test de sarcina

16-06-2012
gabriela1988
Nu este medic/terapeut
gabriela1988
Mi-am facut un test de sarcina, dimineata, la 9 zile de la contactul sexual neprotejat care a iesit negativ, mai exact vineri pe 15.
Ultima ultima menstratie am avut o pe 24 mai, am un ciclu de 30 zile-rar 31. Contactul sexual l-am avut pe 7iunie.
Este valabil testul?Adica nu sunt insarcinata ?
3 comentarii
0
16-06-2012, ora 11:12
danacatalina
Nu este medic/terapeut
danacatalina
Contactul sexual neprotejat l-ai avut exact in perioada fertila. Prin urmare sunt sanse mari ca testul sa fie fals negativ.
Mai repeta-l dupa cateva zile, cel putin la 2 saptamani de la contact.
0
16-06-2012, ora 11:26
gabriela1988
Nu este medic/terapeut
gabriela1988
am citit ca testul se poate face dupa 7 zile de la ovulatie
0
16-06-2012, ora 12:03
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Testele de sarcina, pentru acuratete, se pot face la o saptamana dupa intarzierea menstruatiei sau la 3 saptamani dupa contactul sexual neprotejat.Erai in perioada fertila, dar nu la ovulatie, asa ca sunt sanse destul de mari sa nu fi insarcinata.Daca ai ciclul menstrual regulat, poti utiliza pe viitor metoda calendarului:

http://www.sanatate.org/teste/ovulatie.php...aici introduci datele ultimelor 3 menstruatii
http://www.femei-moderne.ro/calendar-fertilitate/...daca stii doar ultima data, o introduci aici si graficul perioadei fertile iti va fi facut
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: