Tiroidita Hashimoto si Sindr. ovarelor polichistice imi fac viata un calvar

18-04-2013
andradapopescu
Nu este medic/terapeut
andradapopescu
Buna seara,

Am 21 de ani.La 18 ani am fost diagnosticata cu SOP si la 20 cu Tiroidita Hashimoto. La 18 ani am fost la un medic endocrinolog (din cauza acneei foarte puternice si a pilozitatii excesive) care mi-a recomandat Diane-35, toate dozarile hormonale erau in limite normale. De atunci am tot luat: 1 an de zile, pauza cateva luni si tot asa pt ca atunci cand le intrerupeam reapareau simptomele.Acum 1 an am fost la un medic endocrinolog in Cluj si aici am fost diagnosticata cu hipertiroidism Hashimoto. Am facut tratament(initial cu thyrozol) si acum o tin sub control cu Euthyrox 1+1/5 de 25. Medicul vazand progesteronul foarte scazut, 0, 4 era atunci, am intrerupt diane si mi-a recomandat utrogestan. Dupa 3, 4 luni ciclul menstrual s-a oprit de tot timp in care am 'experimentat' cea mai dureroasa si ingrozitoare acnee.. Medicul mi-a recomandat duphaston pt declansarea c.m. si apoi am reluat Diane35. Din pacate Diane35 nu imi face bine, mi-au aparut vene varicoase urate pe ambele picioare.Dupa ce s-a mai ameliorat acneea am oprit Diane35..ma tem pt viata mea.Ultimele analize(martie)facute in ziua 21 a c.m.: Estradiol 344 pg/ml, FSH 2, 52mUI/ml, LH 5, 9 mUI/ml, Progesteron 0, 2(deci si mai grav), proloactina in limite normale..Dupa tratamentul cu progesteron(utrogestan, duphaston)pilozitatea s-a accentuat ingrozitor si refuz categoric sa mai iau asa ceva, plus ca nu raspund la acest tratament din moment ce progesteronul a scazut.

Mai exista alte variante de ameliorare al acestui SOP??Peste tot vad contraceptivele orale(mie nu imi fac bine) si substitutie hormonala la care nu am raspuns la tratament.Altceva mai exista??..Acneea ma supara cel mai tare e dureroasa si are o evolutie foarte lenta, saptamani chiar..(am fost si la dermatolog si mi-a zis sa rezolv probl de la ovare).
1 comentarii
0
17-08-2016, ora 14:52
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Pt sop si acnee n usti uce sa iti recomand, insa pt Hashimoto iti pot spune ce am facut eu. Am scos glutenul si anticorpii ATPO au scazut de la 1444 ui/mL la 156 ui/mL(maximul admis fiind 43 ui/mL) pe parcursul unui an, si anti-tiroglobulina am tinut-o i nfrau luand seleniu de 200mcg cu 400ui de vitamina e ca sa se absoarba mai bine/ sau poti lua 3 nuci de brazilia. si sa ajustezi nivelul de viatamina D sa fie intre 60 si 100 ng/mL. ;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: