un cumul de stari care fac din mine o leguma

21-11-2008
rr
Nu este medic/terapeut
rr
de cativa ani (5, mai precis) am parte, la intervale neegale de timp, de crize care constau in dureri teribile in zona toracelui, preponderent in jurul sanului stg, blocaje musculare la membrele inferioare si in zona muschiului masticator, precum si ameteli, zvacnituri ale capului (zona occipitala), tahicardie, sangerari ale buzei inferioare si stare de voma. am fost la o multitudine de medici (endocrinologi, cardiologi, neuropsihiatri) si majoritatea mi-au spus ca sufar de caderi masive de calciu. am facut mereu calciu intravenos si pe moment imi reveneam, probabil ajunsese un efect placebo.

problema care ma da peste cap este aceea ca de o luna de zile nu mai ies din crize. mentionez ca sunt in primul an de facultate in bucuresti si acest fapt pare sa stea la temelia dereglarilor mele. am fost un elev foarte silitor, am fost in permanenta preocupata de scoala, de olimpiade si de alte activitati extrascolare, insa acum nu mai pot nici macar sa ma concentrez. durerile toracice sunt permanente, respir cu greutate, mi se inclesteaza muschii si sunt intr-o permanenta stare de alerta.am o tristete organica si nu ma mai bucura absolut nimic.nu mai reusesc sa socializez, chiar mi-e teama oarecum de oameni.la un consult recent, psihiatrul mi-a spus ca e posibil sa sufar de agorafobie atunci cand i-am spus ca am lesinat de cateva ori in locuri extrem de aglomerate.

clasa a 12-a a fost grea pt mine nu doar din cauza examenelor care ma asteptau, ci mai ales datorita unor cutremure familiale:tata a fost concediat ilegal, respectivul manager ne-a terorizat familia o buna perioada de timp, eu ma simteam culpabila pentru toate cheltuielile pe care le faceam, desi erau de stricta necesitate si am stat permanent cu teama ca unul din parintii mei se va imbolnavi.cu teama asta am ramas inca, desi tata si-a recastigat postul in justitie.starea de tensiune s-a pastrat inca in familie, oboseala si incordarea inca se resimt. eu cel putin nu pot scapa de frustrarile acumulate in timp.

vazand ca nu-mi revin deloc, cineva mi-a recomandat ca o masura disperata sa consult un iridiolog.acesta mi-a spus ca toate simptomele sunt date de niste paraziti intestinali pe care ii am de ceva timp.m-am cam mirat, deoarece eu am facut analize pentru depistarea lor, dar au iesit negative.sunt destul de sceptica in legatura cu acest diagnostic.este posibil ca prezenta acestor paraziti sa declanseze asemenea dureri?

imi doresc sa ma pot bucura de tinerete, precum ar fi normal.v-as ramane indatorata daca mi-ati putea oferi un sfat sau vreo informatie pe care inca nu le-am primit. mii de multumiri anticipate!
3 comentarii
0
22-11-2008, ora 09:54
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca tu spui ca ai aceasta durere toracica permanenta si la controalele cardiologice si endocrinologice nu ti-a gasit nimic si mai spui ca ai un parinte ce lucreaza in justitie eu sant de parere ca iti poti permite sa faci contra cost o tomografie toraco abdominala la unul din cabinetele particulare de radiologie si imagistica din Bucuresti pentru a elimina suspiciunea vreunui proces patologic nedescoperit inca.Daca nu-ti descopera nimic totul e pe fond psihic.Iti trebuie consiliere psihologica si autosugestie pentru a te dezinhiba, ai nevoie prieteni si obisnuieste-te ca macar la doua saptamani sa treci o ora pe la biserica.Esti in Bucuresti, ai posibilitati nelimitate :mergi la manifestarile studentesti, la film, la teatru, la circ, fa-ti cunostinte noi, nu te izola.Gaseste taria sa treci peste problemele avute caci altfel ajungi clienta psihiatrilor.Numai bine!
0
26-11-2008, ora 13:32
alexiaiuli
Nu este medic/terapeut
alexiaiuli
rr si eu am aceleasi stari de un an si jumatate si am facut toate analizele posibile.Mai am de facut ecografie abdominala si RMN.Intr-o seara am ajuns la urgenta si mediul mi-a recomandat un RMN.
Hai sa vb amandoua pe tema asta poate reusim sa ii dam de cap.-
0
07-03-2009, ora 21:00
Mladen
Nu este medic/terapeut
Mladen
dr house, in cazul lui rr, chiar are nevoie de un psihiatru ca sa-si poata continua viata si sa se bucure de tinerete cum a zis.ce sa faci, cateodata tratamentul cu antidepresive este iminent.eu tot stari de astea am avut, bun si pe fondul unei depresii, pana mi s-a distrus sistemul imunitar si capacitatea de concentrare, somnul.rr, mergi la un psihiatru, asta nu inseamna ca esti nebuna, ci doar sa depasesti momentul, pt ca la tine problema e veche si cam tine.hai daca era de 2-3 saptamani.si eu am evitat pana in ultimul moment un tratament prescris de dc psihiatru, dar decat sa se agraveze...
numai bine si mai zi-ne despre starea ta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  •