malformatie asociata cu pielonefrita cronica cu E coli

23-04-2008
mirela_catalina
Nu este medic/terapeut
mirela_catalina
Am rinichiul stang ectopic, cel drept hipoplazic si o pielonefrita cronica cu E coli care a recidivat recent.ce semnifica prezenta nitratilor si a fosfatilor in urina si ce tratament imi recomandati? mentionez ca si ureea in sange are valori peste limita normala.
4 comentarii
0
24-04-2008, ora 00:00
ursulache
Nu este medic/terapeut
ursulache
As spune sa consulti periodic un medic nefrolog care o sa-ti recomande tratamentul in functie de situatia si parametri tai. Acesta te va urmarii si sfatui cel mai bine. Prezenta bacteriilor descompune ureea in nitritii. Asta defapt semnifica infectia urinara., dovedita dealtfel si bacteriologic. Cat despre ureea sangvina poate fi si semnul unei deshitratari (toti ar trebui sa consumam 2l lichid pe zi si mai ales cei cu probleme la fel si sa urinam cat mai des pt a evita stagnarea bacterilor in vezica) dar asta e cel mai fericit caz. Este de urmarit ca sa fi sigura ca situatia nu degenereaza. Creatinina este buna?
0
24-04-2008, ora 00:00
mirela_catalina
Nu este medic/terapeut
mirela_catalina
Momenta este buna, dar in urma cu cativa ani am avut un blocaj renal in urma caruia am facut o insuficienta renala usoara.Am urmat un regim alimentar foarte riguros, cu lichide multe si incet, incet totul a revenit cat de cat la normal
0
25-04-2008, ora 00:00
ursulache
Nu este medic/terapeut
ursulache
Deci ai motive serioase sa te ti de sfatul si tratamentul nefrologului! Nu e greu deloc dar trebuie atentie si bunavointa., e mult mai usor sa-ti pastrezi sanatatea decat sa o tratezi. Sanatate maxima!
0
25-04-2008, ora 00:00
mirela_catalina
Nu este medic/terapeut
mirela_catalina
multumesc frumos, chiar cunosc un medic nefrolog foarte bun in Ploiesti si am sa ma grabesc sa-l consult.Tinem legatura
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Reglementările care restricționează consumul de antibiotice în creșterea animalelor, asociate cu o reducere a infecției cu E. Coli la oameni
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •