Autism sau normalitate ?

08-06-2020
laura0059
Nu este medic/terapeut
laura0059
Buna ziua. Sunt mama unui băiețel de 1 an și 5 luni pe care îl suspectez de autism. Ma îngrijorează unele lucruri pe care nu le face la vârsta lui: nu Răspunde mereu la nume, nu arata cu degetul, nu vorbește decât mama, tata, papa și pa, este foarte agitat, nu sta o secunda toată ziua, scotocește prin sertare, se joaca cu farfurii, cu oale, dar ii plac și jucăriile, mai ales cele pe care apasă el. Dar are contact vizual, este sociabil, imita gesturile pe care le fac, dacă ii spun sa aducă un lucru îl aduce, Face pa celor care pleacă, mănâncă și doarme bine, dar nu are răbdare sa stea in scaun decât puțin, bea apa singur, rade și se joaca cucubau. Credeți ca ar trebui sa merg cu el la psihiatru?
6 comentarii
0
22-09-2021, ora 16:22
Monica1988
Nu este medic/terapeut
Monica1988
Buna ziua cum mai este baietelul dumneavoastra?si al meu are 1 an si 5 luni si nu raspunde tot timpul la nume, in schimb el atata cu degetul, cere lucruri si are un comportament normal dar este foarte mamos sta cu oricine atata timp cat nu ma vede.
0
29-10-2021, ora 14:27
Anca Cep.
Nu este medic/terapeut
Anca Cep.
Aceeasi situatie.si noi, nu arata cu degetul.
Cum sunt ai dvs?
0
29-10-2021, ora 18:40
Monica1988
Nu este medic/terapeut
Monica1988
Buna ziua, a meu are acum 18 luni, el arata cu degetul de la 11 luni, eu mi-am facut probleme ca nu raspunde tot timpul la nume la persoanele pe care nu le cunoaste, mie de exemplu imi raspunde la nume daca il strig la persoanele straine trebuie sa il strige de 2-3 ori ca sa se intoarca si voarbeste destul de putin la vastra lui zice vreo 20 de cuvinte, stie cum fac animalele stie partile corpului, culorile, stie sa arate cati ani are si cam intelege aproape tot ce vorbesc cu el, raspunde la comenzi, cunoaste lucrurile prin casa etc.
0
29-10-2021, ora 18:45
Monica1988
Nu este medic/terapeut
Monica1988
Sunt copiii care arata cu degetul abia in jurul varstei de 2 ani, si din ce am mai citit eu sunt copiii care nu arata niciodata atata timp cat va intelege si are contact vizual cred ca nu ar trebui sa va faceti griji.
0
29-10-2021, ora 21:53
Anca Cep.
Nu este medic/terapeut
Anca Cep.
Are contact vuzual, raspunde la nume, imita, se joaca, executa comenzi, initiaza jocuri, rade, se distreaza, cere ajutor, se joaca cucu bau, face pa/bravo/atataaa maaareee/nu mai eeee etc, face destul de multe, intelege destule, imi arata cu degetul becul, o pisica afara, pasarile pe cer..nu imi indica cu degetul ce isi doreste...atata tot..si ma ingrijoreaza ffff tare asta...
0
29-10-2021, ora 23:02
Monica1988
Nu este medic/terapeut
Monica1988
Atunci nu ar trebui sa va faceti probleme, probabil ca il intelegeti ce doreste fara sa arate cu degetul, daca va arata becul si o pisica afara inseamna ca arata cu degetul deci e ok parerea mea
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul