Secretie vascoasa pe gat si foarte aderenta

12-07-2018
Marsillia
Nu este medic/terapeut
Marsillia
Buna ziua.
am 32 de ani si de ceva vreme am o secretie vascoasa pe gat, gelatinoasa si foarte aderenta, (a devenit din ce in ce mai aderenta) ce nu prea pot sa o elimin, nu pot dormi noptile din aceasta cauza, aceasta generandu-mi o senzata de sufocare si presiune intracraniana.Mentionez ca nu am fost racita si nici nu sunt fumatoare.Abdominal, in partea stanga simt ca e ceva inflamat, la fel am sindrom de colon iritabil, cu durere in partea stanga inainte de scaun, gaze intestinale(apoi trebuie sa ma duc repede la toaleta, ca daca nu e jale).De multe ori simt imi trece ca un sarpe prin burta.
.Secretia nazala este gelatinoasa sau uscata, deschisa la culoare, deseori cu sange inchegat iar unghiile au inceput sa mi se aplatizeze.Transpiratia mi e lipicioasa, unsuroasa parca si sarata.
Mi e frica ca ar putea fi inceput de fibroza chistica desi, am citit ca apare din nastere pe fond genetic.Ce diagnostic este si ce ma sfatuiti sa fac.Multumesc mult!
5 comentarii
0
12-07-2018, ora 06:40
Marsillia
Nu este medic/terapeut
Marsillia
Ca si dieta am fost nevoita sa scot lactatele, deoarece imi creau si mai mult mucus..
1
12-07-2018, ora 09:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dada... foarte corect..si mai e de scos...
toate lactatele de vaca, tote fainoasele..si ele producatoare de mucus ( gasiti pe Google.. alimenet producatoare de Mucus)
se exlud toate citricele, otet, lamai, usturoi s.a factori iritatnti pentru mucoase...
ca si tratament ORL.. un aparat de aerosoli acasa este Obligatoriu
in rest investiagtii si tratament corect la gastrologie
acolo e problema de baza
0
12-07-2018, ora 23:49
Marsillia
Nu este medic/terapeut
Marsillia
Mai folosesc citricele si ghimbirul pentru ca ma ajuta sa elimin din mucusul vascos din gat, in rest paine o data pe saptamana si paste cam tot asa. Imflamamata sunt aproape peste tot.Mi e un pic mai bine daca iau no-spa.Tot ce spuneti dvs.ca e iritant pentru intestine, ma face sa respir mai usor.Tratament cu aerosoli am facut doar in copilarie
0
10-08-2018, ora 11:37
iulianar
Nu este medic/terapeut
iulianar
de verificat daca exista o boala autoimuna, ex. tiroidita ( ATPO), de scos cafeaua total ( fara nici o gura), carnea, glutenul, prajeli, tratament cu redigest si esentiale. Am scapat dupa 5 ani de mers prin doctori si tratamente. Multumita forumului si domnului doctor de pe acest forum. Singura m-am tratat!
0
23-03-2019, ora 16:37
Maria_Daniela1982
Nu este medic/terapeut
Maria_Daniela1982
Bună ziua,
Mă confrunt și eu de 3 luni cu o problemă foarte mare și exasperantă: am în permanență secreții în gât (mucus). Uneori am impresia că mi se scurg din nas, alteori că se creează undeva pe faringe. Această problemă mi-a apărut în sarcină în ultimul trimestru și nu mi-a trecut nici până acum deși am născut acum 1 lună și jumătate.
Iulianar, îmi poți spune, te rog frumos, dacă la tine problema s-a rezolvat doar schimbandu-ti regimul alimentar și urmand tratament cu redigest și esențiale? 5 ani a durat să descoperi cauza? La ce medici ai mers (ce ramură medicală)?
Aștept cu mare interes răspunsul tău.
Multă sănătate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Flegma în gât - ce este și de ce apare?
  • Hipnoterapia oferă rezultate pozitive pacienților cu sindrom de colon iritabil
  • Transplantul de microfloră fecală poate reprezenta o opțiune în tratarea sindromului de colon iritabil
  • Modificările sistemului nervos autonom în timpul crizei de colon iritabil măsurate în timp real
  • Stilul de viață și riscul de colon iritabil
  • Terapia alimentară are rezultate superioare medicației în gestionarea sindromului de intestin iritabil
  •