Nas înfundat in poziția culcat și dureri de cap

04-10-2020
BiancaAndreea
Nu este medic/terapeut
BiancaAndreea
Bună ziua! Am dureri de cap și de ochi, frunte și tâmple în special când las capul în jos. Nasul se înfunda tare și e dureros în special în poziția culcat. Am încercat aerosoli cu ser fiziologic dar fără efect. Doar olyntul își face efectul. Recent am dureri și în spate la zona plămânilor. Ce ar putea fi... E necesar control orl sau e o alergie trecătoare. Totul a început în ultima luna de sarcina și acum după naștere persista. Nasul nu curge deloc.
3 comentarii
0
04-10-2020, ora 18:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Consult stomatologie. Infecțiile dentare de sus. Dau dureri de sinus și baza nasului
2 consult Orl după asta
3 verifici tensiunea arteriala.. Și o tensiune mica și una mare. Dau dureri de cap
0
04-10-2020, ora 22:35
BiancaAndreea
Nu este medic/terapeut
BiancaAndreea
Mulțumesc pentru răspuns. Am uitat sa menționez ca nasul nu curge deloc. Nu am mai răcit de f mult timp... Cam de 2 ani. Tensiunea e verificata, este ok, iar dentiția de asemenea, nu am nici o carie. În camera, stand cu bebe, am indicator de umiditate care este 60, pe timp ploios creste la 70 iar grade 24..Mai rămâne controlul orl de făcut. Cum s a răcit afara situația se ameliorase, însă au răcit cei mici și eu chiar dacă nu am avut simptome de răceală, am simțit disconfortul la nas în sensul ca dacă înainte foloseam 1 puf per nara doar seara, acum am nevoie și de aceeași doza și dimineața. Pe timpul zilei când alăptez fata la poziția culcat nu am probleme. As mai putea încerca ceva acasă, permis in alăptare.?.. Mi e greu sa merg la control având I pe cei mici. Mulțumesc
1
05-10-2020, ora 08:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu stiu cauza durerii
nu am cum sa recomand ceva pentru asta. Cauzati cauza ( coloana, digestia)
pentru nas.. puteti folosi toata gama Quixx soft, protect si nas si gat si la copii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Durerile de cap și de spate ar putea avea un tratament comun
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Ce indicii oferă localizarea durerii de cap
  •