Otita sau doar infundare, durere, tiuit, nas blocat de 2 saptamani
Buna ziua, daniela ma numesc, am 33 ani, am sinuzita cronica, am avut un episod de sinuzita, am 10 zile deja..cand parea sa ma lase secretiile, suflatul nasului, am racit iar, ma dor sinusurile iar.
Lucrez in curent.stiu sigur, cauza este curentul.
Vineri nu isi mai facea efectul vibrocilul, sa pot manca fara s ama sufoc, era a 3a zi doar, de vibrocil, de 3 ori pe zi puneam.
M-am necajit atata de tare, am avut un episod de plans, nasul s a facut beton, nici nu credeam ca se poate infunda mai tare de cat era dar..s a putut.
Nu reusisem sa imi inghit saliva... am facut o totusi si am simtit o durere mare in urechea stanga, dimineata la trezire urechea imi tiuia, simt o presiune mare si durere insa durerea nu e externa mai deloc. E inauntru. Daca palpez urechea nu ma doare insa inauntru e inflamat, simt cand bag degetul in ureche.
Am bagat betisor sa vad daca se desfunda, am stranutat, ragait, nu s-a deblocat absolut deloc.
Iau ibuprofen 400 si doreta, jumatate de pastila, si durerea trece cam 50%, e suportabila insa presiunea variaza continuu.
De auzit nu aud decat putin cu urechea si aud ca si cum as avea un difuzor in ureche, sunetul fiind ascutit.
Am durere mare la sunete mai puternice si mai ascutite.
Am suflat nasul 10 zile, excesiv deci nu stiu cum am avut atata rabdare si energie, acum sunt foarte obosita pt ca nu dorm nici noaptea decat cu gura deschisa deci..nu prea dorm de 10 zile.
Nasul pare sa mi se desfunde cate putin, mucus de eliminat sin sinusuri nu pare sa fie mult sau..cred ca urmeaza sa se produca iar pt ca au revenit durerile de sinusuri.
Nu cred ca mai pot duce 10 zile de sinuzita iar problema la ureche sigur se va agrava daca mai suflu nasul asa.
Ce pot avea la ureche? Ce sa fac sa se desfunde?
Ma mai doare cand deschid gura tare.
Imi aud vocea in cap, aud cum mananc..
Pana merg la medic, luni, ce ma sfatuiti sa fac?
Am pus picaturi floxal, otis si acum pun ceva cu dexametazona si tramadol sau ceva de genul.
Cand le am pus pe acestea din urma se auzea un vajait in ureche, am pus deja de 2 ori si nu se desfunda deloc dar totusi pare ca ar pusca ceva acolo.. de desfundat sau de disparut sunetul, presiunea, nu.
Multumesc!
Lucrez in curent.stiu sigur, cauza este curentul.
Vineri nu isi mai facea efectul vibrocilul, sa pot manca fara s ama sufoc, era a 3a zi doar, de vibrocil, de 3 ori pe zi puneam.
M-am necajit atata de tare, am avut un episod de plans, nasul s a facut beton, nici nu credeam ca se poate infunda mai tare de cat era dar..s a putut.
Nu reusisem sa imi inghit saliva... am facut o totusi si am simtit o durere mare in urechea stanga, dimineata la trezire urechea imi tiuia, simt o presiune mare si durere insa durerea nu e externa mai deloc. E inauntru. Daca palpez urechea nu ma doare insa inauntru e inflamat, simt cand bag degetul in ureche.
Am bagat betisor sa vad daca se desfunda, am stranutat, ragait, nu s-a deblocat absolut deloc.
Iau ibuprofen 400 si doreta, jumatate de pastila, si durerea trece cam 50%, e suportabila insa presiunea variaza continuu.
De auzit nu aud decat putin cu urechea si aud ca si cum as avea un difuzor in ureche, sunetul fiind ascutit.
Am durere mare la sunete mai puternice si mai ascutite.
Am suflat nasul 10 zile, excesiv deci nu stiu cum am avut atata rabdare si energie, acum sunt foarte obosita pt ca nu dorm nici noaptea decat cu gura deschisa deci..nu prea dorm de 10 zile.
Nasul pare sa mi se desfunde cate putin, mucus de eliminat sin sinusuri nu pare sa fie mult sau..cred ca urmeaza sa se produca iar pt ca au revenit durerile de sinusuri.
Nu cred ca mai pot duce 10 zile de sinuzita iar problema la ureche sigur se va agrava daca mai suflu nasul asa.
Ce pot avea la ureche? Ce sa fac sa se desfunde?
Ma mai doare cand deschid gura tare.
Imi aud vocea in cap, aud cum mananc..
Pana merg la medic, luni, ce ma sfatuiti sa fac?
Am pus picaturi floxal, otis si acum pun ceva cu dexametazona si tramadol sau ceva de genul.
Cand le am pus pe acestea din urma se auzea un vajait in ureche, am pus deja de 2 ori si nu se desfunda deloc dar totusi pare ca ar pusca ceva acolo.. de desfundat sau de disparut sunetul, presiunea, nu.
Multumesc!
2 comentarii
obligatoriu consult ORL...
incearca sa afli si cauza problemelor ORL
vezi daca nu e cazul de consult Stomatologie sau Gastrologie
am scris raspuns si la cealalta postare
incearca sa afli si cauza problemelor ORL
vezi daca nu e cazul de consult Stomatologie sau Gastrologie
am scris raspuns si la cealalta postare
Buna ziua, am fost la orl si am otita seroasa.
Astept sa...treaca.. de la sine, caci antiinflamatoare, picaturi si spray nazal am tot luat, nasul nu e infundat, doar se mai elimina puyin mucus din sinusul maxilar stamg.
Multumesc
Astept sa...treaca.. de la sine, caci antiinflamatoare, picaturi si spray nazal am tot luat, nasul nu e infundat, doar se mai elimina puyin mucus din sinusul maxilar stamg.
Multumesc
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 2rinosinuzita, durere de ureche pe partea stanga
- 4Dureri de ureche
- 3nas infundat si ochi umflati
- 3nas infundat de abia vorbesc, respir
- 5Rinita hipertrofica interventie RF ?
- 77Tuse si nas infundat fetita de 3 ani
- 343A facut de 3 ori puroi in gat, nas infundat si doarme cu gura deschisa
- 3Eczema care se muta dintr-un loc in altul, de aproape 8 ani... acum s-a instalat in ureche
- 4Probleme cu nasucul pentru ca nu a fost aspirat bine la nastere!
- 2nas infundat aproape complet, lipsa miros, mucus in gat..
- 1dureri de masele si ureche
- 3o problema cu gatul, urechea capul in partea dreapta...
- 1Nas foarte infundat!!!
- 2Nas înfundat bebeluș 1 luna si 3 saptamani
- 0Respir Doar pe o nara !
- 1Lichid in ureche si zborul cu avionul, baietel de 4 ani si jumatate
- 7Nas infundat
- 2Durere ureche
- 3Nas infundat COVID
Mai multe informații despre: nasul infundat durerea de ureche presiune in urechi nas infundat sinuzita cronica
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: