Nas infundat

24-03-2020
Crv
Nu este medic/terapeut
Crv
Buna ziua. Copil de 3ani și 10 luni, are nasul înfundat de aproximativ 2 sapt jumătate, i am aplicat olynt 2 puf / 3 ori pe zi - 5 zile cu pauza 2 zile și am reluat 5 zile ... i am administrat 7 zile acc și restul sinupret... și i am făcut 5 zile aerosoli cu dexa —- tratament recomandat de Dr ORL. După tot acest tratament tot mai are nasul înfundat ( in urma cu un an i s a umflat ochiul de la mucus ). Ce mi recomandați. Va multumesc frumos !
7 comentarii
0
24-03-2020, ora 12:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Exclus din alimentație Laptele de vaca. Dulciurile cu creme. Citricele. Mâncăruri acre cu Oțet Lamai sosuri cu rosii. Sucurile
2 la culcare gaviscon 2ml
3aerius sirop 3 ml la cina
4. Colargol câte 1 pic în nas la 8 ore
5 laridep sprey în gat
0
24-03-2020, ora 13:18
Crv
Nu este medic/terapeut
Crv
Îmi cer scuze, am uitat sa mentionez ca după olinth i am aplicat la un sfert de ora și colargol, 10 zile cu 2pauza. ( vineri ultima zi ) Pot sa i mai dau in continuare. Va multumesc mult d le doctor !
0
24-03-2020, ora 15:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu
in acest caz , mai bine se poate face 5 zile tratament cu mometazona foruat... dimineata si seara cate 1 puf, la fel ca si colargolul trebuie sa ajunga in rinofaringe
0
24-03-2020, ora 16:29
Crv
Nu este medic/terapeut
Crv
Va multumesc foarte mult domnule doctor !
0
12-02-2021, ora 19:16
gibigi
Nu este medic/terapeut
gibigi
Buna ziua
Am 2 copii fiecare cu un nepot, si am vrut sa le fac o surpriza cumparandu-le cate un irigator/dus nazal [si unul pentru mine am 70 ani]pentru spalarea zilnica a mucoasei nazale.
In prospectul irigatorului se recomanda prepararea urmatoarei solutii saline
•1+ ½ lingurita de sare de mare neiodata,
• 1000 ml de apa filtrata, distilata, la temperatura de 36-38 ° C;
•1+ ½ lingurita de bicarbonat de sodiu.
Dupa mintea mea nu este totuna apa filtrata cu apa distilata, si nu stiu ce sa aleg.
Am cautat pe internet dar n-am gasit apa distilata pentru uz intern numai pentru uz tehnic cu puritatea de 99, 98.
Va multumesc.
0
12-02-2021, ora 20:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
imi pare rau sa Va dezamagesc
NU recomand aceste aparate
ele pot duce la infundarea urechii, otite
mai simplu spreiurile pentru tualeta nasala... cu care se curata fiecare parte a nasului separat
0
13-02-2021, ora 10:41
gibigi
Nu este medic/terapeut
gibigi
Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: