Nu mai suport să stau în casă cu părinții mei.

15-02-2021
Anyia
Nu este medic/terapeut
Anyia
Bună ziua. Am 21 de ani, merg pe 22. Locuiesc cu părintii mei, mai mult cu mama în ultimul timp pentru că tatăl meu este plecat în alt oraș cu serviciul. Am iubit și sunt cu el de 2 ani. Părintii mei îl cunosc. Mama mea mă lasă să dorm la iubitul meu odata pe săptămână(pt că m-ar certat rău cu ea, dar nu e de acord 100%) și atunci comentează și nu îi convine. Tatăl meu nici nu știe, pt că nu m-ar lăsa. Sunt la postliceală în ultimul an și spun că o să fac ce vreau cănd o să am scoala terminată și o să fiu aranjată pe plan profesional. Mă cert zilnic cu mama mea și numai suport să stau în casă cu ea pt că mă simt controlată, nu intelege că eu îl iubesc și vreau să stau mai mult cu el. De tatăl meu nici numai zic...el vrea să fiu acasă la 8 și să stau în casă cât mai mult. Nu am serviciu pt că stau intr-un oras mai mic și nu îmi găsesc. Mai fac promoții pe la market, am lucrat 2 luni la un hotel, dar s-a închis din cauza pandemiei și efectiv depind de ei financiar. Iubitul meu are serviciu, dar are minim pe economie, locuiește singur și abia se poate întreține pe el și mai locuiește și față in față cu blocul meu. De aceea nu cred că ar fii o idee tocmai bună să mă cert cu ai mei și să mă mut la el...sunt foarte deprimată și nu știu ce să fac și unde să mă duc. Și nu m-ar lăsa să stau la el oricum.Nu mai suport să stau acasă la mine(din păcate). Tot timpul o "ameninț" că abia aștept să plec din casa asta când termin școala, dar știe că nu o să am unde să mă duc. Ce aș putea să fac în situația asta?
4 comentarii
0
16-02-2021, ora 07:39
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Ideal ar fi să aștepți până termini școala ca să te poți întreține singură, pentru ca din moment ce nu ai incă serviciu, mutându- te cu iubitul tău neajunsurile v- ar face să traiți într- un stres continuu care intr- un final ar duce la ruperea relatiei. Pe moment nu poți decât să- ți îmbunătătești relația cu părinții, să-i ajuți sa- l cunoască mai bine pe iubitul tăù, sa le câștigi încrederea, astfel încât să vă dea voie să fiți mai mult timp împreună. Orice părinte își iubește copilul și e alături de el dacă vede că merge pe calea cea bună. Tensiunile nu fac bine nimănui, esti mai câștigată dacă în loc sa te cerți cu mama ta, îi dovedesti cu argumente că știi ce e mai bine pentru tine si asta nu înseamnă că nu- ți respecti părinții.
0
16-02-2021, ora 08:51
Anyia
Nu este medic/terapeut
Anyia
Mulțumesc. Relația cu părinții nu se va îmbunătății niciodată. Suntem total opuși și nu ne-am înțeles niciodată. Din păcate trebuie să mai rezist și anul acesta atunci, dar dacă nu mă vor lăsa să plec nici după ce termin școală? Vor spune că să îmi găsesc serviciu în cadru medical mai întâi. Și dacă o dau în bară cu asta, ce fac? :((
0
16-02-2021, ora 09:15
Anyia
Nu este medic/terapeut
Anyia
Încă de dimineață ne certarăm. Era în bucătărie și se pregătea să prăjească carne pentru mine. Și îi spusei că o prăjesc eu că ce nu știu să prăjesc și singură?(fix așa îi zisei), iar ea se enervă și îmi zise: " Păi nu ai zis că nu știi să prăjești carne?" Și ii zisei: Nu știu să prăjesc pulpe de pui, nu carne în general! Și de aici se enervă și zise că iar vreau să îi stric dimineața. Oricum eu îmi stricai toată ziua ca în fiecare zi de la discuții banale. La scoala mă duc că trebuie, dar mă duc cu scârbă, acasă când vin abia vreau să vin(chiar dacă nu e nimeni acasă, mama e plecată până seara cu serviciul și tot cu depresie stau și singură), relația parcă se duce și ea din cauză că eu mereu sunt supărată, nu am chef de nimic, spun lucruri prosteși, parcă mă răzbun pe el din cauză că mă cert cu ai mei. Noaptea abia adorm, nu am chef efectiv de nimic. Am în cap să plec cât mai departe și să nu mă mai intereseze de nimeni și de nimic.
0
16-02-2021, ora 18:26
Psihologie, București
Contează mult atitudinea. În loc de „că ce nu știu să prăjesc și singură?” puteai să o întrebi dacă poți să ajuți și tu cu ceva, poate avea altceva de făcut și ori te punea pe tine să prăjești carnea, ori îți spunea ce mai ai de făcut.
Va ajunge timpul când vei mai dori să facă cineva ceva pentru tine și nu îți va face nimeni. Încearcă să-ți imaginezi că tu ai fi mamă și copilul în loc să-ți mulțumească pentru ce faci pentru el îți va răspunde pe tonul în care îi răspunzi mamei.
Și dacă nu-ți convine ce spune mama, în loc să o contrazici, încearcă să-i spui, , S-ar putea să ai dreptate, dar explică-mi și mie să înțeleg de ce spui așa. Părinții mai greșesc uneori, că sunt și ei oameni, dar în momentul în care ceri argumente, pot să înțeleagă dacă s-au pripit sau nu să ajungă la o concluzie. Orice părinte își iubește copilul și vrea ce-i mai bun pentru el și se simte responsabil dacă acesta eșuează în viață. De aceea uneori poate mai și greșesc punând presiune pe el să facă anumite lucruri.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.