tri-regol si pauza de 7 zile dintre folii - sunt protejata?

11-08-2011
curioasa1234
Nu este medic/terapeut
curioasa1234
in cele 7 zile de pauza dintre folii mai sunt protejata sau trebuie sa folosesc si o alta metoda contraceptiva?
5 comentarii
0
11-08-2011, ora 09:16
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Sunteţi sub protecţie şi în pauza dintre două folii.
0
11-08-2011, ora 15:03
curioasa1234
Nu este medic/terapeut
curioasa1234
multumesc
0
12-08-2011, ora 15:13
roxana_111
Nu este medic/terapeut
roxana_111
Buna ziua, am inceput administrarea anticonceptionalelor( zentiva) acum 5 luni. Am inteles gresit de la acel medic si am facut o pauza de 8 zile in loc de 7. Nu am avut nicio problema pana acum, adica sarcina sau sa nu imi vina menstra la timp. Astazi incep sa iau o noua tableta, la fel dupa o pauza de 8 zile, pentru ca am citit pe net si am realizat ca am gresit! Ce trebuie sa fac de acum incolo? Sa continui cu pastilele si data viitoare sa fac pauza de 7 zile? Exista vreo problema in ceea ce priveste ciclul hormonal?
0
12-08-2011, ora 19:18
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Continuati acum si data viitoare faceti pauza normala de 7 zile.
0
18-08-2011, ora 22:01
yzk
Nu este medic/terapeut
yzk
@ roxana_111 : In mod normal ca sa fiti cu adevarat protejata de anticonceptionale trebuie sa luati pastilele la timp, nu sa faceti pauza mai mult de 7 zile. Nu stiu de ce domnul doctor nu v-a spus asta. Data viitoare luati-le corect adica : 21 de pastile, 7 zile pauza si in a 8 a zi deja incepeti alta folie, altfel va dati peste cap si scade protectia in primul rand.
Eu in locul dvs m-as proteja suplimentar 7 zile de acum incolo.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pauza la anticoncepționale și riscul apariției simptomelor psihiatrice
  •