Recuperare la fizioterapeut sau acasa? | Forumul Medical ROmedic

Recuperare la fizioterapeut sau acasa?

15-01-2013
Cloud97
Nu este medic/terapeut
Cloud97
Buna ziua. Vreau sa va adresez niste intrebari. Acum un an, in urma unui accident nefericit, am suferit o operatie la mana dreapta la antebrat, am avut tija mai bine de jumatate de an, operat frumos, nici o problema, dar vreau sa va intreb, ca sa imi revina mana macar pe jumatate cum era inainte, ce ar trebui sa fac ? Trebuie sa merg neaparat la fizioterapeut, sau pot face ceva si acasa, pentru ca m-am saturat sa nu pot da incheietura peste cap, deja devine stresant. Si ca sa stiu, daca pot face ceva acasa, sau trebuie sa merg neaparat la fizioterapeut. Tin sa mentionez, ca nu am fost niciodata la fizioteraperie, si mie cam frica, de asta nici nu prea am tragere sa merg. Ce recomandati, sa merg sau imi puteti recomanda ceva acasa. Multumesc frumos.
4 comentarii
0
15-01-2013, ora 09:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti si va internati.

O sa intalniti pacienti cu aceleasi probleme, o sa va puteti informa despre aceasta problema.

Nu e chiar asa de rau in spital. O sa fie ca intr-o vacanta.

O singura sedinta de fizioterapie acasa cred ca v-ar costa foarte mult si oricum nu ar putea inlocui toate tipurile de proceduri care vi se fac in spital.
0
15-01-2013, ora 17:54
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
postati in prima faza radiografiile, sa vedem ce probleme ati avut/aveti
0
15-01-2013, ora 22:37
Cloud97
Nu este medic/terapeut
Cloud97
Pai dar fara internare nu sar putea ? Adica sa merg doar la fizio, dar fara sa stau internat.

Si cum as putea sa va postez radiografiile ?Oricum am doar una singura, dupa operatie, dupa ce tija a fost scoapa.
0
15-01-2013, ora 23:48
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
fizio sau mai degraba kinetoterapia in cazul extremitatii superioare se face in mod normal ambulant (de ex 3 ori pe saptamana mergeti cate 1 ora la gimnastica medicala, si ce invatati acolo il faceti si acasa)
trebui scanate sau fotografiate imaginila, apoi incarcate pe o pagina de internet unde se pot pune imagini gratis, iar aici pe forum ne postati adresa unde putem vedea radiografiile
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • OperaÈ›ia nu se închide - ghidul pacientului operat
  • Un nou scor prezice cu acurateÈ›e riscul de insuficiență hepatică postoperatorie
  • Umflătură după operaÈ›ie (umflăturile postoperatorii)
  • Un simplu test ocular poate identifica pacienÈ›ii la risc de disfuncÈ›ii cognitive postoperator
  •