nara infundata cand ma asezam in pozitia culcat

28-01-2010
claire33
Nu este medic/terapeut
claire33
Buna ziua!

Dl. dr. flueraru... Va urmaresc de ceva timp postarile si as avea si eu o problema care ma supara de ceva timp si cred ca ma puteti ajuta cu un sfat.Acum 4 ani am inceput prin primavara sa am o nara infundata cand ma asezam in pozitia culcat. Nu ma deranja f. tare si nu am luat nici o masura.In acelasi an insa, in iarna am racit si mi s-a infundat nasul.Am folosit muconals spray din ce in ce mai des..cand era frig afara mi se infunda nasul...apoi in cateva luni a devenit o obisnuinta si de vreo 3 ani si jumate folosesc zilnic cam la 4 ore...deci de vreo 7-8 ori pe zi spray-ul nazal.Nu stiu ce fel de rinitya am..alergica, hipertrofica..deja e medicamentoasa dar am hotarat sa iau masuri. Acum 2 saptamani am incercat sa scot din uz spray-ul dar imi e f. greu sa respir pe gura...obosesc f.repede..am palpitatii...sunt si supraponderala si e un efort in plus. Am stat 2 zile fara spray si nu mai puteam efectiv sa suport..nu mis e desfunda nici macar o nara...am incercat cu apa de mare...nimic. Apoi am inceput iar sa-l folosesc dar o data la 8 ore...deci de 3 ori pe zi. M-am uitat cu o oglinda in nas si in ambele nari se vad cornetele f. umflate si lipite de sept.Cand imi aplic spray-ul se micsoreaza si vreo 5 ore respir bine..urmatoarele 3 insa e greu.Credeti ca pot scapa de dependenta aceasta daca folosesc acum de 3 ori..apoi din ce in ce mai putin...si ce solutie imi dati?.Mentionez ca alte probleme nu am..sinusuri cu probleme...sau deviatie de sept.Multumesc anticipat.
7 comentarii
0
28-01-2010, ora 15:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
folosirea picaturilorr vazoconstrictoare.. duce treptat le dependenta locala..si la pusee de Hipertensiune arteriala !!!!
Ca si medicatie.. ajuta mult Colargolul sau Protargolul.. preparat in farmacie !!!
daca nu da rezultat.. trebue sa mergeti la ORL.sa reduceti cornetele in volum !!!
0
05-02-2010, ora 21:54
OLARIOANA
Nu este medic/terapeut
OLARIOANA
Ma numesc ioana olar, si as avea si eu o intrebare:in urma cu vreo 10 ani mi s-a pus diagnostic de rinita alergica..am facut diverse tratamente, mai mult in ultimii ani, cand boala s-a agravat, in sensul ca din cauza nasului care era mai mereu infundat am inceput sa am probleme si cu auzul(asta de vreo doi ani).Toti medicii mi-au zis ca daca rezolv problema nasului, se va rezolva si problema cu urechile.
De curand am facut un tratament"clasic"de desfundare a nasului si introducerea aerului cu para de cauciuc pt.desfundarea urechilor, tratament in urma caruia m-am ales cu iritarea foselor nazale, auzul nerevenind la normal.In aceasata situatie am fost trimisa la o clinica de specialitate din Cluj cu diagnosticul catar tubar bilateral, pt investigatii mai amanuntite.Aici mi s-a facut audiograma la care diagnosticul era hipoacuzie de transmisie bilaterala...in final dupa alte cateva consultatii mi s-a spus ca am otoscleroza bilaterala care trebuie operata.
Va rog sa-mi spuneti daca nu exista alta solutie in afara de cea chirurgicala, si daca nu, cat este de complicata interventia, care sunt riscurile si urmarile interventiei.va multumesc si astept cu nerabdare raspunsul dvs.
0
07-02-2010, ora 08:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Trimite.ti audiogramele si Timpanograma pe mail
0
09-02-2010, ora 15:38
OLARIOANA
Nu este medic/terapeut
OLARIOANA
multumesc pentru raspuns, dar am o problema cu trimisul audiogramelor, mi-ar fii mai usor daca le-as trimite pe fax, asa ca va rog dati-mi un numar de fax...multumesc
0
09-02-2010, ora 22:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
fax 0232 719020.
0
14-02-2010, ora 19:58
boncz mihaela
Nu este medic/terapeut
boncz mihaela
NA SEARA AM 33 ANI SUNT DIN IN FAGARAS AS DORI D-LE DOCTOR DACA SE POATE VA ROG MULT SA IM RASPUNDETI SI MIE. AM O RANA IN NAS PE PERETELE INTERIOR CARE DESPARTE NARILE-NU STIU TERMENII MEDICALII ASA, CARE NU VREA SA TREACA DELOC AM PUS KANAMICINA 4 ZILE AM DAT CU RIVANOL APA OXIGENATA. DISPARE RANA DAR DACA SUFLU NASUL ASA PUTIN NU TARE IARA APARE PE LOC PARCA AM DAT CU UNGHEA ACOLO ASA APARE CARNE ROSIE SANGEROASA...MENTIONEZ CA AM FOST RACITA INAINTE CU O SAPT F TARE SI AM FOLOSIT OLINTH DE COPII, INHALATIIE CU MUSETEL SI INHALANT, AEROSOL, CE POT FACE SA NU MAI AM RANA ASTA ASA CEVA NU AM PATIT NICIODATA CAND CRED CA DISPARE SI DA SEMNE BUNE DE A DISPARE DACA NUMA DAU CU APA SAU SUFLU UN PIC NASUL GATA APARE RANA ASTEPT RASPUNS DACA MA PUTETI AJUTA UN SPREI CEVA OARE SE GASESTE CARE SA REFACA MUCOASA ASTA SAU CE SA FAC SA TREACA ?
0
14-02-2010, ora 21:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o rana apare numai de la traumatizm sau de la secretii foarte acide care irita mucoasa.
cred ca ar fi bine sa va vada un medic ORL.. pentru a ecclude un polip sangerand a septului nazal.
daca nu e o problema chirurgicala atunci se vindeca foarte repede/.. cu conditia ca NU mai faceti inhalatii foarte fierbinti, NU mai spalati nasul cu apa cu sare !
Puneti Vit A uleioasa in nas.. sau un balzam din 33 de plante de la Vivasan.( care se aplica pe mucoasa)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: