Tiuit in urechi dupa ce am fost la lautari.

30-08-2012
bogbog
Nu este medic/terapeut
bogbog
Buna ziua! In urma ce aproximativ 36 ore am venit de la lautari, unde muzica era extrem de tare. La iesire auzeam foarte slab pt o scurta perioada de timp, simptome comune cu prieteni mei. Cand m-am culcat auzeam un tiuit puternic care nu ma asteptam sa-l mai aud cand ma trezesc. Problema e ca mai aut tiuitul si dupa o zi jumate, mai ales cand e liniste totala. Cu urechile aud in mare parte la fel pt. ca la cateva luni. Imi mai testam auzul in casti pe un site care are un test de audiometrie - http://lloydhearingaid.com/shopping/audiogram.asp#help -.
Credeti ca o sa treaca recent tiuitul, cel putin raportat la alte cazuri asemanatoare?
E posibil sa ma tina tiuitul o perioada foarte indelungata?
Ce ar trebui sa fac sau sa iau pt aceasta?

Va multumesc!
3 comentarii
0
30-08-2012, ora 11:24
bogbog
Nu este medic/terapeut
bogbog
Poate va ajuta si audiograma care este pe linkul: http://www.fisiere.com/image-39DE_503F61B1.jpg
Cu urechea dreapta aud mai slab de cand ma stiu. Audiograma arata aproximativ la fel si acum 2 ani.
0
30-08-2012, ora 11:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. n.o sa treaca de la sine
este riscul ca nervul auditiv sa fie afectat pentru toata viata
e nevoie de investigatii si tratament serios la ORL
0
09-09-2012, ora 16:20
bogbog
Nu este medic/terapeut
bogbog
Acum dupa mai mult de o saptamana, aud mult mai incet tiuitul, aproape ca-l sesizez numai daca e liniste si ma gandesc la el. Credeti ca e un semn bun.
Am luat si Bilobil 40 mg de o sapt si vreau sa mai continui cam o luna, poate o sa treaca tiuitul in totalitate.
M-ar intresa daca Bilobilul are contraindicatii in combinatie cu alcoolul sau cofeina.
Credeti ca mai e urgenta sa mai ajung la ORL, pentru ca din ce am vazut pe forumuri cei mai multi care au tiuit au cam fost dezamagiti de tratament si li sa dat diacnosticuri inconcrete.

Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •