Mama nu ma lasă să plec de acasă cu iubitul meu

08-11-2021
Iulia0210
Nu este medic/terapeut
Iulia0210
Bună am 24 de ani, am terminat facultatea și am un job sunt cu iubitul meu de 7 ani în care nu am locuit niciodată impreuna, nici nu rămâneam la el peste noapte pentru ca mama nu ma lasă făcea crize și nu mai vorbea cu mine, iar eu ma simțeam foarte vinovata din cauza asta. Tata a murit intru-un accident acum un an și o luna după spusele mamei el a murit sa îmi dea mie tot ce mi-am dorit. Precizez ca tata și cu mama au construit o casa de când aveam eu 9 ani, iar ambi aveau pretenția ca eu sa locuiesc cu ei sa am grija de ei la bătrânețe chiar spunandu-mi ca ei deaia m-au făcut sa am grija de ei când ei nu mai pot. Acum ca tata a murit mama are aceiași pretenție sa rămân cu ea pentru casa ca tata a muncit la ea iar eu plec fără sa ma uit în urma. Mai vreau sa spun ca mama are un fel de obsesie de control ea când sunt cu iubitul meu îmi da mesaj când mai stau sau se supara ca de ce ma duc în ziua aia la iubitul meu de ce nu stau acasă cu ea. Am încercat sa îl aduc pe iubitul meu la mine simțindu-ma datoare din cauza vorbelor lu mama, el nu a vrut și ne-am despărțit, iar el acum nu mai vrea nici sa ne mutam impreuna ca să saturat de mama și zice ca o sa ma întorc la ea.
1 comentarii
0
09-11-2021, ora 11:43
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Trebuie să te hotărăști ce vrei. Stai toată viața cu mama și accepți șantajul ei emoțional, sau discuți cu ea și-i spui că faptul că o iubești și o respecți nu-i dă voie să-ți dirijeze in continuare viața și că ai o vârstă la care ești capabilă să iei propriile decizii pentru viața ta. Dacă nu reușești să o convingi propune-i să mergeți împreună la un terapeut de familie ca să înțeleagă faptul că un copil trebuie lăsat să-și ia propriile decizii pentru viața lui, iar un părinte trebuie să fie alături de el și să-l susțină.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Impactul monitorizării parentale asupra comportamentelor și experiențelor adolescenților
  • O relație apropiată între copil și părinte este benefică pentru sănătatea mentală și relațiile sociale ale copilului la maturitate
  •