Semn de autism

14-01-2021
Monica1988
Nu este medic/terapeut
Monica1988
Buna ziua, am un baietel de 9 luni care nu raspunde tot timpul la nume daca sunt langa el, daca sunt mai departe sau in alta camera si il strig tot timpul reactioneaza si vine la mine, in rest este un copil normal este foarte atasat de mine chiar si de tatal lui daca unu dintre noi iesim din cameră plange dupa noi, vorbeste tot ziua il limba lui a spus tata, papa, ba, ii plac copiii, animalele, este foarte curios de orice, are contact vizual bun, ne urmareste pe noi cu privirea, obiectele, copii, daca i arat animale in carte se uita foarte atent, daca ii zambesti iti zambeste si el, doarme bine, mananca bine doar atunci cand ies dinti mananca mai rau, zambeste si la persoane straine sau merge la ele in brațe, se uita daca il striga, merge in 4 labe se ridica in picioare de orice prinde, atat cand sunt langa el nu raspunde la nume, dar se uita la mine si rade daca i cant ceva, daca ne jucam impreuna.Oare sa fie acest lucru un semn de autism, sa il duc la un control de specialitate?multumesc pentru eventuale radpunsuri
3 comentarii
0
15-01-2021, ora 10:26
360
Nu este medic/terapeut
360
ti-as zice cateva, dar imi iau bann... nu vrei ca la 9 luni sa si citeasca ?
0
15-01-2021, ora 15:39
Monica1988
Nu este medic/terapeut
Monica1988
Nu era vorba de ce face, sunt un pic ingrijorata ca nu raspunde tot timpul la nume atat, este primul copil si nu stiu daca este un lucru normal.
0
16-01-2021, ora 04:26
360
Nu este medic/terapeut
360
nu trebuie sa-ti faci griji... e normal sa nu raspunda tot timpul. chiar din contra, poti sa te bucuri ca-ti raspunde la nume, chiar daca nu intotdeauna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul