teama de a sta singura si de a nu mi se intampla ceva

02-08-2011
alinaeleena
Nu este medic/terapeut
alinaeleena
am 24 de ani, sunt casatorita si am o fetita de 2 ani si opt luni.in urma cu 4 luni am reusit sa-mi fac operatia de varice dar de la anestezia facuta am tremurat pe tot parcursul operatiei.la 4 zile de la operatie spre seara in timp ce imi hraneam fetita m-a cuprins o caldura de la stomac spre gat si ma lasa fara putere de a striga ajutor, la 15 minute mi-a trecut si nu am mai bagat in seama.vreo 3 luni jumatate am avut dureri in ceafa, ma lua cu ameteala dar ma lasa repede, insa acum 2 saptamani m-am enervat la o discutie in contradictoriu si a inceput sa-mi bata inima foarte tare, sa-mi amorteasca mana stanga, sa ma cuprinda o teama de moarte sigura si durerea din ceafa se accentua din ce in ce mai tare.de ceva timp am inceput sa uit si nu tot timpul reusesc sa imi aduc aminte chiar daca este lucrul care trebuie sa il fac in acel moment.imi este teama sa calatoresc cu autobuzul simt ca ma sufoc, nu pot sta la rand sa platesc facturi simt ca lesin, daca nu ar fi sotul care sa faca lucrurile nu stiu cum m-as descurca, ma simt in siguranta cand este langa mine si stiu ca nu mi se intampla nimic dar cand pleaca la serviciu, dupa ce se trezeste fetita ii dau sa manance si plec la bunica mea.am consultat un psihiatru si mi-a spus ca sufar de anxietate si depresie si mi-a dat tratament cu ANXIAR, LINISAN SI PIRACETAM.va rog sa imi dati un sfat sau ce altel de tratament sa urmez sau cum sa imi folosesc timpul alaturi de fetita fara ca sa o sperii sau sa simta ceva.
12 comentarii
0
02-08-2011, ora 22:46
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
ia tratamentul respectiv si ai rabdare sa-si faca si efectul.cu siguranta va fi bine, multa sanatate.
0
04-08-2011, ora 21:11
tema
Nu este medic/terapeut
tema
alinaeleena, nu cred ca ai fost diagnosticata corect si atunci tratamentul trebuie si el reevaluat.
Dupa simptome, mai degraba ai atacuri de panica. Eventual mergi la un psiholog dar, mai intai fa-ti niste analize.
- Calciul ionic este foarte important sa stii cat este, deoarece lipsa de calciu ionic poate da astfel de manifestari.
In cazul acesta iti dai seama ca faci tratament psihiatric degeaba si nici nu iti rezolvi problema. Ba mai rau, o sa ai si efecte adverse de la diversele pastile pe care le iei acum.
Ai facut operatie de varice, dar dupa, ti-ai mai facut analize la sange?
Fa-ti in primul rand
- calciul total si ionic
- hemoleucograma - ca sa vezi cum stai cu hemoglobina si leucocitele
- Timpul Quik- de coagulare si fibrinogenul
- controlul tensiunii si al inimii la un medic cardiolog, unde sa spui si de operatia de varice si daca ai urmat un tratament anticoagulant.
Cu lipsa de aer in masini si la cozi... las-o mai usor, Pot sa-ti certific chiar ca, in atata aglomeratie chiar nu este aer si unele persoane simt asta mai acut.
La inima ti-ai facut control pana acum? Ai cumva prolaps de valva mitrala? Fa-ti o ecografie cardiaca pentru a vedea asta.
Faptul ca te-ai certat si au aparut acele simptome, ma determina sa te indrum catre un cardiolog si mai lasa chestia cu capul ca...te dereglezi de tot.
Vad ca esti destul de determinata sa te faci bine, asa ca, mai si impune-ti sa fii calma si sa nu te enervezi, evita deocamdata locurile aglomerate ca sa nu ramai fara aer si sa intrii in panica.
Daca poti, fa-ti analizele astea si mergi cu rezultatele la medicul cardiolog, iar daca totusi nu ai nimic in sfera asta, mergi mai intai la un psiholog (nu psihiatru), intereseaza-te si tu la unul cunoscut pentru ca diagnosticut tau nu cred ca este acesta.
Psihologul decide daca este nevoie de tratament si atunci te trimite la psihiatru si nu invers! Poti sa rezolvi problema si cu cateva sedinte la psiholog.
Totusi, eu zic sa mergi neaparat la cardiolog mai intai, sa nu fie ceva pe la o valva, tensiune mare sau sangele prea gros. Daca vrei, mai scrie ce ai facut. Sanatate multa!
0
07-08-2011, ora 15:36
alinaeleena
Nu este medic/terapeut
alinaeleena
multumesc mult, o sa revin dupa ce imi fac analizelele dar am uitat sa mentionez ca sunt o fumatoare(10-12/zi)
0
07-08-2011, ora 20:21
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Daca fumezi asa de mult si mai ai si probleme venoase...nu e deloc binel.
Atunci mai fa-ti analiza la Timpul Quick dar si la INR ca sa vezi cat de fluid este sangele. Daca la varsta ta ai varice, trebuie neaparat urmarite aceste valori. Doctorul care te-a operat nu ti-a spus? Si poate ar mai trebui sa faci si ceva tratament pentru asta...nu e asa simplu - te operezi si gata.
Poti sa faci un cheag si cine stie pe unde ajunge...ma intelegi?
Apoi, daca la hemoleucograma iti ies leucocite multe inseamna ca ai si o infectie pe undeva,
Iti spun de pe acum ce sa faci, deoarece cam 2 saptamani nu o sa mai fiu pe net si tu o sa ai rezultatele pana atunci.
Faptul ca uiti si asta nu se intampla de mult timp si corelat cu celelalte simptome ma determina sa ma gandesc si la ceva bacterii pe undeva.
Asadar, daca iti ies leucocite peste 6000 poti sa faci 4 analize.
- exudat nazal si faringian cu antibiograma
- urocultura cu antibiograma
- analiza de secretie vaginala cu antibiograma, iar daca vrei poti sa mai faci si Papanicolau
Totusi, daca ai posibilitatea, analizele astea ar trebui facute oricum o data pe an, mai ales ca ai copil mic.
Nu trebuie sa risti sa-i transmiti ceva si e bine si pentru tine ca, daca ai ceva sa te tratezi din timp si sa nu lasi boala sa se cronicizeze.
Poti sa nu ai manifestari locale mai ales daca ai o imunitate mai buna si te trezesti dupa un timp ca te dor articulatiile pe la maini, sold sau genunchi si nu stii de unde au mai aparut si astea.
Eu asa zic, daca ai posibilitatea, fa-ti toate analizele astea ca sa stii cum stai su sanatatea. Daca nu, fa-le pe primele si asteapta sa vezi cum ies leucocitele.
0
08-08-2011, ora 09:15
alinaeleena
Nu este medic/terapeut
alinaeleena
am sterilet de aproape 2 ani si nu am avut deloc probleme dar la preaanestezie m-au intrebat daca am si nu mi-au zis nimic de genul ca m-ar putea afecta..mie imi amorteste mana stanga cand ma enervez foarte tare si imi bate inima, ma simt ca o leguma si in acel moment imi trec prin cap mii de ganduri negre de parca nu mai am scapare.de cand fac tratamentul acesta sunt mai binedar tot nu stau singura cu fetita.pot sa urmez tratamentul dat de psihiatru pana imi fac analizele necesare sau cum fac?durerea din ceafa ma ia si ma lasa dupa cum ma simt si totusi cel mai mult cand trebuie sa plec undeva spre exemplu la cumparaturi ca trebuie sa intru in contact cu alte persoane si ma i-a cu o stare de voma dar incerc din rasputeri sa ma stapanesc.ma comport ca o scolarita ce trebuie sa dea examen si nu isi poate stapani emotiile, iti multumesc ca imi citesti mesajul si doresti sa ma ajuti, voi face exact cum m-ai sfatuit si sper sa aflu exact ce imi provoaca aceste stari
0
08-08-2011, ora 16:14
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Alina, asa cum ma asteptam nu ti s-a facut nici o investigatie, mai ales inainte de o operatie asa de importanta!!!
In legatura cu tratamentul psihiatric, nu pot sa iti spun eu sa il intrerupi sau nu dar, dupa cum descrii simptomele cred ca ai altceva, asa ca, faci degeaba tratamentul. Tu nu ai o boala psihica pentru care sa iei niste pilule si basta. Dintr-un anumit motiv, ai facut o dereglare care tind sa cred ca este atac de panica. pentru asta ar fi trebuit sa discuti cu un psiholog ca sa fii sigura. Nu stiu daca ai posibilitatea sau timpul necesar si deasemenea, daca nu nimeresti la un psiholog bun...mai rau te poate incurca.
Vezi ca starea de voma poate sa fie si un efect advers al pastilelor. Tu ai citit prospectele medicamentelor pe care le iei? M-am uitat din curiozitate si ce crezi ca am gasit ?
tulburari ale sistemului nervos
- foarte frecvente: cefalee. tremor. ameteli- frecvente: migrena. parestezii ( asa cum iti amorteste tie mana)
mai putin frecvente: tulburari extrapiramidale. convulsii, tulburari cardiace- foarte frecvente:palpitatii- frecvente: tahicardie-exact ce ai tu
mai putin frecvente: bradicardie ( adica iti bate inima mai rar)
tulburari vasculare- frecvente: hipotensiune arteriala posturala Asta inseamna ca iti scade tensiunea cand te ridici si te ia ameteala sau chiar poti sa cazi
tulburari gastro-intestinale
- foarte frecvente: greata. xerostomie. constipatie. diaree.si multe altele, asta la linnisan, iar anxilarul are si el "bubele" lui - nu am timp sa citesc tot dar m-am lamurit.
??? Pai parestezii ai tu - amorteala pe care o simti in brat se numeste parestezie... si mai ai si greata si ameteli, mai da si tulburari cardiace si anxietate Cand tu ai si problemele astea venoase exact asta iti mai lipsea!
- Cu ce iti tratezi simptomele pe care le ai? cu ceva ce iti face acelasi lucru dar mai rau?
Uita-te pe prospecte sa vezi ca iti mai dau si dependenta fizica si psihica si nici nu o sa le mai poti intrerupe daca faci tratament mult. Pot doar atat sa-ti spun : Eu nu as lua asa ceva! Mergi la un psiholog.Alina, daca nu esti sigura daca sa le intrerupi si nu te juca cu sanatatea ta mintala. Esti tanara si e pacat.
Terbuie sa faci ceva si am sa incerc sa te indrum cumva si crede-ma ca, daca iti impui o sa reusesti.
Foloseste-ti vointa, infurie-te impotriva acestor frici si nu le mai da voie sa aiba putere asupra ta. Vointa e a ta, tu conduci creierul si tu alegi ce sa faci cu ce iti vine in minte. NU VREAU SA MAI IMI FIE FRICA! Asta trebuie sa gandesti. NU VREAU!
Dar chiar nu poti sa-ti impui sa treci peste starea asta fara medicamente? Uite, crezi ca mie de exemplu imi place in mod special sa ma inghesui in masinile slinoase cu oameni duhnind a transpiratie, sa nu mai spun de scandalagii care cred ca, expre se plimba prin masini ca sa aiba cu cine se certa? Detest asta dar imi impun sa nu ma afecteze. Daca am o treba de facut si o fac, nu stau sa ma gandesc daca imi place sau nu. Toata lumea trece prin asta...cand intalneste oameni necivilizati, iar din cauza saraciei sunt din ce in ce mai multi dar. este un gand dar un gand care trebuie IGNORAT
Eu imi aleg eventual o ruta care sa imi faca si placere. Iar daca sunt mai trista sau obosita poposesc si pe la o cofetarie pentru o prajiturica sau imi iau o cafea, un suc si stau la terasa si ma uit la lume ca sa ma relaxez. Asta destul de rar dar trebuie si noi sa luam o pauza, nu-i asa?
Zici ca ai o stare de voma, si ce o sa faci? Pai vomita...eu totusi nu cred ca o sa vomiti. E doar o impresie.
Mai bine ia-ti o lamaie si acasa, cand vrei sa faci un lucru care stii deja ca iti va declansa o stare din asta, mirosi lamaia si asta cu siguranta iti va taia greata chiar inainte sa apara. Poti incerca si cu un parfum preferat. Incet incet, in creier se va schimba legatura facuta de pana acum - intre anumite situatii si greata si va forma o alta asociere cu ceva placut.
Tu, daca iti vei impune sa faci schimbarea asta, ai sa vezi ca nici nu o sa iti ia mult timp. Creierul invata repede. Cred ca anestezia aia a facut ceva, nu-i nimic, nu este permanent.
Ai putina rabdare si multa vointa si...lamaie sau parfum.
Lamaia, spalata bine mai intai, cu siguranta iti va face bine ca este naturala si dar poti purta si o sticluta cu ce iti place tie si cand simti ca incepe inima sa o ia la trap atunci tu, incearca sa respiri cat mai incet (nu putin ci doar sa nu se mai ajunga la respiratie scurta si rapida) adica: respiri 12345 si inspiri 12345 ( asta iti va regla si bataile inimii)
Apoi, tot asa, incet, deschizi geanta, usor bagi mana si atingi sticluta. Pentru inceput poti sa dai un puf de parfum, spre exemplu, in spatele urechii. Ttreptat, o sa ajungi sa nu mai ai nevoie de asta. In locurile supraaglomerate multe femei folosesc putin parfum ca...daca tot miroase macar sa miroasa frumos.
Ai sa vezi ca, in scurt timp o sa si uiti de stres. Fa-ti analizele la sange si pentru ca ai sterilet cu atat mai mult ar trebui sa iti faci si analiza de - secretie vaginala cu antibiograma (asa se numeste, nu ma refer la papanicolau) Vezi ca nu trebuie sa faci sex cu 48 de ore inainte de recoltare si nici sa te speli in vagin. Scrie-ti pe o hartie analizele, unele se pot face si cu trimitere, daca vrea doctorul de familie.
0
08-08-2011, ora 19:28
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Am detaliat cam mult dar am uitat ceva foarte important. Pentru durerea de cap si mana amortita e foarte posibil sa fie de vina cervicala. Iar cand te certi, automat muschii cefei se incordeaza si ei si preseaza un nerv. De aceea iti amorteste si mana. Probabil ca stai mult timp sau dormi intr-o pozitie incorecta cu capul.
Trebuie sa iti reglezi pozitia capului cu o Minerva, asa cum folosesc cei de la smurd in accidente.
Pentru asta, ruleaza un prosop pe lung ( faci asa un rulou lung) si infasoara-l in jurul gatului, astfel incat sa nu coboare barbia in piept. In cateva zile iti trece pentru ca ii da voie nervului sa se relaxeze.
Chiar eu am patit asta si a mers. Eu chiar am un fotoliu incomod si de cate ori stau pe el, dupa cateva minute imi amorteste mana dreapta. Cervicala are ceva probleme, trebuie sa vezi ce pozitie gresita ai adoptat in ultimul timp. Cu prosopul in jurul gatului, aseaza-te pe locurile preferate si ai sa-ti dai sema. unde stai gresit cu capul. Poate dormi cu capul prea sus pe perna.
0
09-08-2011, ora 18:35
alinaeleena
Nu este medic/terapeut
alinaeleena
am fost azi la medicul de familie si mi-a dat trimitere sa imi fac analizele, maine dimineata voi merge si apoi o sa merg la cardiolog.daca povestesc cuiva ca am fost sfatuita pe net sa imi fac anumite analiza ma considera dusa rau.sincer nu ma deranjeaza atata timp cat sper sa descopar ce am si de la ce a inceput.starile de voma le am dinainte de a lua pastilele recomandate de psihiatru.spre exemplu mancam si imi propunea sotul sa iesim la plimbare cu fetita din senin aveam o stare de voma de parca mancasem exagerat sau daca incerc sa calatoresc cu autobuzul ma ia ameteala so o stare de voma de parca ar fi prima data cand calatoresc.asta ma doare caci si acum daca ma gandesc ca maine dimineata trebuie sa ma trezesc sa fiu la analize si trebuie sa plec cu autobuzul imi este rau.iti multumesc din suflet pentru sfaturi si cred ca o sa o iau cu pasi mici de la inceput
0
25-08-2011, ora 16:31
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Alina, acum ca spui asa... picatura cu picatura...ce ai, mai se lamureste treaba.
Greata pe care o ai dupa ce mananci este de la bila. Ai mai spus ca te cam superi, poate mananci si ceva mai gras sau nu prea bei apa destula si gata! De aici durerea de cap si greata si ameteala. Citeste pe...net..chiar daca se uita unii ciudat, informeaza-te despre asta si ai sa vezi ca am dreptate. Ma refer la materiale explicate stiintific - pe forum cauti doar indrumari ca sa stii unde sa cauti.
Am trecut prin asta, asa ca stiu ce vorbesc. Nu pot sa-ti spun ce sa iei tu pentru ca nu stiu ce alte afectiuni mai ai. Eu am luat fiobilin cateva zile si deasemenea de atunci evit sa mai mananc mancaruri grase si cu prajeli. Daca vrei o sa iti spun mai multe despre asta. Uleiul de masline este excelent pentru bila groasa, eventual cu lamaie, in salate etc. Macar un timp trebuie sa tii regim. E posibil sa fi facut asta si pe fond de stres.
Vorbeste cu medicul de familie si vezi daca poti sa iei fiobilin. Oricum durerea de cap si amorteala mainii sunt de la cervicala, cum ti-am spus.
Vezi, sunt mai multe probleme asociate si trebuie sa le rezolvi una cate una.
Si stai linistita, lasa ce spune lumea despre net, important este sa te faci bine, sa aflii tu ce ai, indiferent din de surse te inspiri. Bineinteles, tu trebuie sa triezi prin propria judecata ce alegi sa faci. Eu ti-am dat cateva indrumari, iar tu te poti documenta in legatura cu ce ti-am spus citind articole referitoare de ex. bila lenesa, coloana cervicala (motivul pentru care amorteste mana), deasemenea informeaza-te in legatura cu varicele.
Esti foarte tanara sa te fi operat deja de varice asa ca, sunt multe probleme care pot aparea. De aceea ziceam sa vezi cum stai cu coagulabilitatea sangelui. In aceste varice se pot face trombi. Doctorul cardiolog sau chirurg poate stabili daca trebiue sa faci tratament de fluidizare al sangelui. Asta in functie si de cum iti iese Timpul Quick, eventual INR-ul.
0
26-08-2011, ora 08:12
alinaeleena
Nu este medic/terapeut
alinaeleena
analizele la sange mi-au iesit foarte bine cu exceptia ca am calciul ionic mai mic si mi s-a dat calciu ci vit d3, am fost ieri la psihiatru si mi-a prelungit tratamentul cu inca o luna, de cand iau piracetamul nu mai am dureririle de cap atat de dese si intense, aproape ca dispar, nu am sustinere din partea tuturor membrilor din fam si asta ma deranjeaza pt k ei cred k ma refac doar dak imi distrag atentia cu altceva dar eu simt ca ceva akolo nu functioneaza bine si trebuie sa merg la doctor indiferent ca trebuie sa suport mahnirea asta, ca sunt nebuna sau cum mi se mai zice ca e un moft.vreau sa mai ajung la un cardiolog dar sa dispun de bani k imi este putin cam greu avand in vedere starea financiara in care ma aflu.iti multumesc din nou pentru sfat
0
26-08-2011, ora 14:01
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ma bucur ca analizele sunt bune dar pentru ca dupa piracetam te simti mai bine ma indreptateste sa cred totusi ca este o problema la circulatia sanguina.
Ai vazut ca am avut dreptate cu calciul ionic? Nu ai nici o dereglare psihica, ci doar o cadere de calciu, adica spasmofilie - de la stres, suprasolicitare si probabil o alimemtatie necorespunzatoare.
Ti-ai facut Timpul Quick? Asta este cel mai important acum pentru ca, daca ai avut varice care au trebuit operate, va trebui sa urmaresti tot timpul sa nu se ingroase sangele, ca sa nu faci trombi.
Asa ca trebuie sa eviti sa stai mult timp intr-o singura pozitie, in picioare sau pe scaun. Te misti, mai te relaxexi stand cu picioarele intinse sau ridicate putin pe o pernuta -atentie, nu ridicate in sus cum spun unii pentru ca s si sa ai grija la alimentatie.
De ex. spanacul, salata, varza, branzeturile fermentate, au un continut ridicat de vitamina k si nu trebuie sa mananci in exces. Vitamina k are importanta sa dar in cazul persoanelor cu predispozitie la varice trebuie urmarita putin alimentatia. Poti sa cauti sa citesti mai multe despre asta.
Deasemenea, chiar daca nu stai bine financiar, e bine sa ai o sticluta de ulei de masline extravirgin in casa, asta ca sa iti reglezi bila, sa fie mai fluida si sa nu iti mai fie greata dupa masa.
Nici nu trebuie mult. O lingura de ulei pe zi o bei pur si simplu, eventual cu cateva picaturi de lamaie, dupa care bei putina apa calduta. Asta te mai ajuta sa nu fii constipata. Si nici nu trebuie chiar sa iei tot timpul ca pe un medicament.
O sticla de jumate iti ajunge cateva luni. Daca nu, oricum si medicamentele costa si mai au si efecte adverse. Eu, de cand beau ulei de masline, nu mai am probleme cu bila. Eventual, doar daca mananc unt sau smantana mai iau un fiobilin dupa masa. Vezi ca asta nu se ia in durere. Se ia ca sa fluidifice bila si sa nu ajunga sa te doara. Cand doare in partea dreapta sub coaste, nu se ia asa ceva. De aceea ti-am spus sa intrebi medicul despre asta.
Asa ca, mergi la cardiolog cand ai timp si cu rezultatul de la Timpul Quick si vezi ce zice - daca ai prolaps de valva mitrala sau daca e nevoie sa urmezi un tratament de fluidizare al sangelui pentru varice. Si cam atat.
Peste ceva timp o sa vezi ca o sa te simti mai bine. Sper sa-ti fie de folos sfaturile pe care ti le-am dat. Multa sanatate!
0
26-08-2011, ora 14:12
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Scuze, nu am motivat de ce sa nu stai cu picioarele ridicate mai sus de nivelul inimii cand stai intinsa, pentru ca, daca se fac ceva trombi in varice sa nu o ia in sus spre inima sau plamani. Daca e nevoie, cand o sa te vada medicul cardiplog iti va prescrie un unguent cu care sa te dai local.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.