tratament pentru hipertensiune arteriala diastolica

09-03-2012
serpedin_rian
Nu este medic/terapeut
serpedin_rian
Am virsta de 51 de ani, greutate corporala 82 kg inaltime 1, 7 si am tensiunea sistolica 10.8 iar cea diastolica 9. care este cauza si cum sa o micsorez hipertensiunea diastolica fara sa afectez tensiunea sistolica?
7 comentarii
0
14-07-2012, ora 23:24
mariuspataki@gmail.com
Nu este medic/terapeut
mariuspataki@gmail.com
Buna ziua,

Am o tensiune de 140-145/95-100 de 7 zile de cand sunt la mare.fac tratament cu exforge 1 pe zi, dar tensiunea acesta marita o am de cand sunt la mare.am avut niste stari emotionale de confict dar care sau rezo;vat, dar tensiunea mai ales cea mica a ramas.Am dublat doza la doua patile de 25 mg /zi si am adaogat su normotensiv un produs naturiat de reglare a tensiunii.Am si un rinichi scos dar celalat ramas este ok.Ce recomandari aveti? Multumesc frumos.Varsta 45 de ani
0
31-07-2012, ora 20:51
the_artivist
Nu este medic/terapeut
the_artivist
salutare tensiune pe care o aveti este ridicata in principal datorita alimentatiei.
Trebuie sa va fie clar : Toate alimentele de origine animala contin colesterol
Toate produsele de origine vegetala cu exceptia : avocado si spirulina nu contin colesterol
Ficatul isi produce singur necesarul de colesterol fara a manca produse animale.
Colesterolul este un simbol al grasimilor din sange care se depun pe vasele de sange cu timpul lucru ce forteaza inima sa pompeze mai des pentru ca sangele sa treaca prin aceste vase mult ingustate. Tineti minte faptul ca un om normal poate sa aibe vase de sange infundate pana chiar si la 80% fara sa aiba vreun simptom foarte clar in afara de tensiune marita. Daca se depaseste acest procent care poate fi variabil va surveni mai mult ca sigur un accident vascular(infarct, preinfarct) sau chiar un accident cerebral.
Tensiunea ridicata este datorita aportului de produse animale si a excesului de sare. Dupa o anumita varsta sensibilitatea papilelor gustative scade si implicit consumul de sare creste. Incercati pe cat posibil sa reduceti consumul de sare inclusiv sarea din mancarea gatita URGENT si limitati pe cat posibil consumul de carne si evitati total consumul de lactate si in special de branzeturi care sunt printre alimentele cu cel mai mare continut de sare dintre toate produsele alimentare de orice fel existente.Desi vi s-ar parea ciudat ca branza contine foarte multa sare va spun ca aceasta contine sodiu in cantitati extrem de mari sodiul facand parte din formula chimica a sarii de bucatarie.
Va recomand consum de legume si fructe cat mai mare. Legume frunzoase precum salata, stevie, spanac, brocoli, conopida fara numar sa le mancati.
Leguminoasele sa nu va lipseasca : mazare, fasole, naut, linte, hrisca
Tineti minte ca bolile de inima nu se vindeca prin tratament alopatic la doctor.Acesta trateaza doar simptomele PUNCT.
Daca vreti sa va vindecati trebuie sa va schimbati regimul alimentar din temelii si nu in ultimul rand sa evitati total consumul de uleiuri ncu exceptia uleiului de masline si uleiului de in. Uleiul de in nu se foloseste la gatit ci doar luat ca atare sau in salate.
0
07-09-2012, ora 11:32
Ela777
Nu este medic/terapeut
Ela777
Buna ziua! Va rog cu respect sa ma ajutati intr-o problema si anume: tatal meu are 81 ani, este hipertensiv de 3-4ani.Ziua are 13-14 fara ca sa ia nicio pastila, iar incepand de dupa orele 22 tensiunea creste brusc intre 19 si 20 chiar si 22. Medicul acum 3 ani ia dat sa ia CLONIDINA de 25mg pt ca sunt f slabe, ia cate doua.Seara dupa ce ii mai scade se culca.Dar avand insomnii ia Diazepam sau extraveral.Dupa care spre dimineata orele 4-5.iar ii creste si iar ia cate 2 clonidine apoi ii scade. Tin sa mentionez ca tatal meu isi ia tensiunea si ziua si seara respectiv noaptea si are o evidenta stricta notand totul intr-un caiet. Pt ca nu este nimic in ordine cu aceste cresteri si scaderi brusce, a venit la Bucuresti(parintii mei locuind in provincie) cu mare greutate s-a deplasat creeandu-i tensiunea probleme. S-a dus la o d-na dr.la un cabinet particular, i-a facut cateva investigatii, i-a spus ca inima este sanatoasa si i-a recomandat sa ia tot CLONIDINA dar de 100mg ca un tratament. Intrebarea mea este urmatoarea : cum sa ia tratament 2 pe zi de CLONIDINA de 100mg cand ziua ii scade tensiunea la 13-14 fara nicio pastila.Pai daca ia ziua o pastila de CLONIDINA de 100 cand si asa tensiunea este mica fara pastila...unde ajunge?iar scade extrem de mult?Tensopril i-ar fii mai bun?Va rog din tot sufletul sa-mi raspundeti la aceaste intrebari.Suntem f derutati si nici nu stim ce sa facem, iar la Bucuresti numai poate sa vina pt un alt consult, care cine stie ce ii mai spune.Ca dieta:nu mananca prajeli, doar pui ciorba, gratar sau cuptor si vita ciorba sau la cuptor, verdeturi multe, branzeturi de vaca, cascaval, margarina, 2 oua fierte pe saptamana, mananca doar cateva feliute pe zi de paine, nu face exces de sare, nu exces de alcool, nu bea cafea, nu fumeaza!Nu este gras, la 1, 75 are 75kg, arata la 81 de ani ca la 65ani...dar tensiunea e un dezastru noaptea odata a ajuns si la 24 si nu gasim explicatia.La efort mic oboseste repede!Chiar daca tatal meu are 81 ani il iubesc atat de mult incat vreau sa ii prelungesc viata cu ajutorul dv sfatuindu-ne ce sa facem ca la medic a mers degeaba chiar daca a cheltuit f mult pe consultatii, investigatii, raspunsul este neasteptat de slab, adica zero.Mii si mii de multumiri!
0
08-09-2012, ora 21:13
mariuspataki@gmail.com
Nu este medic/terapeut
mariuspataki@gmail.com
Buna seara,

Multumesc pentru sfaturi, sunt cuptinse intr-o carte pe care o citesc acum desptre tinerete fara batranete scrisa de un domn Thomas.Am inceput sa folosesc ceai de Kambucha asociat cu yucca si Gerovital.Am inteles ca se poate folosi si alge de klamath si produse marine racemizate, pe care nu le-am gasit, poate ma ajutati in explicarea acestui termen.Tensiunea s-a stabilizat undeva la 120-135/75-90, fara medicamente.Am scos sarea din alimentatie de 2 saptamani.Va rog sa ma indrumati si in tratarea varicelor, pe care le am la un singur picior.

Va multumesc,

Pataki Marius -
0
09-09-2012, ora 22:11
the_artivist
Nu este medic/terapeut
the_artivist
Pentru Elisa777
Draga Elisa consumul de branza cascaval si margarina este o cauza majora pentru problemele domnului.Continut ridicat de sare in aceste produse.Cand spun sa limitati consumul de sare asta inseamna inclusiv produsele ce contin sare, iar branza si cascavalul sunt campioni la continut de sare.La varsta domnului alimentatia trebuie sa fie mai saraca in grasimi, sare si zaharuri simple.Cum am spus si domnului Marius trebuie eliminate lactatele din alimentatie si redusa carnea la minim : eu recomand eliminata definitiv si inlocuita ca sursa de proteine cu : fasole, linte, naut, mazare.Daca nu se poate asa brusc atunci cel mult o data pe saptamana sa se consume carne.Nu uitati ce va spun si chiar va invit sa verificati informatia aceasta : fasolea boabe si mazarea contine mai multe proteine, fibre si vitamine decat carnea de vita sau carnea de pui.
Corpul uman are nevoie de grasimi din alimentatie.Exista 2 tipuri de grasimi : grasimi saturate si grasimi nesaturate.Grasimile saturate sau altfel numite grasimi solide la temperatura camerei care se regasesc in produsele animale precum : seul, sunca, carnea, slanina etc. sunt daunatoare organismului si acestea se depun pe vasele de sange, consumul de grasimi saturate fiin o alta cauza pentru cresterea tensiunii. Grasimile nesaturate sau grasimile lichide la temperatura camerei sunt cele necesare corpului precum : uleiul de masline, uleiul de floarea soarelui sau uleiul de in.Recomand uleiul de masline...este cel mai bun si cel mai sanatos ulei ce il puteti folosi.
In ceea ce priveste ouale.. ouale, organele animalelor si in primul rand creierul sunt campioni in ceea ce priveste continutul de colesterol. Un singur ou fiert mancat depaseste capacitatea ficatului de procesare a colesterolului in 24 de ore.Colesterolul este o alta cauza a infundarii vaselor de sange ce produc hipertensiune.
Nu in ultimul rand va rog sa eliminati de urgenta margarina din alimentatie datorita continutului de grasimi hidrogenate.Sunt foarte periculoase pentru sanatate si este cam acelasi lucru cand se mananca prajeli.
Si nu in ultimul rand ce se mai spune si pe la radio : PENTRU SANATATEA DUMNEAVOASTRA CONSUMATI ZILNIC FRUCTE SI LEGUME.
0
09-09-2012, ora 22:25
the_artivist
Nu este medic/terapeut
the_artivist
Pentru Domnul Marius
As vrea sa va spun ca problemele cu varicele si tensiunea sunt strans legate intre ele.O cura alimentara foarte bogata in vitamine ar trebui sa dea rezultate dar asta presupune sa va schimbati stilul de viata.Sa nu mai consumati carne (sau cel mult carne slaba precum file de salau sau stiuca si maxim o data pe saptamana), sa ELIMINATI complet produsele lactate de orice fel si sa consumati zilnic fructe si legume iar ca si cura : cura cu sucuri naturale de fructe si legume si nu cele din comert ci cele facute acasa la storcator.
0
10-09-2012, ora 22:34
mariuspataki@gmail.com
Nu este medic/terapeut
mariuspataki@gmail.com
Buna seara,

sa inteleg ca nici branza fara sare nu este buna
sau kefirul? Pentru tratarea varicelor ce recomandati dintre metodele folosite de medici, gen scleroterapie, incizie cu laser...etc ?va multumesc, pentru raspunsuri
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipertensiunea arterială ar putea crește riscul pentru demență vasculară
  • Cofeina ar putea interacționa cu tratamentul hipertensiunii arteriale
  • Expunerea prelungită la zgomotul produs de avion este asociată cu hipertensiunea arterială
  • Primul tratament pentru hipertensiune s-a dovedit a fi un succes
  • Hipertensiunea la femeile însărcinate crește riscul de obezitate la copii
  • Hipertensiunea arterială redefinită
  • Hipertensiunea - dieta ar putea fi mai eficientă decât medicamentele?
  •