Reducerea in dimensiune a unui testicul dupa o operatie de hernie inghinala | Forumul Medical ROmedic

Reducerea in dimensiune a unui testicul dupa o operatie de hernie inghinala

03-09-2012
Trifa Ioan
Nu este medic/terapeut
Trifa Ioan
In data de 3 aprilie 2012 am fost operat de hernie inghinala dreapta si probabil hernie inghinala stinga, nu sun sigur pentru ca dupa cate stiu in scrot nu a migrat nimic.Herniile fiind destul de mari am convenit cu medicul chirurg sa se puna plasa.Dupa operatie am observat ca testicolul drept este foarte sus fata de cel stang..Pentru a mai atenua durerile dupa trecerea efectului anesteziei am fost sfatuit de medic si asistentele medicale sa pun pungi cu ser fiziologic sau glucoza aflate in frigider, acestea nefiind inghetate dar destul de reci.Dupa o noapte in care am aplicat acest tratament, am constatat ca testicolul drept nu mai are forma obisnuita, ci a luat forma unei pietre cu denivelari proeminente palpabile si sesizabile.Tot atunci am constatat o rigidizare a intregului tesut si ridicarea acestuia, impreuna cu testicolul aproape de zona operatiei.De asemenea la palpare am sesizat o scurtare a canalului deferent si spermatic banuiesc, care probabil a fost tras si prins in timpul operatiei.Acest lucru l-am constatat prin palpare si prin comparatie cu celalalt testicol. Am informat medicul, care dupa palpare a spus ca in timp de o luna doua totul va revenii la normal.Dupa 5 zile am fost externat. Nu am avut dureri si se parea ca totu leste bine.Pana in luna iulie cand am plecat in concediu, tumefierea s-a mai diminuat dar forma nu a revenit la forma initiala si duritatea sa s-a pastrat. La palpare nu am simtit nici o durere chiar daca presam mai tare pe organul respectiv.In luna august la o examinare mai atenta am constatat o severa diminuare a testicolului.De la marimea de aproximativ de 5 cm. lungime si 2, 5-3cm.diametru (marimea unui ou de bibilica sau puicuta) acum este de marimea cred eu a unui ou de corb.Nu am dureri, nu am temperatura.Am constatat o diminuare a apetitului sexual, cat si o scadere a calitatii acestuia. Va mai informez ca in urma cu 6, 5 ani am facut o operatie de prostata la spitalul de urologie din Bucuresti.
Va intreb care este pericolul daca aceasta atrofiere continua si ce trebuie sa fac, ? Ce puteti sa-mi recomandati.
Va multumesc pentru rabdarea de a lectura cele scrise, cat si pentru sfaturile pe care cu siguranta m-i le veti da.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Lovitură la/în testicule
  •