trauma sonora

05-12-2014
Alin Popescu
Nu este medic/terapeut
Alin Popescu
Buna ziua,
Acum 3 luni am tras cu armamentul fara a avea protectie si m-am ales cu un tiuit puternic un urechi, in special in urechea stanga se auzea foarte tare. Timp de 2 zile tiuitul a fost foarte puternic, aveam urechea stanga infundata si nici nu mai auzeam cum trebuie, apoi tiutul s-a ameliorat foarte mult, il aud doar in momente de liniste si este suportabil, fara a avea probleme cu somnul.
Acum 2 sapt am fost in club si dupa ce am plecat de acolo tiuitul s-a intensificat foarte mult, a durat cateva ore dupa care a revenit la intensitate mica. Mentionez ca tiutil se intensifica si atunci cand merg pe o strada intens circulata sau aud zgomote mai tari.
Va rog sa-mi recomandati ce investigatii ar trebui sa fac. Nu ma intereseaza asa mult tiutul cat teama de a nu avea probleme cu auzul pe viitor.
8 comentarii
0
06-12-2014, ora 00:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
corect
riscul de a pierde auzul este mare
cel mai corect este o internare in clinica ORL..unde se fac si investigatiile si tratamentele necesare
0
06-12-2014, ora 15:23
Alin Popescu
Nu este medic/terapeut
Alin Popescu
Multumesc de sfat.sper sa am timp de internare.

Acum am impresia ca aud foarte bine, dar simt un oarecare disconfort in urechea stanga.
0
06-12-2014, ora 21:33
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
ALIN si eu am fost militar si iti pot da un sfat atunci cand mergi la tragere mai ales ca la noi nu este prioritar sanatatea trupelor, si nici nu ti se permite masuri de protectie suplimentare, ca ATUNCI CAND ESTI LA TRAGERE SA DESCHIZI GURA PUTIN PT A EGALA PRESIUNEA la fec ca atunci cand cobori la mari adancimi.
0
07-12-2014, ora 23:52
Alin Popescu
Nu este medic/terapeut
Alin Popescu
Din pacate am aflat acest lucru dupa tragere :( Oricum nu mai trag fara protectie niciodata, am 21 ani si nu vreau sa-mi pun sanatatea intr-un pericol si mai mare.

Multumesc de sfat ! Sper totusi sa nu am probleme grave cu urechea de la varsta asta :((
0
08-12-2014, ora 15:36
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu ti-am spus ce vei putea face in viitor pt ca aceasta problema va mai exista si in continuare cand vei participa la demonstrative, misiuni cu alte forte, aplicatii misiuni in teatre de operatiuni etc. si deschiderea gurii putin rezolva aceasta presiune creeata de explozia cartusului.
0
09-12-2014, ora 14:00
Alin Popescu
Nu este medic/terapeut
Alin Popescu
Asa voi face... sper sa nu mai am asemenea incidente !
0
06-01-2015, ora 14:39
Alin Popescu
Nu este medic/terapeut
Alin Popescu
Revin cu investigatiile si tratamentul.
Am facut audiograma si teste pt timpan care au iesit foarte bine.Doctorul mi-a spus ca nu am probleme cu auzul si ca nu st probleme la timpan si urehea interna.

Tratamentul urmat 7 zile ( fara rezultat )
2 x Betaserc 24 mg
1 x Sermion
2 x Milgamma N
2 pufuri Biorinil


Am continuat 10 zile aerosol cu
1ml Betabioptl
2ml Nabaak
2ml Ser fiziologic

+ 2 Milgamma
1 Sermion
2 pufuri Nasonex

In final fara niciun rezultat ! Nu ma deranjeaza tiuitul, e suportabil. Ma sperie faptul ca atunci cand mai merg in baruri, cluburi ( chiar daca stau cat mai departe de boxe ) tiuitul se intensica pana a doua zi + un mic disconfort in ureche dupa care tiuitul isi revine la normal.
Dl doctor ce se intampla.? Este nervul afectat sau dc se intensifica la medii zgomotoase ?
0
06-01-2015, ora 16:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ataseaza audiograma si timpanograma..scanata pe adresa mea pe hotmail
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •