si laringita, si o rana pe gat. Am primit tratament, inclusiv un antibiotic cu spectru larg. Dupa ce am terminat tratamentul, m-am intors la doctor deoarece tuseam mai rau si amigdalitele erau in continuare inflamate. Am primit un nou tratament, unde baza sunt medicamentele naturiste. L-am luat si pe acesta. Problema este ca tusesc in continuare, mai ales noaptea nu reusesc sa dorm deloc. Cum ma intind in pat cum incep sa tusesc fara sa ma mai opresc. Si asa o tin toata noaptea.
In continuare am amigdalitele inflamate.
Va rog sa ma ajutati si sa imi recomadati ce sa fac in continuare, deoarece faptul ca nu pot dormi noaptea ma termina.
Va multumesc anticipat.
0
25-06-2012, ora 22:16
ranemona
Nu este medic/terapeut
ranemona
Buna ziua dle doctor
Am si eu o problema si sper din suflet sa ma puteti ajuta. Acum 3 ani de zile am ramas insarcinata si in timpul sarcinii am racit si am avut nasul infundat; am folosit un spray nazal, dar problema este ca de atunci am nasul infundat inpermanenta. folosesc picaturi nazale care au ajuns deja sa nu-mi mai foloseasca; noaptea ma trezesc si pur si simplu nu pot respira. Pur si simplu nu mai rezist, oriunde ma duc sunt cu spray-ul dupa mine si de 3 ani de zile nu am mai avut o noapte linistita. Ce as putea face sa scap o data pt totdeauna de problema asta?
Va multumesc! Si sper din tot sufletul sa ma puteti ajuta.
0
15-11-2012, ora 22:49
kristina22
Nu este medic/terapeut
kristina22
Buna seara!Am 23 de ani si sunt ingrijorata.Cam de vreo 4 luni mi se intampla ca pt o secunda sa simt ca mi se intrerupe respiratia, simt o falfaiala in gat, jena, nu stiu exat cum s-o numesc, parca s-ar inchide traheea si imediat tusesc, nu e aceea senzatie pe care multi spun ca le bate inima in gat.Pe langa asta, obosesc la repaus si am dureri in spate cam pana la jumatatea coloanei +dureri in piept.Tusea este seaca in timpul zilei, dimineata este cu expectoratie usor galbuie si mai groasa.Nu stiu daca are vreo legatura, dar nasul pe partea dreapta este infundat, iar frecvent am dureri de cap.Ce ma sfatuiti?Va multumesc.
0
07-12-2012, ora 22:55
orzareasa
Nu este medic/terapeut
orzareasa
Buna seara, iubitul meu care e fumator are o respratie foarte urat mirositoare tot timpul si daca nu bea apa un timp saliva lui este groasa, alba si lipicioasa, iar dimineata saliva ii este cremoasa si are o culoare crem si gura ii miroase groaznic.Chiar si dupa ce se spala pe dinti are o respiratie grea.
0
11-03-2013, ora 16:27
petro2572
Nu este medic/terapeut
petro2572
Buna ziua domnule DR.FLUERARU, am doua fetite gemene de 4ani si 8luni.de 2zile au o tuse productiva si nu pot respira corect, am fost la medic si mi-a recomandat klacid...am 2zile de cand le dau acest medicament si nici o schimbare, chiar mi se pare ca e mai rau, am aparat de aerosol si acc inject in casa, dar nu stiu ce doza sa le pun in aparat si daca pot intrerupe klacidul sa la dau augmentin, tin sa mentionez, ele de mici au fost tratate numai cu augmentin.ce sfat imi puteti da in legatura cu dozajul de acc ?

Va multumesc, ps: am luat emailul dv.sa imi fac o programare cu copii la dv
0
17-03-2015, ora 15:48
Marianaio
Nu este medic/terapeut
Marianaio
Buna ziua in urma cu 2 saptamâni am fost operata de deviatie de sept rinita cronica hipertrofic si chonca bullosa stânga nu ştiu ce inseana si tot nu respir bine cu nasul simt ca este uscat tot timpul iar seara cand ma pun in pat pot respira relativ binisor iar spre dimineaţa ma trezesc ca am o nara înfundata cand se desfunda cand se înfundat cealaltă si tot aşa iar cand ma scol din pat in secunda 2 se desfunda nara si ţin sa precizez ca cel mai bine respir pe nas cand sunt afara ce credeţi ca as avea si ce este de facut va Multumesc anticipat
0
17-03-2015, ora 20:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o vindecare dupa interventie dureaza cam 3 saptamani
asa ca acum continuati ce a recomandat medicul
daca nu aveti tratament..
folositi VIt A uleioasa cate 3-4 pic din 4 in 4 ore
10zile
0
18-03-2015, ora 09:40
Marianaio
Nu este medic/terapeut
Marianaio
Am fost ieri la medicul ce ma operat si mi-a dat sa iau parasinus levocetirina si sinupred ce ziceţi de tratamentul meu va Multumesc
0
31-01-2017, ora 13:59
alyaly
Nu este medic/terapeut
alyaly
Buna ziua! Am si eu o problema, racesc din 2 in 2 saptamani, adica dupa ce imi trece mi se infunda iar nasul.. Cand se desfunda imi curge ff tare, un lichid galben, mai mult pe partea dreapta. Mentionez ca in urma cu 23 de ani am fost operata de otomastoidita pe partea dreapta. Acum am luat CIPROLEN, imi trece, dar dupa 2 sapt iar racesc. Nu tusesc, doar nasul se infunda. Prima raceala a fost in luna sept. Ma doare si fruntea. Nu tot timpul, dar ma mai doare, ochii mi se inrosesc... De atunci tot cu pastile stau. Acum am luat REVIGRIP, 3 /zi si am inceput sa iau si ACC. Mi se pare ca dupa ce iau Acc mi se infunda mai rau nasul. Am facut si exudatul faringian, nu am nici o bacterie, nici un streptococ, microb, nimic. Nu stiu ce analize sa mai fac sau ce sa mai iau ptr imunitate sa nu mai racesc asa des. Afara ies numai cu capul acoperit.. nu stau in frig,.. dar nu mai pot lua atatea pastile cat tine iarna (frigul). Va rog daca imi puteti spune ce medicamente sau ce analize pot face mai amanuntite. Multumesc pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns
50 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •