Problema masea de minte

02-06-2017
roberto06
Nu este medic/terapeut
roberto06
Buna ziua, am 17 ani si pot spune ca de cand mi-a aparut maseaua de minte cam acum circa 4 luni sa spunem in mare, in acea zona pe gingie am avut nenumarate afte, ma trezeam dimineata cu dureri dar nu ma durea maseaua sau gingia pur si simplu acele bubite erau groaznice.. Au disparut sa zicem dar apareau periodit gen seara nu aveam nimic sau nu le simteam iar dimineata din nou apareau, insa acum 2 zile am vazut ca aftele au disparut insa au inceput sa ma doara foarte tare gingiile si falca este inflamata pe dinauntru destul de mult iar gingia care tine maseaua este umflata si ma doare foarte tare, in unele locuri este moale iar in altele este foarte tare ca niste galme, maseaua nu ma doare deloc, dar pot spune ca nu cred ca este crescuta corect insa ea nu ma doare doar gingiile si falca care este inflamata si umflata pe dinauntru.Chiar nu stiu ce sa mai fac nici mama nu stie cu ce sa ma ajute mi-a dat o pastila sa imi treaca durerea seara mi-a trecut nu am mai simtit nimic insa dimineata a aparut din nou si este insuportabila. Voi merge la un medic stomatolog dar pana luni ce as putea face? ma scuzati pentru greselile gramaticale. Astept un raspuns
1 comentarii
1
03-06-2017, ora 21:21
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Luati antiinflamator (tip ibuprofen daca stiti ca nu sunteti alergica ), periati zona cu o periuta moale chiar daca este disconfort, clatiti gura cu apa de gura cu clorhexidina, tineti comprese reci pe obraz. Va fi nevoie sa faceti radiografie si medicul dumneavoastra va decide atitudinea terapeutica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  •