Nas infundat

24-03-2020
Crv
Nu este medic/terapeut
Crv
Buna ziua. Copil de 3ani și 10 luni, are nasul înfundat de aproximativ 2 sapt jumătate, i am aplicat olynt 2 puf / 3 ori pe zi - 5 zile cu pauza 2 zile și am reluat 5 zile ... i am administrat 7 zile acc și restul sinupret... și i am făcut 5 zile aerosoli cu dexa —- tratament recomandat de Dr ORL. După tot acest tratament tot mai are nasul înfundat ( in urma cu un an i s a umflat ochiul de la mucus ). Ce mi recomandați. Va multumesc frumos !
4 comentarii
0
24-03-2020, ora 12:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Exclus din alimentație Laptele de vaca. Dulciurile cu creme. Citricele. Mâncăruri acre cu Oțet Lamai sosuri cu rosii. Sucurile
2 la culcare gaviscon 2ml
3aerius sirop 3 ml la cina
4. Colargol câte 1 pic în nas la 8 ore
5 laridep sprey în gat
0
24-03-2020, ora 13:18
Crv
Nu este medic/terapeut
Crv
Îmi cer scuze, am uitat sa mentionez ca după olinth i am aplicat la un sfert de ora și colargol, 10 zile cu 2pauza. ( vineri ultima zi ) Pot sa i mai dau in continuare. Va multumesc mult d le doctor !
0
24-03-2020, ora 15:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu
in acest caz , mai bine se poate face 5 zile tratament cu mometazona foruat... dimineata si seara cate 1 puf, la fel ca si colargolul trebuie sa ajunga in rinofaringe
0
24-03-2020, ora 16:29
Crv
Nu este medic/terapeut
Crv
Va multumesc foarte mult domnule doctor !
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.