mai pot avea un bebe dupa legarea trompelor uterine?

82 comentarii 1 2 3
0
05-07-2010, ora 07:51
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru elena 40 - de obicei chisturile ovariene se trateaza cu contraceptive orale sau Duphaston 10 zile pe luna. E util sa faceti un consult endocrinologic, insa in general chisturile sub 6 cm nu au indicatie operatorie.
0
05-07-2010, ora 07:52
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pt. cuia - poate fi vorba de bartolinita. Daca nu cedeaza la administrarea de antibiotic este necesara incizia pentru evacuare.
0
07-07-2010, ora 20:32
eduarda stefan
Nu este medic/terapeut
eduarda stefan
buna seara, am si eu o mare problema...in timpul actului sexual am mari dureri in partea stanga, langa ovarul stang si ca o usturime pe uter, am un baiat de 7 ani si dupa nasterea lui au inceput durerile, am fost la ginecolog si nu mia gasit nimic decat o infectie numita candida ce am tratato cu ovule dar durerea persista si de aceea ma simt inhibata si nu simt nimic in timpul actului sexual decat dureri, de 6 ani iau anticonceptionale nu stiu daca se poate sa fie asta cauza durerilor, dar nu simt nevoia de a intretine relatii sexuale trece poate si cate o luna fara sa fac nimic si asta inrautateste relatia mea cu sotul meu, . va rog sa ma ajutati daca puteti...
0
10-07-2010, ora 09:53
EUTEO
Nu este medic/terapeut
EUTEO
buna in 2006 am nascut prin cezariana la cererea mea mi sau legat trompele vreau sa stiu daca este posibil sa mai ramin insarcinata (sex fac neprotejat)
0
10-07-2010, ora 10:00
EUTEO
Nu este medic/terapeut
EUTEO
EU NU MAI VREAU COPII DAR AM INTELES CA DEGEABA AM TROMPELE LEGATE CA TOT POT RAMINE INSARCINATA ASTA NU INTELEG TREBUIE IN CONTINUARE SA O FAC PROTEJAT SAU NU E NEVOIE
0
07-08-2010, ora 07:13
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru Mary - la nivelul mamelonului pot aparea niste secretii date de o secretie crescuta a hormonului prolactina. E util de facut o ecografie mamara, o cultura din secretie si, eventual un consult endocrinologic.
0
07-08-2010, ora 07:16
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Durerile cronice de ovare - boala inflamatorie pelvina - se pot datora unei infectii cu Chlamidya, care nu se evidentiaza la un simplu consult ginecologic, necesitand analize din sange sau secretia vaginala. Aceasta se trateaza cu azitromicina sau Doxiciclina, se pot administra si supozitoare cu antiinflamator, cum ar fi Rubifen, si de asemenea, proceduri de fizioterapie - bai sulfuroase, etc.
0
12-08-2010, ora 18:43
ciobi
Nu este medic/terapeut
ciobi
Buna ziua!am o nelamurire in legatura cu o analiza de secretie vaginala:rezultatul este:numeroase epitelii;numeroase leucocite;flora cocica si bacilara, prezent candida.Va multumesc!
0
13-08-2010, ora 10:37
tzutzu_cosmin
Nu este medic/terapeut
tzutzu_cosmin
buna ziua.am si eu o intrebare in urma unui control ginecologic mi s-a spus ca am varice pelvine, spuneti-mi ce inseamna ca am cam ramas cu ochii in soare, nu stiu daca se trateaza daca se opereaza nu mi s-a spus nimic, am varsta de 30 de ani si vreau sa raman insarcinata, se mai poate?nu am avut nici o sarci spuneti-mi ce trebuie sa fac? va multumesc si astept raspuns
0
13-08-2010, ora 11:19
maryymeda
Nu este medic/terapeut
maryymeda
multumesc de raspuns doamna doctora.eu nu am nici un fel de secretie la nivelul mamelonului ci cateodata am asa ca o pata alba chiar pe el, am asta de foarte multi ani, la endocrinolog am fost si glanda tiroida functioneaza bine insa am mari probleme cu menstruatia 3 luni de zile nu am avut si mi-a fost recomandat duphaston pe care l-am luat 2 luni si luna aceasta o sa il iau ultima oara caci am inteles ca trebuie luat 3 luni.spune-ti-mi ca rog daca luna trecuta am avut menstruatia pe 29 cand trebuie sa iau duphaston luna aceasta...cu multumiri
0
13-08-2010, ora 23:16
alex271
Nu este medic/terapeut
alex271
buna seara!am folosit timp de aproape 1 an plasture anticonceptiv.de o luna nu il mai folosesc iar acum mi-a intarziat menstruatia 7 zile.de la ultima menstruatie nu am mai avut relatii sexuale.e normal sa imi intarzie?pot fi insarcinata?va multumesc anticipat!
0
26-08-2010, ora 08:10
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Dupa intreruperea contraceptivelor pot apare mici dereglari ale ciclului, de obicei tranzitorii.
0
06-09-2010, ora 10:03
darius-ion
Nu este medic/terapeut
darius-ion
Buna, d-na doctor!

Imi permit sa va scriu, fiindca am observat ca sunteti draguta si raspundeti cu promptitudine..

Problema mea este urmatoarea: nu mi-a venit menstruatia luna trecuta.ultimul ciclu a fost in 23 iulie.Specific ca am o menstra regulataZ(24 zile aprox.).de atunci nimik.am facut trei teste de sarcina si negativ.

Va multumesc!
0
01-10-2010, ora 05:43
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Faceti o ecografie pelvina intrucat pot fi niste chistulete ovariene. Ar trebui facute analizele pentru ovar - Testosteron, DHEA, LH si FSH si daca e cazul, de facut tratament cu contraceptive orale.
0
26-10-2010, ora 22:25
valeria gry
Nu este medic/terapeut
valeria gry
buna ziua...am si eu o problema...am 21 de ani sunr casatorita de 2 ani si nu simt niciodata placere...nu am orgasm...in schimb am o durere in timpul actului sexual...ne dorim f mult un copil,...va rog raspundeti-mi.am fost la ginecolog si mia zis ca sunt doar inflamate ovarele...doar atat...dar nu inteleg de unde provine durerea...va multumesc!
0
02-11-2010, ora 18:20
anamariaroza
Nu este medic/terapeut
anamariaroza
am pierdut doua sarcini din cauza unui fibrom uterin, care avea 4 cm iar cu sarcina a ajuns la10cm, mi-i s-a facut chiretaj sarcina era oprita in evolutie in 10 saptamani, i-mi doresc f. mult un copil va rog sa-mi sp. ce trb. sa fac recomandarea medicului este operatia dar mi-e teama ca dupa... n-o sa mai pot avea copii am 40 ani si nu am copii
0
04-11-2010, ora 11:07
biank_4
Nu este medic/terapeut
biank_4
Buna ziua! As avea si eu nevoie de un sfat din partea cuiva in cunostinta de cauza, daca mi se citeste mesajul.
In luna august (2010) am fost la un control ginecologic.Am facut si Papanicolau si a iesit in regula. Am facut o ecografie, in urma careia doctorul imi spusese ca am menstruatie neregulata. Mi-a prescris un tratament pentru lucrul acesta si niste ovule.Ovulele le-am luat 6 zile( zicea el pt o usoare inflamare)insa anticonceptionalele nu pentru ca menstruatia mea este "f fixa "in prezent. A fost atunci un episod in care intr-o luna mi-a venit cu 7-6 zile mai repede.I-am mentionat de o scurgere mai abundenta. Am mentionat ca acea scurgere miroasea urat, in deosebi dupa contactul sexual. Am luat ovulele inainte de aflarea rezultatelor, iar in momentul cand a avut rezultatul in mana mi-a zis ca nu-i nicio problema si din cate isi aminteste mi-a dat niste ovule pe care daca le-am luat e in regula totul. La ceva timp dupa terminarea ovulelor am sesizat ca secretia avea din nou un miros intepator. Ca si consistenta e normala dar uneori are un miros urat, mai ales dupa contactul sexual. Poate ar trebui sa precizez ca in timpul tratamentului cu ovule sotul meu nu a facut niciun tratament si am omis sa-l fi intrebat si pe d-nul dr acest lucru.Repet, la consult si la aflarea rezultatelor mi-a zis ca totu-i bine si sa iau ovulele respective. Dar problema mea a reaparut. Ce sa fac? Sa mai iau ovule fara sa mai merg la el?Sa merg la un alt ginecolog?
Multumesc anticipat pentru orice raspuns!
0
20-12-2010, ora 11:11
luana nely
Nu este medic/terapeut
luana nely
Buna ziua am trompele legate sotul meu mai doreste un copil cum as putea ramane insarcinata si daca se mai poate
0
20-12-2010, ora 21:30
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru valeria - un fibrom nu inseamna neaparat ca nu se poate duce sarcina la termen, insa se poate opera fara taietura, prin laparoscopie.
0
20-12-2010, ora 21:32
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru binak - trebuie facuta o lama, pentru a vedea daca e infectie bacteriana sau cu Trichomonas, situatie in care si sotul trebuie sa ia tratament.
0
20-12-2010, ora 21:33
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru laura - operatia de dezobstructie a trompelor este dificila insa se poate face fertilizare in vitro cu recolatarea ovulului si reimplantarea embrionului in uter.
0
17-05-2011, ora 13:17
pisicuta mika
Nu este medic/terapeut
pisicuta mika
buna ziua va rog mult sa imi raspunde ti si mie la o intrebare. Am 21 de ani si de 5 luni nu mi-a mai venit ciclul menstrual si sunt virgina care ar putea fi cauzele ?va rog sa ma lamuriti si pe mine
Adaugă un comentariu / răspuns
82 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Inflamarea („înfundarea”) trompelor uterine
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  •